|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

image

Фасцинантно видео на една капка мајчино млеко под микроскоп го воодушеви светот

ИСХРАНА

Дали Covid-19 се пренесува преку мајчиното млеко?

Автор: Редакција Рингераја | 4.8.2020
image

Доењето е најдобар извор на исхрана за бебиња и ги штити од болести. Но, мајките ќе бидат разбирливо загрижени и ќе се запрашаат дали коронавирусот може да се пренесе преку доење и што можат да направат за да се заштитат себеси и своите бебиња

image

Поддршката на мајките-доилки е во суштината на сe што правиме во Medela. Постоиме за да го подобриме здравјето на мајките и бебињата преку придобивките на мајчиното млеко кои живот значат

image

Иако доењето е природна појава - не треба да сезаборави дека е потребно трпение и вештина за да се научат и бебетои мајката на правилно доење. Прочитајте ги советите за успешно доење

image

Научниците откриле дека мајката произведува млеко со различен состав, зависно од полот на детето. Мајчиното млеко претставува оптимална храна за различните развојни потреби на детето

image

За раст и правилен развој на малото дете, нужна е здрава и урамнотежена исхрана. Но дали некогаш сте ја доведувале во врска храната која ја јаде вашето дете со неговата интелегенција?

ИСХРАНА

Прв пијалак по мајчиното млеко – вода

Автор: Редакција Рингераја | 4.4.2014
image

Мајчиното млеко е најдобра и најздрава храна и потребно е да биде ексклузивна исхрана на бебето во текот на првите 4-6 месеци од животот

image

Кога ќе кажеме дека козјото млеко е природен лек, ова навистина треба да се сфати буквално бидејќи козјото млеко е едно од најздравите млечни намирници. Според научниците козјото млеко е најблиску до мајчиното млеко

ИСХРАНА

Колку чини употребата на вештачко млеко?

Автор: Редакција Рингераја | 20.2.2014
image

Ова се трошоци за првата година од животот на детето, ако се храни со вештачко млеко, кое по својот состав е далеку од мајчиното млеко

image

Отсекогаш е познато дека мајчиното млеко е најдобра храна за бебето. Но денес се знае дека тоа е живо, динамично и дека неговиот состав се прилагодува на потребите и возраста на детето

СТРАНА 1 ОД 2


Анкета

Deca
elenaile

Kakvo dete sakate da imate?

masko (16%)

zensko (26%)

masko i zensko (42%)

blinaci maski (5%)

bliznacki (4%)

bliznaci masko i zensko (7%)


Број на сите гласови: 81

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!