|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Интересни факти за бебињата родени во декември

Редакција Рингераја, 3.12.2018
Ако вашето бебе е родено во последниот месец од годината - декември, имате многу прилики за радост. Децата, кои доаѓаат на свет во декември, се прекрасни, имаат многу среќа во животот и како некоја невидлива сила ги води постојано
Клучни зборови:

image
/11


 

Ако вашето бебе е родено во последниот месец од годината - декември, имате многу прилики за радост. Децата, кои доаѓаат на виделина во декември, се прекрасни, имаат многу среќа во животот и како некоја невидлива сила ги води постојано.
За да се уверите колку особено е вашето детенце, видете некои факти за бебињата родени во овој месец.
Помалку веројатно е да страдаат од хронични заболувања
Сончевата изложеност на овие бебиња е долготрајна. За време на бременоста нивните мајки имале можност да прифатат можно големи количини на витамин D во пролет, лето и есен. Овој витамин е тесно поврзан со имунитетот на плодот.
Љубопитни факти за бебињата родени во октомври
Спортски натура се
Родените во декември сакаат спортовите. Закуп им се речиси сè со што се зафатиле. Поседуваат вродена енергичност, скулптура, талент и спортски ревност. Децата родени во декември се многу силни и имаат здрава коскена систем што им помага во развојот на спортски вештини.
Повеќе склони се на алергии
Многу луѓе имаат алергии, особено во детството, кои преставам последователно. Декемвриските бебиња сепак имаат поголема склоност кон развивање на алергии на храна, алергии на прашина, животински влакна, поленот.
Късметлийските им камења се наситеносини
Бебињата родени во последниот месец од годината, си имаат късметлийски камења и тоа се танзанит, циркон и тиркизна. Тие им носат среќа и ги чуваат од лоша енергија.
Среќниот им цвет
Всушност растението кое носи среќа и среќа на декемвриските бебиња не е цвет, а самодивски чемшир, нарекуван уште Џелили, остролист или илекс. Тој е зимзелени бодлив грмушка која раѓа мали црвени плодчета.
Веројатноста да се родат на светли празници е голема
Во декември се едни од најсветлите празници во христијанскиот календар - Бадник и Божик. Месецот пак завршува со свечено одбележување на крајот на годината и почетокот на новата. Одличен момент да се родиш!


За да се уверите колку е посебно вашето детенце, видете некои факти за бебињата родени во овој месец.


Помалку веројатно е да страдаат од хронични заболувања

Сончевата изложеност на овие бебиња е долготрајна. За време на бременоста нивните мајки имале можност да прифатат можно големи количини на витамин D во пролет, лето и есен. Овој витамин е тесно поврзан со имунитетот на плодот.

Имаат спортски дух

Децата родени во декември ги сакаат спортовите. Успеваат речиси во сè со што се зафатиле. Поседуваат вродена енергичност, градба на телото, талент и спортски ревност. Децата родени во декември се многу силни и имаат здрав коскен систем што им помага во развојот на спортски вештини.


Повеќе склони се на алергии

Многу луѓе имаат алергии, особено во детството. Декемвриските бебиња сепак имаат поголема склоност кон развивање на алергии на храна, алергии на прашина, животински влакна, полен.


Имаат помал ризик од некои болести

 
Истражувањето спроведено во Обединетото кралство открило дека луѓето родени во декември имаат помали шанси за развој на болести како мултиплекс склероза. Научниците тоа го поврзуваат со поголема изложеност на витаминот Д во бременоста.


Веројатно ќе бидат поголеми

 
Децата родени во овој период почесто се поголеми при породувањето, но и во детството, од децата родени во текот на летните месеци.Истражувањето од Харвард покажало дека децата родени во текот на декември имаат поголема породилна должина, а потешки се и повисоки од врсниците на возраст од седум години.

 

Кога настинката никако не поминува...
Дали некогаш ви се случило неколку денови откако ќе ви се повлечат симптомите на настинка, повторно да почнете да чувств...
25
Зошто мајките стануваат невидливи по пород...
Мајчинството менува сe. Oд независна личност наеднаш ќе станете одговорни за целосна грижа и благосостојба на друг човек...
6
5 супер моќи кои ги имаат само родителите
Да се биде родител бара целосна посветеност, многу трпение и љубов. Покрај тоа родителите развиваат и други посебни спос...
6
Домашни кашички од зеленчук
Можете и дома, многу брзо и лесно да направите кашички од сезонски зеленчук, кои се богати со витамини. Еве неколку пред...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime za naset_o bebce
Natuska85

Koe od ovie vi e najubavo masko ime?

Marko (32%)

Matej (38%)

David (30%)


Број на сите гласови: 105

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!