|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

10 неверојатни супермоќи кои ги имаат бебињата

Редакција Рингераја, 5.11.2021
Бебиња - Сите ние го започнуваме животот како едно. Бебињата се мали, гласни, често смрдливи и имаат навика да прават нивните родители да изгледаат како зомби. Сепак, и покрај сите проблеми што ги предизвикуваат, имаат неверојатни моќи

image
/11


 

Всушност, овие моќи некогаш ги поседувавме сите нас. Тоа е точно. Иако се чини дека се беспомошни, бебињата се, всушност, на само неколку фази од квалификациите за целосен статус на X-men. Не ни верувате?
Телепатија: Во ред, иако ова не е целосна телепатија, тоа е прилично неверојатно. Гледате, со мало животно искуство и нула јазични вештини, доенчињата покажуваат неверојатна способност да го учат говорот на лицето и телото за да дешифрираат во какво расположение сте. Среќни, тажни, фрустрирани - бебињата знаат и студиите покажуваат дека на него многу брзо. Како што старееме, ова е способност што всушност ја губиме и наместо тоа, честопати мораме да ја прашаме личноста како се чувствува.
Супер вид: Излегува дека на возраст од околу шест месеци ја имаме најневеројатната способност за видот и анализа на мозокот досега. Како доказ за ова, истражувачите зедоа стадо бебиња - беа прилично сигурни дека тоа е техничкиот термин и им покажаа секакви лица кои им припаѓаат на мајмуните и луѓето. Додека вие или јас денес би имале проблем да ја кажеме разликата помеѓу две многу слични лица на мајмун. Како шестмесечно дете можеме секој пат да ги кажеме разликите. Накратко, бебињата имаат неверојатна способност за препознавање лице што значително се деградира како што старееме.
Слух сличен на мачки: Кога сме родени имаме апсолутно неверојатно чувство за слух. Можеме да слушаме разговори насекаде околу нас, па дури и да слушнеме слаби звуци кои возрасен никогаш не би ги слушнал. Зошто? Истражувачите велат дека тоа е поврзано со нашите предци кога слухот бил клучно чувство за преживување. Како и сите други супер моќи на бебиња, оваа неверојатно чувствителна способност брзо се деградира бидејќи даваме приоритет на одредени звуци пред другите. Резултатот е дека како што старееме многу звуци се игнорираат од нашиот мозок како несуштински. Ова објаснува зошто имаме толку многу проблеми да ги слушаме нашите родители и наставници додека старееме.
Мутантен метаболизам: Секако, сите бебиња имаат пусти и дебели изгледи - но ова е само дел од друга супер сила. Всушност, бебињата се раѓаат со нешто што се нарекува „кафеава маст“ што сите го имаме, но бебињата имаат повеќе. Ова е всушност многу специјално ткиво кое помага во согорувањето на обичните масти со неверојатна брзина. Дополнителна бонус моќ овде е тоа што целиот процес, исто така, создава огромно количество топлина, нешто што им е потребно на новороденчињата за да останат топло. Всушност, тоа им дава на бебињата сопствена способност да го регулираат нивото на топлина, нешто што возрасните навистина не можат да го направат без џемпер или некои ќебиња.
Моќ на мозокот на Ајнштајн: Не би сметале дека бебето е паметно. На крајот на краиштата, тие ставаат што било во уста и редовно се расипуваат. Сепак, тие имаат исклучително моќен мозок. Всушност, во споредба со полнолетните возрасни, доенчињата може да имаат до три пати поголем број на синапси во нивниот мозок. Ова значи дека доенчето има способност да впие планини од информации и знаење со брзина што ќе остави возрасен гениј фрустриран и плач - како бебе - на подот.
Супер исцелување: Дури и пред да се родите, ја поседувате способноста за исцелување како X-Men. Не, ние не зборуваме за вид на исцелување што бара фластер нејзините конци. Всушност, кога е внатре во мајката, фетусот може да ги испрати своите клетки за да и помогнат да ја излекува. Тоа е точно. Ако на пример, бебето почувствува дека одреден орган на неговата мајка е оштетен, истражувањето покажа дека ќе испрати наплив на матични клетки во мисија да ја поправат штетата. За жал, таа моќ завршува во моментот кога ќе се родите.
Аква бебиња: Бебињата не знаат да пливаат - тоа е факт. Кога би можеле, ќе останат без работа тони инструктори по пливање низ целата земја. Сепак, ако бебе од околу шест месеци или помладо се потопи, тоа не е нужно итен случај. Тоа е затоа што тие ја поседуваат способноста да ја затворат својата цевка за ветер и да ги отворат очите под вода. Нешто што многу возрасни имаат проблем да го направат во најдобрите денови. Интересно е што овој рефлекс исчезнува по шест месеци, па затоа ви предлагаме да се откажете од обидот да ја рекреирате таа насловна снимка од албумот Nevermind на Нирвана.
Justice League: Како бебе, не само што можевте да ја разликувате доброто и лошото однесување, туку истражувањата покажаа дека сите ние всушност претпочитаме да застанеме на страната на добрите. Како мини Бетмен и чудесните жени, студиите на бебиња стари само неколку месеци покажаа не само претпочитање за добрите момци, туку и желба да се види казнување на лошото однесување. Со оглед на возраста на бебињата, јасно е дека ова не е научено однесување, туку нешто со кое штотуку сме родени. Сега, ако само тоа ги вклучуваше кул облеката и оружјето, ќе бевме подготвени.
Свесност за животните: Ако некогаш сте погледнале на YouTube, тогаш можеби сте виделе низа видеа кои прикажуваат бебе како си игра и се смее со куче. Дури и да е „страшен“ доберман кој отскокнува наоколу и ба

