|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Направете сами бонбони против кашлица

Редакција Рингераја, 2.1.2018
Најлесен начин да се спасите од кашлицата

image
/11


 

Потребни состојки:

  • еден корен ѓумбир
  • 1 шолја вода
  • 1 шолја шеќер
  • 1/2 лимон
  • 1 лажица мед
  • мелено каранфилче
  • шеќер во прав

Начин на подготовка:

Ѓумбирот излупете го, исечкајте и го истолчете го додека се добие густа смеса.
Смесата се става во тенџере, во кое се додава вода, шеќер, мед, прстофат мелено каранфилче и сок од половина лимон. Смесата треба да зоврие, а потоа оставете ја да се излади. Треба да се добие смеса со густина на мед.

Со лажичка се зема од смесата и се истура во рамен сад прекриен со хартија за печење. Капките смеса се попрскуваат со шеќер во прав. Кога ќе се стврднат, бонбоните складирајте ги во тегла и земајте по потреба.

Драго мое првороденче, прости ми...
Драго мое новороденче, прости ми што немав идеја што правам. Прости ми што континуирано правев грешки. Но ти ветувам, се...
102
Табела за раст на деца
Постои табела која може да ви помогне да утврдите дали детето нормално расте и се развива според тоа на која возраст е в...
46
Мајката е Бог на земјата!
Кога Бог ја создавал мајката беше шести ден. Работел прекувремено, во тој момент дошол еден ангел и му рекол:“Доста ...
15
30 генијални мисли од мојата мајка
Кога бевме деца, изјавите на нашите мајки ни одеа на нерви. Но, сега кога сме повозрасни, сфаќаме дека тие изјави биле п...
13


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali koga ke idete so decata na odmor imate cuvstvo na plaza deka samo vie se slusate kako vikate po niv :) ?

Da (14%)

Ne (43%)

Ponekogas (43%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!