|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Најлошите нешта кои може да им ги кажете на децата

Редакција Рингераја, 13.1.2020
Сите сме кажале несоодветни зборови на роднините, пријателите, колегите. Сме ги навредиле случајно или намерно, оставајќи погрешен впечаток и некого збунет. Кога станува збор за воспитување на децата, треба да бидеме деликатни

image
/11


Кои се зборовите што родителите не треба да им ги кажуваат на своите деца?

 

Побрзо!

 

Ако доцните наутро и чекате вашето дете да се облече, не викајте на тој начин. Ова воопшто нема да го брза процесот, туку напротив, тоа ќе го натера детето да се чувствува виновно што не може да го направи тоа побрзо. Наместо тоа, направете ја подготовката за градинка или училиште брза игра. Најавувате му на детето дека ќе трчате да се миете и облекувате за да се подготвите да одите. Ова ќе има многу поголем ефект.

 

"Остави ме на мира!"

 

На секој родител му треба понекогаш одмор. Децата можат да ве извадат од контрола, особено ако ви треба момент за на мир да направите нешто. Сепак, не брзајте да реагирате на овој начин, бидејќи однесувањето на родителите создава серија проблеми во развојот на детето и емоционалноста, кои исто така влијаат на неговото или нејзиното однесување.

 

"Зошто не можете да бидете како вашиот брат / сестра?"

 

Нормално е да ги споредувате вашите деца. Но, не го правете тоа гласно. Ако децата јасно ги слушнат вашите преференци за еден од нив, тоа предизвикува желба за супериорност, конкуренција, ниска самодоверба, дури и посилни негативни емоции меѓу нив. Детето може да стане депресивно или да започне да има проблематично однесување на училиште.

 

"Вежбањето ве прави совршени"

 

Ако ова е вашиот пристап да го мотивирате вашето дете да учи и да развие, преиспитајте го. Нема совршени луѓе и ова е лекција што треба да му ја дадете на вашето дете. Објаснете му дека треба да се потруди повеќе за да ги оствари своите соништа, но не на начин што сугерира патолошка трансформација во фиксна идеја.

 

Дозволете ми да ви помогнам

 

Родителот има природен порив да му помогне на своето дете. Никој не сака да го гледа своето дете како страда, или се бори со животот. Но, ова е неизбежно и овие „борби“ носат многу важни лекции. Кога и да е можно, оставете го детето само да се справи со проблемите. Не брзајте да сторите сè за да му олесните. Не му правите корист.

 

Јас сум на диета

 

Оваа тема е исклучително деликатна. Адолесцентите, особено во своите тинејџери, се многу ранливи во однос на нивниот изглед и желбата да бидат сакани од своите врсници. Повеќето тинејџери, од друга страна, се борат со сопственото неодобрување и срамот по телото. Ова е нормален период во животот на секое дете.

 

Од друга страна, важно е детето да ја разбере важноста на одржување оптимална тежина, но да не оди во крајности - да не дозволува вишок тежина, но исто така и да не ослабне.

 

За овие работи, родителите треба да имаат чести и нежни разговори со детето за да го заштитат од овие екстреми, особено анорексија, толку раширена мака кај тинејџерите.

 

Ако самите го споделувате вашето искуство со диети, честопати одбивајте различна храна или го критикувате вашиот изглед, истакнувајќи ги недостатоците што сакате да ги испеглате, вашето дете ќе започне да го следи вашиот пример и да ги разгледува вашите сопствени несовршености.

Овој деликатен момент е полн со многу емоционални ризици што можат да дојдат подоцна.

 

„Можев да го сторам тоа кога бев на твоја возраст!“

 

Децата се развиваат поинаку. Фактот дека успеавте да направите нешто на возраст од вашето дете не значи дека тој или таа ќе можат. Со такви реченици создавате само еден подлабок комплекс кај детето отколку да го мотивирате да се развива.

 

„Затоа што така велам“

 

Кога барате нешто или забранувате од вашето дете, императив е да го мотивирате вашето мислење да го натера детето да разбере зошто го правите тоа и да се согласи. Инаку, методот само во некои случаи доведува до агресија, гнев и бунт. Ако детето е помирно, тоа ќе развие несигурност и ниска самодоверба.

Зошто е подобро детето да оди во градинка?
Американско истражување започнато во 2013 година покажало дека едукацијата кој започнува во најраното детство има несомн...
4
Седењето дома со деца е потешко од одење н...
Неодамна, истражувањето покажало дека многу мајки веруваат дека останувањето дома со бебето е многу потешко отколку да с...
4
Зошто девојчињата се порано влегуваат во п...
Акни, непријатна миризба на телото – пубертетот може да биде навистина тежок. Но работите можат да станат уште покомплиц...
3
Рана дијагноза на деца со аутизам
ИЗРАБОТИЛ- МР. ЛОГОПЕД Светлана Трнинкова
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ИМЕ
daki

Што мислите за името Пандора?

убаво е (13%)

не би ставила такво име (80%)

не е Македонско име (4%)

др.во коментар (3%)


Број на сите гласови: 289

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!