|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Пореметување на сонот кај аутистичните деца

Автор: Редакција Рингераја | 14.1.2021
image

Децата со аутистичен спектар меѓу многуте симтоми имаат и проблеми со заспивањето. Тоа ги исцрпува и родителите и децата. Во прилог се совети како да им се помогне на децата со аутизам и нивните родители да го решат проблемот со спиењето

image

Не ме прашувајте зошто баш денес го пишувам овој текст. Немам посебна причина. Имам милион причини

Аутизмот се појавува додека плодот е во утробата

Автор: Редакција Рингераја | 25.2.2021
image

Горазд Росоклија, професор по неврологија и психијатрија на универзитетот "Колумбија" во Соединетите Американски Држави е дел од тимот научници од овој Универзитет кои неодамна открија дека аутизмот се должи на вишок синапси или врски во мозокот

Денес поддржете ги лицата со Даунов синдром

Автор: Редакција Рингераја | 21.3.2015
image

Денес е Светскиот ден на лицата со Даунов синдром. Денес облечете шарени чорапи и поддржете ги лицата со Даунов синдром

image

Бидејќи распрoстанетоста на аутизмот се зголемува, многу луѓе се наоѓаат во разговор со родители на деца со аутизам и не знаат што да кажат. Луѓето се добри и сакаат да ја кажат вистинската работа. Сакаат да охрабрат, да влеат надеж. Но...

Каков живот ќе има моето дете со Даунов синдром?

Автор: Редакција Рингераја | 21.3.2014
image

Трудница испраќа писмо до CoorDown (италијанската национална организација за луѓе со Даунов синдром) откако дознава дека нејзиното бебе ќе се роди со Даунов синдром. Главното прашање во писмото е "Каков живот ќе има моето дете?"

Фото: Во играта не постои хендикеп!

Автор: Редакција Рингераја | 12.2.2014
image

На почетокот нема многу да очекувате од овој стрип, но на крај ќе ве погоди како еден тон цигли...

Неограничени можности - неограничени способности

Автор: Ана Петковска, дефектолог | 1.12.2011
image

По повод Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Здружението запомош и поддршка на лица со Даунов Синдром- Синоличка ќе организираодбележување на овој ден во сабота, 03 Декември 2011г, со почеток во 12:00часот во Детскиот Креативен Центар

Што е аутизам

Автор: Ана Петковска, дефектолог | 12.11.2011
image

Аутизмот е комплексно невробиолошко нарушување...

Комуникација со родителите на дете со ПП

Автор: Ана Петковска, дефектолог | 6.10.2011
image

Откако ќе се открие интелектуалната попреченост, треба родителите да бидат информирани, без одложување.

СТРАНА 1 ОД 2


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?