|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали пивото навистина ја зголемува лактацијата?

Редакција Рингераја, 1.8.2013
Да, но тоа не е заради алкохолот кој го содржи. Всушност алкохолот во овој случај работи против Вас
Клучни зборови:

image
/11


 

 

На мајките кои дојат често им се препорачува, од семејството и пријателите, да се релаксираат со пиво, а притоа и да го стимулираат производството на млеко.  Точно е дека полисахаридите во јачменот, кој се користи за производство на пиво, го стимулираат пролактинот, а со тоа и производството на млеко.  Добра вест е што и безалкохолното пиво го има истиот стимулирачки ефект.

Алкохолот, од друга страна, може да го инхибира производството на млеко. Исто така, тука се поставува прашањето за изложеноста на алкохол на Вашето бебе, иако тоа е во многу мали количини. Алкохолот е присутен во мајчиното млеко во иста мера како и во крвта. Американската академија на педијатри им препорачува на мајките да избегнуваат алкохол со повремени минимални исклучоци. Исто така препорачуваат да не доите два часа откако сте се напиле нешто алкохолно.

Ако сте заинтересирани за зголемување на лактацијата, фокусирајте се на добро избалансирана здрава исхрана и редовно доење.

 

 

Детето се учи додека е мало
Родителите треба уште од мало да го упатуваат детето како треба да се однесува, бидејќи само така убавото однесување ќе ...
13
Рекордери во пелени
Занимавањето со спорт на најмала возраст треба да му дава на детето задоволство и можност за развивање на телесните и ум...
10
Првите фотографии на Тамара Тодевска со синот
Првите фотографии од Тамара Тодевска со новороденото синче, сопругот и ќеркичката
9
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime za sin mi
Carelija

Georgi

mi se dopaga (52%)

ne mi se dopaga (48%)


Број на сите гласови: 130

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!