|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

И вашето дете не јаде? Како да го подобрите апетитот?

Редакција Рингераја, 13.4.2021
Родителите често се жалат на намален апетит кај своите деца. Рингераја.мк ви ги објаснува можните причини за губење на апетит кај децата, начините да се поправи и додатоците што можат да помогнат да се врати

image
/11


Кога треба да се грижите?

Ако вашето дете има нормална тежина и висина (за негова возраст), тогаш не може да има причина да се грижите, бидејќи некои деца со мала градба може да имаат помалку барања за храна и, според тоа, помал апетит. Но, ако вашето дете е постаро и губењето на апетит е ненадејно, придружено со губење на тежината, тогаш може да се консултирате со педијатар за да ја идентификувате причината и да ја поправите.


Можни причини за губење на апетит кај деца

Ако вашето дете е секогаш уморно и раздразливо, тогаш тоа може да биде поврзано со недостаток на апетит. Еве неколку можни причини зошто децата може да го изгубат апетитот:

1. Бавна стапка на раст

Промените во растот може да предизвикаат пад на апетитот кај децата. Во текот на првата година, децата растат брзо. Но, после тоа, растот се забавува и тие можат да јадат помалку. Во овој период, падот на апетитот е сосема нормален. Всушност, во втората година од животот, децата треба да стават само 2,3 кг и 12 см за разлика од 7 кг и 21 см во првата година.

2. Болест

Болеста често може да резултира со значително губење на апетит кај децата. Ако вашето дете страда од воспалено грло, стомачен грип, дијареја, главоболка, треска или други симптоми, тогаш може да јаде помалку од она што обично го прави. За среќа, повеќето деца го враќаат својот апетит кога ќе оздрават.

3. Стрес

Стресот може да има многу негативни ефекти, вклучувајќи губење на апетит, врз мали деца. Ако откриете дека вашето дете го губи интересот за јадење или тешко спие, тогаш може да страда од стрес. За да одговорите на слабиот апетит на вашето дете, треба да ја идентификувате причината за стресот и да го ублажите. Некои вообичаени причини за стрес за време на детството се:

- Семејни проблеми како смрт во семејството, смрт на домашно милениче или раѓање на брат или сестра

- Малтретирање

- Неможноста да се справат со академскиот притисок и непрактичните очекувања на родителите

4. Депресија

Депресијата може да биде друга причина за губење на апетитот кај детето. Повеќето родители ја мешаат депресијата со тага. Но тагата и депресијата не се исти. Чувството на тага поминува со текот на времето, но депресијата не. Депресијата не само што го растажува детето, туку и го попречува неговиот нормален живот.

Ако вашето дете покажува значителен недостаток на интерес за активности во кои претходно уживало, тогаш може да биде депресивно. Промената на навиките во исхраната може да биде силен показател за депресија. Препорачливо е да побарате медицински совет доколку сте загрижени.

5. Анорексија

Понекогаш, во обид да ги имитираат / копираат нивните идоли на екранот и од неколку други причини, децата развиваат психолошка аверзија кон јадење. Тие се обидуваат да одат без јадење што е можно подолго. Дури и кога јадат, тие избираат храна со малку маснотии и подоцна се чувствуваат виновни што ја јадат. Генетика, хемиски дисбаланс на мозокот и развојни проблеми исто така можат да предизвикаат анорексија.

Ако вашето дете избегнува храна или вежба повеќе отколку што треба, додека драстично губи тежина, може да страда од анорексија. Специјалист за нарушувања во исхраната може да ви каже како да му помогнете на вашето анорексично дете да поврати здрав апетит.

6. Лекови

Ако детето било на неодамнешен третман со антибиотици, неговиот апетит може да биде засегнат. Неколку други лекови исто така може да влијаат на апетитот.

7. Анемија

Анемијата е уште една можна причина за опаѓање на апетитот кај детето. Децата со анемија изгледаат летаргични, уморни и нервозни. Ако не се лекува, анемијата може да го попречи развојот на вашето дете и училишните перформанси. Направете тест на крвта ако се сомневате дека има анемија кај вашето дете.