Всушност, овие моќи некогаш ги поседувавме сите ние. Тоа е точно. Иако се чини дека се беспомошни, бебињата се, всушност, на само неколку фази од квалификациите за целосен статус на X-men. Не ни верувате?


Телепатија: Во ред, иако ова не е целосна телепатија, тоа е прилично неверојатно. Гледате, со мало животно искуство и нула јазични вештини, доенчињата покажуваат неверојатна способност да го учат говорот на лицето и телото за да дешифрираат во какво расположение сте. Среќни, тажни, фрустрирани - бебињата знаат и студиите покажуваат дека чувствуваат. Како што старееме, ова е способност што всушност ја губиме и наместо тоа, честопати мораме да ја прашаме личноста како се чувствува.


Супер вид: Излегува дека на возраст од само шест месеци ја имаме најневеројатната способност за вид и анализа на мозокот досега. Како доказ за ова, истражувачите зедоа повеќе бебиња - беа прилично сигурни дека тоа е техничкиот термин и им покажаа секакви лица кои им припаѓаат на мајмуните и луѓето. Додека вие или јас денес би имале проблем да ја кажеме разликата помеѓу две многу слични лица на мајмун. Како шестмесечно дете можеме секој пат да ги кажеме разликите. Накратко, бебињата имаат неверојатна способност за препознавање лице што значително се деградира како што старееме.

 

Слух сличен на мачки: Кога сме родени имаме апсолутно неверојатно чувство за слух. Можеме да слушаме разговори насекаде околу нас, па дури и да слушнеме слаби звуци кои возрасен никогаш не би ги слушнал. Зошто? Истражувачите велат дека тоа е поврзано со нашите предци кога слухот бил клучно чувство за преживување. Како и сите други супер моќи на бебињата, оваа неверојатно чувствителна способност брзо се деградира бидејќи даваме приоритет на одредени звуци пред другите. Резултатот е дека како што старееме многу звуци се игнорираат од нашиот мозок како несуштински. Ова објаснува зошто имаме толку многу проблеми да ги слушаме нашите родители и наставници додека старееме.


