|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога бебињата го земаат првиот здив?

Редакција Рингераја, 8.5.2021
Како дише вашето бебе кога ќе се роди? Кога бебињата го земаат тој прв здив и како се прилагодуваат на самостојно дишење? Ајде да го истражиме тоа повеќе

image
/11


 

За време на бременоста, бебињата добиваат 100% од кислородот од својата мајка.
Додека таа вдишува, кислородот влегува во нејзиниот крвоток, а потоа тече кон плацентата и се пренесува до бебето преку папочната врвца.
Јаглерод диоксидот (СО2) и отпадните материи од бебето патуваат назад низ кабелот до плацентата. Оттаму тие се префрлаат назад во мајчиниот систем за да се отстранат.
Бебињата добиваат сè што е потребно за нивниот раст и развој преку овој неверојатен систем.
Но, што е со вашето бебе кога ќе се роди? Кога бебињата го земаат тој прв здив и како се прилагодуваат на дишењето за себе? Ајде да го истражиме ова повеќе.
Кога бебињата почнуваат да дишат во матката?
Бебињата не дишат сопствен кислород кога се во матката. Наместо тоа, тие го добиваат од нивната мајка, преку плацентата.
Ние ја нарекуваме оваа фетална циркулација, и процесот може да се опише едноставно, вака:
Кислородната крв и хранливите материи од мајката се пренесуваат преку плацентата, преку кабелот, до бебето
Крвта влегува во бебето преку папочната вена и се движи кон црниот дроб. Поминува низ шант (или посебен отвор) наречен дуктус венус
Ова им овозможува на мала количина да оди во црниот дроб, но мнозинството го заобиколува и оди во инфериорната шуплива вена. Ова внесува крв во срцето на бебето, кое потоа го пумпа до мозокот и другите делови на телото
Белите дробови на бебето добиваат само мала количина на крв - доволно само за да го одржат ткивото здраво
Крвта, која содржи СО2 и отпадни материи, се транспортира до папочните артерии и назад до плацентата
СО2 и отпадот се враќаат во мајчиниот систем
Кислородот и хранливите материи се разменуваат помеѓу мајката и бебето и циклусот започнува повторно.
Физиологија на првиот здив на бебето
Процесот што се случува при раѓање, кога бебето преминува од фетална циркулација на самостојно дишење (циркулација на новороденче) е сложено, но неверојатно.
Следните информации ќе ви помогнат да разберете што се случува физички кога бебето го зема првиот здив:
При раѓање, стимулите, како што се промените во температурата и животната средина, предизвикуваат остро вдишување на бебето
Воздухот се влева во белите дробови на бебето
Белите дробови се шират и ја туркаат амнионската течност од алвеолите (воздушни вреќи)
Ова овозможува повеќе крв богата со кислород да тече во белите дробови
Промените на притисокот во белите дробови и срцето предизвикуваат специјални отвори што постоеле за трајно затворање на фетусот. Ова го пренасочува протокот на крв во белите дробови.
Овој процес ја комплетира успешната конверзија од циркулација на фетусот во новороденче. Мускулите, органите и мозокот на бебето сега се оксигенираат од сопствениот систем на бебето.
Колку време е потребно за бебето да го земе првиот здив?
Вашето бебе го зема првиот здив обично во рок од десет секунди по раѓањето. Овие први неколку вдишувања, иницирани од новороденчето, се најтешки.
Повеќето новороденчиња со полно работно време ќе гаснат спонтано во рок од неколку секунди по раѓањето.
90-95% од новороденчињата ќе ја завршат оваа трансформација без никаква помош.
Што го стимулира првиот здив на новороденчето?
Како знаат бебињата кога да го земат првиот здив?
Реалноста е дека бебињата, како и сите цицачи, се подготвуваат за преживување.
Првиот здив е примарен рефлекс неопходен за одржување на бебето во живот и се активира од промената на температурата на воздухот и околината.
Истражувањата сугерираат:
Само 5-10% од бебињата бараат основна стимулација, како што се сушење и триење, за да започнат вдишувања
3-6% бараат основни чекори на реанимација (вентилација на торба и маска)
За помалку од 1% од бебињата е потребна напредна реанимација (срцеви компресии или лекови).
Зошто е најтежок првиот здив на новороденче?
Првиот здив веднаш по раѓањето е механички најтежок за новороденче, бидејќи е прв пат да се користат белите дробови.
За неколку вдишувања, белите дробови на бебето ќе се надујат. Тие се исполнети со воздух и ја туркаат течноста внатре во нив.
Само откако ќе се направи ова, белите дробови можат ефикасно да внесуваат кислород и да го елиминираат јаглерод диоксидот.
Замислете да разнесете балон за прв пат. Балонот е како белите дробови на новороденчето. Вашиот прв обид да го кренете во воздух балонот ви одзема многу напор, но штом започнете станува полесно. Следниот пат кога ќе го кренете во воздух, сепак е полесно.
Процесот е сличен и за бебето. Откако нивните бели дробови почнаа да работат, мускулите вклучени во дишењето не мора да работат толку напорно за да останат надуени.
Начини за поддршка на бебињата при нивно преминување кај новороденчињата
Првите моменти по раѓањето се неверојатно скапоцени бидејќи за прв пат се среќавате со вашето бебе. Додека вашето новороденче се прилагодува на животот надвор од матката, можете да ја поддржите оваа транзиција со:
Кожа на кожа. Ова помага да се регулираат срцевиот ритам, дишењето и температурата на вашето бебе, додека исто така се обезбедува многу потребна сигурност и блискост. Ако мајките не се чувствуваат подготвени да ја обезбедат почетната кожа на кожата, татковците може да имаат кожа и на кожата

