|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Алергиите на кожата кај бебињата се чести бидејќи кожата е потенка и почувствителна, со што е подложна на инфекции. Покрај тоа, може лесно да се иритира од кој било фактор, без разлика дали е топлина или ткаенина

image
/11


 

Алергиите можат да предизвикаат голема непријатност кај бебето затоа е важно да се посети педијатар веднаш штом се забележат промените на кожата за да може да се утврди причината за алергијата и да се започне со лекување.

Главните причини:

 Алергии на кожата се чести кај бебињата, бидејќи кожата е многу чувствителна. Главните причини за алергии на кожата на бебето се: 

Топлина: 
Прекумерната топлина, предизвикана од носење многу облека или прекумерно изложување на сонце, може да доведе до иритација на кожата поради нарушувања на порите, а алергијата се манифестира во форма на плускавци. Можни се мали  дамки на вратот, под рацете или во областа на пелена, што може да доведе до чешање. 


Ткаенини:

Бидејќи кожата на бебето е многу чувствителна, некои ткаенини можат да предизвикаат алергиски реакции кај бебиња, како што се волна, синтетика, најлон или фланел, бидејќи тие спречуваат кожата да дише правилно. Затоа, употребата на памучни ткаенини е повеќе индицирана; 


Хемиски агенси:

Некои видови талк во прав, шампон или навлажнувачки крем можат да ја иритираат кожата на бебето. Затоа е важно да се обрне внимание на какви било промени во кожата на бебето по употреба на кој било од овие производи;


Храна:
Некои намирници можат да предизвикаат алергиски реакции кај бебе и обично се манифестираат преку појава на црвени дамки кои се чешаат по појавата на одредена храна. Научете како да ги идентификувате и избегнете алергиите на бебињата. 
Алергијата на пелени на кожата на бебето, се карактеризира со присуство на црвени дамки на задникот или пределот на гениталиите. Всушност не станува збор за алергија, туку иритација како резултат на амонијак, што е супстанца присутна во урината и ја оштетува чувствителната кожа на бебето. Погледнете кои се другите причини за црвени дамки на кожата на бебето. 


Знаци и симптоми на алергија

 Главните знаци на алергија на кожата на бебето се: 
Црвени дамки на кожата;
чешање;
Кожата е груба, влажна, сува или лушпеста;
Присуство на мали плускавци или грутки.
Веднаш штом ќе се забележат знаци на алергија, важно е да се прегледа бебето од страна на педијатар за да може да се утврдат причините за алергијата, така што третманот може да започне што е можно побрзо за да се избегнат компликации како што се инфекции.

 

Што треба да се направи 
За лекување на алергија на кожата на бебето, вашиот лекар може да предложи употреба на антихистаминици или кортико  како и употреба на кортикостероидни масти погодни за алергии на кожата и употреба на хидратантен крем специфичен за кожата на бебето. 

 

 

10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
8
Бебешката храна е полна со шеќери и масти!
Германската организација за заштита на потрошувачите Foodwatch спровела истражување за квалитетот на производите кои се ...
3
Може ли бебето да се одбие од доење ако пр...
Родителите честопати се предупредуваат да не му даваат шише на бебето или цуцла лажливка во првите три или четири недели...
3
Неверојатни факти за мајчиното млеко
Сите знаеме дека ништо не може да се спореди со мајчиното млеко и неговите придобивки. Отсекогаш била и ќе биде најдобра...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

кој е најубав глумец???
milijanaТом Круз (8%)

Бред Пит (25%)

Антонио Бандерас (8%)

Џорџ Клуни (38%)

Бен Афлек (8%)

Колин Фаррел (13%)


Број на сите гласови: 61

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!