|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Поддржуваме мали бизниси: Medstoree

Марина Кљајиќ Петковски, 5.7.2022
Деновиве, еден инстаграм профил го привлече нашето внимание. Станува збор за @medstoree профилот на кој можете да ги погледнете уникатните рачно декорирани шојли

image
/11


 

Креатор на истиот е младата Медина Чореска, која има 19години и е студентка на графички дизајн на Интернационалниот Балкански универзитет во Скопје.

Поразговараме со неа за нејзината креативна работилница.

Рингераја: Како дојде до идејата за medstoree.mk

Медина: Medstoree.mk можам да кажам дека настана сосем случајно. Уште како мала јас мечтаев за нешто вакво и потајно им завидував на сите кои што работат нешто од овој тип. Прво започна со љубовта кон модата и сонував дека еден ден ќе бидам моден дизајнер, да креирам модни парчиња, уште не сум пробала можеби некогаш ќе ми се оствари и тој сон но ова беше побрзо, кај мене како и се останато се се случува спонтано па така и одлуката да цртам шољи беше апсолутно непланирана, само истражив детално за се, собрав се што ми треба и тоа беше тоа.

Рингераја: Која е приказната позади првата нацртана шојла?

Медина: Мојата прва нацртана шолја беше чисто за проба и сега си ја користам за себе, планот беше да цртам и да пишувам цитати поврзани само за љубителите на кафе, бидејќи јас сум една од нив и обожавам шолји кои што имаат цитати или нешто слично поврзано со кафето. Но потоа со желбите на моите клиенти одлучив дека не мора само да се придржувам до тоа и дека може да цртам се што можам и да ја остварам секоја идеа на купувачите.

Рингераја: Засега во понудата има рачно цртани шолји и шолји со принт. Што наредно ти е во план?

Медина: Што се однесува до тоа, веќе спремам материјали за нешто друго, односно моден додаток кој е сега многу популарен и верувам дека многу ќе им се допадне поготово на љубителите на модата.

Рингераја: Колку време е потребно за да се нацрта една шојла? Какви материјали користиш? 

Медина: Зависи од мојата креативност во моментот. Некогаш знам да нацртам шолја за 30мин, можеби и помалку а таа да изгледа совршено или пак да цртам 2/3 часа и ништо да не испадне од тоа. Што се однесува до боите тие се водоотпорни и отпорни на временски промени на неапсорбирачки површини. Боите се изработени од природни материјали и најважно може да се мијат во машина за садови.

Рингераја: Што би им препорачала на сите оние кои размислуваат за сопствен бизнис? 

Медина: Тоа што го планираат да пробаат да го остварат, можеби навистина нема да успее, многу планови и наши желби не се остваруваат но тоа не значи дека не треба да пробаме, затоа што ако успее целиот наш свет ќе се промени. Врувам дека чудата им се случуваат на луѓето кои што чуда бараат, целат кон нив и истите ги создаваат.

Да го поддржиме сонот на Медина:) 

Заследете го нејзиниот Инстаграм профил и направете ја вашата нарачка уште денес. 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Запознавање со македонски автори: Ивана Гл...
Продолжуваме со запознавање со македонски автори. Овојпат во рубриката ни гостува Ивана Глоѓуновска
4
Терапија со масажа
Терапијата со масажа е една од најстарите методи на лекување и се смета дека се користи околу 5000 години. Корените на м...
3
Масти и видови на масти
На етикетите на многу производи ќе прочитате дека се со “малку масти” или се “без масти”. Диетите со мала количина на ма...
3
Бојадисување на косата во тек на бременоста?!
Боење на косата во текот на бременоста многу време се сметал за забранет чин. Не постојат цврсти индикатори кои покажува...
3
Анкета

најубаво машко име
mila 85

Ве молам да гласате за најубаво машко име според вас. Благодарам!

Благоја (5%)

Стефан (32%)

Тео (18%)

Андреј (44%)


Број на сите гласови: 351

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!