За време на бременоста, бебињата добиваат 100% од кислородот од својата мајка.

Додека таа вдишува, кислородот влегува во нејзиниот крвоток, а потоа тече кон плацентата и се пренесува до бебето преку папочната врвца.

Јаглерод диоксидот (СО2) и отпадните материи од бебето патуваат назад низ папочната врвца до плацентата. Оттаму тие се префрлаат назад во мајчиниот систем за да се отстранат.

Бебињата добиваат сè што е потребно за нивниот раст и развој преку овој неверојатен систем.

 

Но, што е со вашето бебе кога ќе се роди? Кога бебињата го земаат тој прв здив и како се прилагодуваат на дишењето за себе? Ајде да го истражиме ова повеќе.

 

Кога бебињата почнуваат да дишат во матката?

Бебињата не дишат сопствен кислород кога се во матката. Наместо тоа, тие го добиваат од нивната мајка, преку плацентата.

Ние ја нарекуваме оваа фетална циркулација, и процесот може да се опише едноставно, вака:

Кислородната крв и хранливите материи од мајката се пренесуваат преку плацентата, преку папочната врвца, до бебето.

Крвта влегува во бебето преку папочната вена и се движи кон црниот дроб. Поминува низ посебен отвор наречен дуктус венус.

Ова им овозможува на мала количина да оди во црниот дроб, но мнозинството го заобиколува и оди во инфериорната шуплива вена. Ова внесува крв во срцето на бебето, кое потоа го пумпа до мозокот и другите делови на телото.

Белите дробови на бебето добиваат само мала количина на крв - доволно само за да го одржат ткивото здраво.

Крвта, која содржи СО2 и отпадни материи, се транспортира до папочните артерии и назад до плацентата

СО2 и отпадот се враќаат во мајчиниот систем.

Кислородот и хранливите материи се разменуваат помеѓу мајката и бебето и циклусот започнува повторно.


Физиологија на првиот здив на бебето

Процесот што се случува при раѓање, кога бебето преминува од фетална циркулација на самостојно дишење (циркулација на новороденче) е сложено, но неверојатно.

 

Следните информации ќе ви помогнат да разберете што се случува физички кога бебето го зема првиот здив:

 

При раѓање, стимулите, како што се промените во температурата и животната средина, предизвикуваат остро вдишување на бебето

Воздухот се влева во белите дробови на бебето

Белите дробови се шират и ја туркаат амнионската течност од алвеолите (воздушни вреќи)

Ова овозможува повеќе крв богата со кислород да тече во белите дробови

Промените на притисокот во белите дробови и срцето предизвикуваат специјални отвори што постоеле за трајно затворање на фетусот. Ова го пренасочува протокот на крв во белите дробови.

