|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Нашата ќерка не затекна додека имавме секс!

Helena Mlakar, 12.4.2021
Да, ни се случи и нас, нашето дете не затекна додека водевме љубов. Сфатив дека е многу полесно да ги советуваш другите што да направат во таква ситуација. Меѓутоа кога си сам во тоа...

image
/11


Да, се разбира и ние водиме љубов, иако имаме две деца. Зошто го напишав ова? Затоа што пред неколку недели, мојата седумгодишна ќерка ми поставуваше прашања , кои јас си ги поставував кога бев двојно постара од неа:

-  Мамо дали ти и тато имате секс?

Се замрзнав, за миг престанав да ги бришам садовите и зачудено ја погледнав. Мојата ќерка, моето бебе, сега ја прашува мајка си дали има секс. Кимнав со главата.

- Тогаш зошто рековте дека нема да имате повеќе деца? Нели се води љубов кога сакаме да имаме деца?

- Да, да и затоа – толку успеав да изговорам. Потоа ја испратив кај татко и. Нека се помачи и тој малку. И во право бев. После некое време ми испрати директен  поглед: “ Ќе ти вратам за ова“.

Но тоа е така, родителите не се секогаш подготвени  да одговорат на прашањата на своите деца,  посебно кога станува збор за темата секс.

Помлада ќерка не затекна  за време на самиот чин. Само неколку дена после овој разговор.

Најпрво не слушнала. За време на неделниот доручек не праша:

“ Каков филм гледавте вчера? Не можев да заспијам, ве слушав вас. Мамо, ти се смееше многу чудно.

- Филм? Аха, филм. Да да....комедија!

- Добра комедија, додаде мојот сопруг и ми намигна. На челото ми се собираа капки пот, а постарата ќерка ме гледаше сомнително.

После една недела бевме фатени на дело. Не знам како, тоа неделно утро, кога мислевме дека децата сеуште спијат, се појави пред нас помалата ќерка и со ширум отворени очи не погледна.

Кога ја видовме,  скокнавме двајцата и се оддалечивме еден од друг.

- Јас....,ја масирав мајка ти, започна мојот сопруг.

- Зошто? И зошто немаш облечено пижами?

Нејзините прашања ги прекина постарата ќерка, која и шепна на уво:

- “ Ах, Ника, тие водеа љубов! Дојди, ќе одиме да гледаме цртани филмови.

Што Ви е? - додаде помалата ќерка.

 Можеби ќе биде подобро да поразговараме со неа, се чувствувавме како двајца тинејџери фатени од нивната мајка. Дали е потребно уште нешто да се додаде?

Да, да сега знам, треба темелно да поразговараме со нашите ќерки. За птиците и пчелите, за  маминото смеење и масажата на тато.

Бебенце мое, пребрзо ми растеш...
Додека гледам како спиеш, усните полека ти се движат како да сонуваш дека пиеш млеко, не можам да не мислам дека растеш ...
8
Кога се развива мозокот кај децата?
Децата се брилијантни. Зарем не? Тие живеат во сегашниот момент.Тие се способни и невини. И можеби мојата омилена особин...
4
Рецепт за најубави балони од сапуница
Децата обожаваат да си играат со величествените балони од сапуница. Еве неколку рецепти за течност со која се прават нај...
4
Разговор со Ирена Николовска, мајка на дет...
Денес го одбележуваме меѓународниот ден на лицата со посебни потреби. Но, факт е дека не е доволно вниманието од само ед...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

godisno vreme
Admin

koe vi e omileno godisno vreme

prolet (57%)

leto (34%)

esen (5%)

zima (4%)


Број на сите гласови: 77

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!