Мутантен метаболизам:
Секако, сите бебиња имаат дебелкаст изглед - но ова е само дел од друга супер сила. Всушност, бебињата се раѓаат со нешто што се нарекува „кафеава маст“ што сите го имаме, но бебињата имаат повеќе. Ова е всушност многу специјално ткиво кое помага во согорувањето на обичните масти со неверојатна брзина. Дополнителна бонус моќ овде е тоа што целиот процес, исто така, создава огромно количество топлина, нешто што им е потребно на новороденчињата за да останат топли. Всушност, тоа им дава на бебињата сопствена способност да го регулираат нивото на топлина, нешто што возрасните навистина не можат да го направат без џемпер или без кебе.

 

Моќ на мозокот на Ајнштајн: Не би сметале дека бебето е паметно. На крајот на краиштата, тие ставаат што било во уста и редовно се расипуваат. Сепак, тие имаат исклучително моќен мозок. Всушност, во споредба со полнолетните возрасни, доенчињата може да имаат до три пати поголем број на синапси во нивниот мозок. Ова значи дека доенчето има способност да впие планини од информации и знаење со брзина што ќе остави возрасен гениј фрустриран и расплакан - како бебе - на подот.

 

Супер исцелување: Дури и пред да се родите, ја поседувате способноста за исцелување како X-Men. Не, ние не зборуваме за вид на исцелување што бара фластер и конци. Всушност, кога е внатре во мајката, фетусот може да ги испрати своите клетки за да и помогнат да ја излекува. Тоа е точно. Ако на пример, бебето почувствува дека одреден орган на неговата мајка е оштетен, истражувањето покажа дека ќе испрати наплив на матични клетки во мисија да ја поправат штетата. За жал, таа моќ завршува во моментот кога ќе се родите.


Аква бебиња: Бебињата не знаат да пливаат - тоа е факт. Кога би можеле, ќе останат без работа еден тон инструктори по пливање низ целата земја. Сепак, ако бебе од околу шест месеци или помладо се потопи, тоа не е нужно итен случај. Тоа е затоа што тие ја поседуваат способноста да го затворат својот дишник и да ги отворат очите под вода. Нешто што многу возрасни имаат проблем да го направат во најдобрите денови. Интересно е што овој рефлекс исчезнува по шест месеци, па затоа ви предлагаме да се откажете од обидот да ја рекреирате таа насловна снимка од албумот Nevermind на Нирвана.

 

Свесност за животните: Ако некогаш сте гледале видеа на YouTube, тогаш можеби сте виделе низа видеа кои прикажуваат бебе како си игра и се смее со куче. Дури и ако е „страшен“ доберман кој отскокнува наоколу и лае, бебето има тенденција да се смее и да не покажува страв. Зошто? Не, тоа не е затоа што бебињата се неми - туку спротивното. Дури и без претходно искуство, шестмесечно дете може да ја каже разликата во различните лаења на кучиња и што тие значат. Оваа способност исчезнува со возраста за повеќето од нас што значи дека бебињата се веројатно најдобрите преведувачи на кучиња наоколу.

 

Контрола на умот: Што може да привлече стада луѓе само со насмевка? Што може да украде речиси сè и да не се најде во ни унца проблеми? Бебе - тоа е тоа. Но како? Како бебе, поседувате неверојатна моќ да ги менувате умовите на луѓето за да ги гледаат работите поинаку во јавноста, вашата насмевка и џиновските очи емитуваа некаков сигнал „дојди овде“ што привлекува потполни странци. Ако земете нешто што не ви припаѓа, луѓето мислат дека е слатко и незаканувачко. Како возрасен, ако зјапате во луѓе или крадете, ви претстои тешко време. Сепак, како бебе сте имале моќ за која секој супер негативец би умрел.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Календар на вакцинација
Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат...
4
Рецепти за први оброци на бебето
После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителн...
3
10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
3
Парацетамол во Германија - само на рецепт
Лековите против болка се употребуваат повеќе од илјада пати. Тие успешно ги намалуваат болките, но исто така, можат да д...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste zadovolni od porodilisteto kade sto se porodivte?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!