Овој процес ја комплетира успешната конверзија од циркулација на фетусот во новороденче. Мускулите, органите и мозокот на бебето сега се оксигенираат од сопствениот систем на бебето.

 

Колку време е потребно за бебето да го земе првиот здив?

Вашето бебе го зема првиот здив обично во рок од десет секунди по раѓањето. Овие први неколку вдишувања, иницирани од новороденчето, се најтешки.

 

Повеќето новороденчиња родени во термин ќе вдишат спонтано во рок од неколку секунди по раѓањето.

90-95% од новороденчињата ќе ја завршат оваа трансформација без никаква помош.

 

Што го стимулира првиот здив на новороденчето?

Како знаат бебињата кога да го земат првиот здив?

 

Реалноста е дека бебињата, како и сите цицачи, се подготвуваат за преживување.

Првиот здив е примарен рефлекс неопходен за одржување на бебето во живот и се активира од промената на температурата на воздухот и околината.

 

Истражувањата сугерираат:

 

Само 5-10% од бебињата бараат основна стимулација, како што се сушење и триење, за да започнат да дишат

3-6% бараат основни чекори на реанимација (вентилација на торба и маска)

За помалку од 1% од бебињата е потребна напредна реанимација (срцеви компресии или лекови).

 

Зошто е најтежок првиот здив на новороденчето?

Првиот здив веднаш по раѓањето е механички најтежок за новороденчето, бидејќи е прв пат да се користат белите дробови.

 

За неколку вдишувања, белите дробови на бебето ќе се надујат. Тие се исполнети со воздух и ја туркаат течноста внатре во нив.

 

Само откако ќе се направи ова, белите дробови можат ефикасно да внесуваат кислород и да го елиминираат јаглерод диоксидот.

 

Замислете да разнесете балон за прв пат. Балонот е како белите дробови на новороденчето. Вашиот прв обид да го кренете во воздух балонот ви одзема многу напор, но штом започнете станува полесно. Следниот пат кога ќе го кренете во воздух, сепак е полесно.

Процесот е сличен и за бебето. Откако нивните бели дробови почнаа да работат, мускулите вклучени во дишењето не мора да работат толку напорно за да останат надуени.

 

Начини за поддршка на бебињата 

Првите моменти по раѓањето се неверојатно скапоцени бидејќи за прв пат се среќавате со вашето бебе. Додека вашето новороденче се прилагодува на животот надвор од матката, можете да ја поддржите оваа транзиција со:

 

Кожа на кожа. Ова помага да се регулираат срцевиот ритам, дишењето и температурата на вашето бебе, додека исто така се обезбедува многу потребна сигурност и блискост. 

Рано хранење. Хранењето во текот на првите неколку часа од животот му овозможува на вашето бебе да ги зачува резервите на скапоцена енергија

Одржување на топло на бебето. Слично на тоа, одржувањето на вашето новороденче убаво и пријатно ќе спречи губење на енергија од обидот да се регулира температурата на телото.

 

Првиот час по раѓањето секогаш треба да биде во врска со вас и вашето бебе да се запознаете едни со други и да му помогнете на вашето бебе да ја направи оваа неверојатна транзиција.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да закрепнете по царскиот рез?
Речиси 1 од 3 жени ќе се породи со помош на царски рез, па станува сe поважно да ги знаете предностите и недостатоците о...
6
10 работи кои бебето во стомакот не ги сака
Дали забележавте дека бебето во матката реагира на силното смеење и на одредена храна, со нагли движења? Некои работи шт...
4
Мајки откриваат: Намалете ја болката при п...
Покрај лековите против болки и епидурали, мајките имаат многу природни трикови за управување со болките при породување в...
4
Како навистина изгледаат млечните канали н...
Групата на млечни канали изгледа како цвеќиња, а корисниците на социјалните мрежи реагираа различно. Некои беа преплашен...
4
Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste pravele celulitni tretmani i dali se efikasni?

Da sum pravela (67%)

Da efikasni se (0%)

Ne ne sum pravela (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!