|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да се подигне добро дете?

Howcast.com, 16.2.2011
Научете како правилно да го подигнете Вашето дете.

/11


Чекор 1 : Поттикнување на доброто однесување

Поттикнете го доброто однесување, нека биде едноставно, јасно и позитивно. Направете Вашите деца да се почувствуваат одважно и кажете им дека сте свесни за нивните напори и труд да научат како да се однесуваат правилно.

 

Чекор 2 : Научете го на социјални вештини

Научете го детето на социјални вештини, вклучувајќи ги толеранцијата и соработката. Дозволете им на Вашите деца да излезат надвор и да откријат  дека светот може да биде поинтересен и повозбудлив отколку цртаните филмови и видео игрите.

 

Чекор 3 : Демонстрирајте трпение

Демонстрирајте трпение и научете ги како да се фокусираат да го препознаат и да го следат медиумот од кој можат многу да научат и да се едуцираат.


Чекор 4 : Поставете граници

Поставете јасни граници. Објаснете им ја границата меѓу потребите и желбите. Наведете ги Вашите очекувања , очекувајте почитување и држете се цврсто до Вашиот став.

 

Чекор 5 : Одредете правила на однесување на семеен состанок

Одржувајте семеен состанок еднаш до двапати неделно  каде ќе може да се дискусира за изминатите активности во текот на неделата. Искористете го состанокот за вклучување на децата со нивни мислења и ставови за одредени правила во семејството.


Чекор 6 : Искажете ги вашите  чувства

Искажете ги вашите чувства отворено и охрабрете ги и Вашите деца истото да го направат. Рационален модел.

 

Чекор 7 : Исполнувајте ги ветувањата

Исполнувајте што сте ветиле. Не кријте колку е тешко да се одржи ветувањето во денешно време.

 

Чекор 8 : Подигнете ги Вашите деца со вредности

Одгледајте ги со вредности и навики со кои ќе покажат почит према другите. Децата сакаат да го направат светот да биде подобро место, со што и тие ќе еволуираат во чесни родители со великодушно однесување.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Великодушност
Великодушните луѓе ќе ја запомнат добрината која сте ја направиле за нив, а ќе ја заборават онаа која тие ја направиле з...
4
Што е булинг?
Булингот е секоја форма на непосакувано и агресивно однесување во училиштата, кое не застанува таму, туку продолжува да ...
4
Направи сам: Украси од солено тесто
Предлог за направи сам украси за Велигден - дрвце со украси во фирма на јајца, направени од солено тесто
4
Избираме најубава творба: Изабела Ѓурчиновски
Уметничка творба на тема Правата на детето по повод одбележувањето на Детската недела ни испрати мајката на Изабела Ѓурч...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?