|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Контракции - СЕ што треба да знаете

Редакција Рингераја, 31.5.2024
Ако сте бремени, веројатно размислувате за контракциите - особено кога се приближува терминот. За многу жени, тие се еден од најстрашните аспекти на породувањето. За да го опуштите вашиот ум, ние опфативме се што треба да знаете за контракциите

image
/11


Исто така, веројатно сте слушнале секакви приказни за контракциите - на пример, како една пријателка се породувала три дена.

 Контракциите заземаат голем дел од вашите размислувања во моментов. Лажни контракции, активни контракции, вистински контракции, редовни контракции, вообичаени контракции, други контракции…

Што ја прави контракцијата контракција? Која е онаа вистинската?

За да го опуштите вашиот ум, ние опфативме се што треба да знаете за контракциите.

 

Што се контракции?

Контракциите се начин на природата да го извадите вашето бебе одвнатре кон надвор. Матката е составена од два главни слоја на мускули. Надворешниот слој на мускули во матката е различен од другите мускули во вашето тело. На пример, мускулите во раката се собираат (се скратуваат), а потоа се враќаат во иста големина и форма кога ќе се релаксираат. Во матката, надворешниот слој на мускулите исто така може да се контрахира и релаксира.

Меѓутоа, за време на породувањето, наместо да се вратат во иста големина, овие мускули остануваат скратени.

Ова скратување делува на внатрешниот слој на мускулите, што го држи грлото на матката затворено за време на бременоста.

Како што надворешниот слој на мускулите почнува да се повлекува, внатрешниот слој на мускулите се релаксира и грлото на матката се шири.

Ова е она што ние го нарекуваме контракција.

Кога грлото на матката е целосно проширено, надворешниот слој на мускулни влакна се собира до врвот на матката (фундус).

Кога започнува активната фаза на породување, овие збиени мускули на матката се намалуваат врз бебето, туркајќи го бебето низ вагината.

 

Бракстон Хикс контракции

Малку познат факт е дека матката се стега во други периоди од вашиот живот: за време на менструалниот циклус, па дури и за време на бременоста пред да започне породувањето.

Околу средината на бременоста, можеби ќе почнете да го доживувате она што е познато како Брекстон Хикс. Тие се нарекуваат и „лажни трудови“ или „практични“ контракции, и тие се во суштина тоа - практикување за вистински труд.

Овие контракции на матката не делуваат на грлото на матката за да го отворат. Надворешниот слој на мускулите се стега и релаксира, но мускулите на матката не се скратуваат. Внатрешниот слој на мускулите го држи грлото на матката затворено.

Прво ќе се стегне и зацврсти стомакот, понекогаш по неколку минути, потоа ќе престане. Контракциите на Брекстон Хикс се неправилни и безболни, бидејќи надворешниот слој на мускулите на матката не се скратува и грлото на матката не се шири.

 

Како се чувствуваат контракциите кога за првпат започнуваат?

Ова е прашање од милион долари. Како се чувствуваат редовните активни контракции на трудот?

Тешко е да се одговори, бидејќи чувството на контракции зависи многу од секоја жена.

Истражувањата покажуваат дека болката во породување е и физиолошка и психолошка. Постојат многу фактори кои влијаат на тоа како чувствуваме болка.

 

Некои од овие се:

Културни и верски убедувања

Развојни влијанија

Семејни и генетски фактори

Приказни за раѓање

Претходни искуства со болка

Очекувања

Влијание на поддршката на луѓето околу нас.

Во најголем дел, раните контракции почнуваат да чувствуваат слично на благи менструални грчеви.

Како што контракциите стануваат посилни и се случуваат во поредовни интервали, тие често се опишуваат како чувство на многу силна болка во периодот.

 

Каде ќе чувствувам контракции?

Повеќето мајки за прв пат немаат референтна точка за тоа каде ќе почувствуваат контракции.

Во почетокот на породувањето, благи контракции може да се чувствуваат исто како и болки во грбот и грчеви од болки во менструацијата.

Долниот дел на стомакот и грбот може да се чувствуваат тешки и болни.

На раниот труд му треба повеќе од контракции за да напредува во активна работа. Понекогаш, раниот труд не напредува во активен труд и запира некое време. Ова е познато како лажен труд.

Како што напредува породувањето, контракциите стануваат помоќни и поинтензивни.

Како што мускулите на матката се затегнуваат, можете да го почувствувате ова во стомакот. Вашиот стомак може да се чувствува чудно, скоро да се ниша целиот.

Може да почувствувате болка долу во стомакот, околу областа на срамната коска. Грлото на матката е зад срамната коска.

Може да почувствувате болка што зрачи нагоре и преку стомакот, или сте фокусирани во бутовите.

Понекогаш жените чувствуваат силно болки во вагината и вагиналните усни.

Понекогаш жените чувствуваат контракции само од едната страна. Нивните стомаци ќе бидат тесни и тврди само во една област. Ова обично е поврзано со движењето на бебето наоколу.

 

Како да знам дали имам контракции?

Најчестите прашања што ги поставуваат мајките за прв пат се: Како ќе знам кога започнува породувањето? Како можам да ја направам разликата помеѓу вистинските контракции на трудот и Брекстон Хикс?

