|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Врската меѓу оралното здравје и функцијата на мозокот

Natusana, 8.5.2023
Сите знаеме дека секојдневното четкање и употребата на конец може да спречи губење на забите, расипување и гингивитис. Сепак, дали знаевте дека овие практики за орална хигиена може да влијаат и на здравјето и функцијата на вашиот мозок?

image
/11


Тековните истражувања покажаа можна врска меѓу губењето на меморијата и оралното здравје. Нашата уста содржи милијарди (да, милијарди!) и добри и лоши бактерии, кои ослободуваат токсини што имаат потенцијал да стигнат до вашиот мозок. Бидејќи овие „лоши“ бактерии преку устата навлегуваат во крвотокот, може да патуваат до многу различни области на телото, вклучително и вашиот мозок, што резултира со губење на меморијата и смрт на мозочните клетки.  Важно е да се напомене дека постојат некои видови бактерии кои мигрираат низ телото и не можат да се спречат!

Според Националната здравствена служба, луѓето со заболување на непцата имаат 70 % поголема веројатност да добијат деменција.

Според студиите, навиката за миење на забите го намалува ризикот од деменција за 25 %. Покрај тоа, истражувањата покажуваат дека постои тесна врска меѓу пародонталната болест и пациентите со Алцхајмерова болест.

 

Едноставни совети со долгорочни ефекти врз оралното здравје:

 

Започнете го и завршете го денот со четка за заби.

Изберете четка со меки влакна, за да не предизвикате оштетување на непцата.

 

LACALUT Aktiv Четка за заби

 

2

 

Специјално изработената четкичка од меки влакна со тенки конусни врвови, за темелно чистење и продирање во најнедостапните места и просторот меѓу забите. Воедно вршат блага масажа на непцата, со што се поттикнува циркулацијата.

 

Особено е пријатна заради подвижната двокомпонентна дршка со вдлабнатина за палецот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Еве како да го уништите вашето дете
Овие неколку препораки и совети за родителите, ако сакаат да го уништат своето дете, ги објави лондонскиот лист за педаг...
4
Албумите со сликички – радост за сите гене...
Градиме пријателства, собираме сликички и одиме во Берлин во зоолошката градина!
3
Како да ги заштитите децата од ликот Момо?
Откако повторно се крена прашина околу морничавото суштество Момо, кое ги тера дечињата да прават работи кои може да им ...
3
Детето беснее, што да (му) правам?
Кога малите деца имаат изливи на бес, родителите ги гледаат само последиците преку нивното однесување, а всушност треба ...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?