Брекстон Хикс доаѓа и си оди. Тие немаат редовна шема. Тие не стануваат посилни или поблиски еден до друг, и можат да престанат ако го поместите или испразните мочниот меур.

Вашиот стомак ќе се стегне и ќе се чувствува тешко, како при редовна контракција.

Контракциите на Брекстон Хикс не се болни, но можат да бидат доста непријатни. Ова е особено точно во вториот дел од бременоста кога бебето зафаќа повеќе простор.

 

Колкаво временско растојание има меѓу контракциите?

Во раните фази на породувањето, контракциите често се со разлика од 15 до 20 минути. Тие обично траат 30-60 секунди.

Како што напредува породувањето, времето помеѓу контракциите се намалува и контракцијата трае подолго.

Редовните контракции со разлика од 10 минути и должина од 60-90 секунди е добар знак дека е воспоставено породување.

Ова е добро време да се јавите кај вашата бабица или гинеколог.

ЌЕ ви бидат поставени неколку прашања за процесот, како се чувствувате и за движењата на вашето бебе.

 

Ако сте среќни и удобни таму каде што сте, и се е во ред, вашата бабица или доктор веројатно ќе ве охрабри да останете таму уште малку.

 

Кога треба да започнат временските контракции?

Во раните фази на породување, добра идеја е да се следат контракциите.

Во оваа фаза, повеќето жени се уште можат да одат и да зборуваат додека им траат контракциите. Ќе траат само 20-30 секунди и ќе се чувствувате нормално кога ќе исчезнат.

Други можеби дури и не се свесни дека имаат контракција.

Секој час или повеќе, запишете колку се вашите контракции и колку се оддалечени.

Ова го правите со одредување на времето на неколку контракции. Колку се оддалечени е бројот на минути од почетокот на една контракција до почетокот на следната.

Оваа рана фаза на породување може да трае некое време, а контракциите можат да бидат доста нередовни и да варираат во должина.

 

Колку се редовни раните контракции?

Скоро секоја бремена жена доживува мистериозно појавување и исчезнување на контракциите, пред почетокот на вистинскиот настан.

Фрустрирачки и разочарувачки е да имате контракции неколку часа навечер, за да се разбудите следното утро и да сфатите дека исчезнале.

 

Дали треба да се движам додека имам контракции?

За време на породувањето, најдобро е да се слушате себеси. Вашето тело најдобро знае што е потребно во секоја фаза.

Ако сте на почетокот на породувањето и имате активност на матката, обидете се да не размислувате што треба или не треба да правите. Слушајте се.

Дали вашето тело ви кажува да се движите кога сте во фаза на активно породување? Дали ви кажува да се одморите? Направете го тоа што го бара вашето тело.

Промената на позицијата е добра за време на породувањето, но ако нешто работи за вас, продолжете да го правите тоа. Без разлика дали се одмара или се движите, ќе знаете кога е време да ги смените позициите.

 

Кога треба да одам во болница со контракции?

Повеќето бремени жени се грижат дали ќе стигнат во болница прерано или предоцна по почетокот на породувањето.

Се препорачува да не одите во болница премногу рано, бидејќи тоа може да го наруши процесот на породување.

Ако почекате додека не сте поблиску до раѓањето, ќе се вратите назад во потребниот простор по прекинот на возењето и одењето во болница.

Меѓутоа, пристигнувањето предоцна може да значи породување во автомобил, на патот, или во болничкиот паркинг.

Ова не е нужно лошо, но ако не сте подготвени за породување без поддршка, тоа може да биде шок за вас.

Важно е да ја пронајдете вистинската точка помеѓу прерано и предоцна.

 

Одлуката кога да одите во болница зависи од:

- Растојанието од дома до болница

- Сообраќајот најверојатно ќе влијае на вашиот напредок

- Дали имате на кого да ги оставите другите деца

- Вашата способност да имате контракции во статична положба.

 

Правилото е да заминете во болница кога:

 

- Контракциите се одвоени 5 минути, траат 1 минута, за период од 1 час

- Веќе не ви е пријатно дома и сакате да се упатите во болница

- Вие сте предвремено породени, бремени со повеќекратни бремености, или бременост со висок ризик.

- Секогаш јавувајте се во болница за да им кажете дека сте на пат.

 

Секогаш мора да контактирате со вашиот лекар ако чувствувате контракции пред 37 -та недела од бременоста; ова може да укаже на предвремено породување.

 

Внимавајте на други знаци како што се досадна болка, вагинално крварење или пукање на водењакот. Ако постои сомневање за предвремено породување, вашиот лекар или акушерка ќе ви дадат медицински совети за тоа какви итни мерки се потребни за да се избегне предвремено породување.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Движењата на бебето
Првото движење на фетусот е повод за неверојатни емоции кај идната мајка. Во исто време е и повод за вознемиреност - тр...
3
Интересни факти за папочната врвца
16 интересни факти за папочната врвца што секоја бремена жена треба да ги знае
3
Антидепресиви во бременоста - ДА или НЕ?
Страдате од депресија и земате антидепресиви, еве што треба да направите доколку дознаете дека сте бремени
3
Меган Маркл потврди дека имала спонтан або...
Војвотката од Сасекс откри дека имала спонтан абортус во јули, пишувајќи за своите чувства во написот „Скоро неподнослив...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?