8. Цревни црви

Цревните црви можат да предизвикаат губење на апетит кај деца. Црвите влегуваат во дигестивниот систем на детето и живеат таму како паразити, предизвикувајќи крварење во цревата, губење на апетит, дизентерија, итн. Лекот за црви може да се добие преку вашиот фармацевт или лекар. Ако имате домашни миленици, девормирајте ги двапати годишно и девормирајте ги вашите деца по двегодишна возраст барем еднаш годишно или како што ве советува вашиот педијатар.

9. Запек

Неправилното движење на дебелото црево кај децата може да доведе до запек. Губење на апетит кај деца може да предизвика запек. Знак на запек се тврдите столици.


Покрај горенаведените причини, губењето апетит кај децата може да се должи и на други причини, како што се авторитативно родителство, колку храна нуди мајката, семејни оброци, социоекономски статус и страв од пробање на нова храна.


Како да го подобрите апетитот на вашето дете

Еве неколку природни начини да го зголемите апетитот на вашето дете. Наведовме и неколку додатоци што можете да ги користите.


- Децата сакаат да грицкаат. Но, овие закуски треба да бидат добри како и оброците. Направете паметен избор на храна. На пример, дајте му на детето печени кикирики наместо пржени и сендвичи или печени зеленчуци наместо колачиња.

- Не дозволувајте да грицкаат кога е време за оброци; одржува постојан временски јаз меѓу двете.

- Кикириките може да помогнат во зголемување на апетитот и внес на протеини, па затоа размислете да додадете повеќе храна базирана на кикирики во исхраната на вашето дете.

- Ако вашето дете одбие да пие млеко, додадете калциум во исхраната во форма на урда, јогурт, крем и урда. Можете исто така да користите млеко без лактоза, ако тие го сакаат тоа.

- Ако вашето дете има намален апетит, понудете помали гризнувања храна додека не почнат да јадат правилно сами. Помалите количини може да помогнат во зголемување на метаболизмот, а за возврат, да го зголемат апетитот.

- Направете попис на храна што вашето дете сака да ја јаде и оброците прилагодете ги на нивниот вкус. Кога вашето дете ќе ја види својата омилена храна на чинијата, најверојатно ќе јаде.

- Изберете здрава храна калорична за да ја зголемите тежината.

- Се верува дека сок од лимон, ѓумбир и оцет може да ги стимулираат гастричните секрети и нечиј апетит.

- Измешајте зелена боја и неколку други зеленчуци за да внесете разновидни бои во оброкот на вашето дете.

- Направете им смути со јагоди, мед, банани, мраз и грчки јогурт за да ја направите храната интересна.

- Обидете се полека да воведувате нови јадења и вкусови за вашето дете да се навикне на новите вкусови.

Ако апетитот на вашето дете не се врати во нормала, дури и откако ќе ги испробате овие мерки, тогаш најдобро е да го однесете на педијатар бидејќи може да има некоја медицинска состојба. Исто така, никогаш не казнувајте го и не карајте го вашето дете затоа што не јаде доволно. Наместо тоа, набудувајте ги нивните модели на јадење и обидете се да ја дознаете причината за намалениот апетит.


Совети што можат да спречат губење на апетит кај децата

Еве неколку совети кои можат да помогнат во спречување на губење на апетит кај деца:


Оброците нека изгледаат интересно и визуелно за вашите деца.

Не расправајте се и не карајте ги децата за време на оброкот.

Прилагодете ги распоредот на оброците така што служите храна само кога вашето дете е гладно.

Охрабрете го вашето дете да направи здрава храна.

Послужете мали порции во редовни интервали.

Охрабрете го вашето дете да биде физички активно.

Не принудувајте го вашето дете да јаде ако не е гладно. Исто така, барањето да ја заврши храната во неговата чинија е лоша идеја.

Недостаток на апетит може да влијае на долгорочниот раст и развој на детето. Значи, ако сметате дека вашето дете јаде помалку од вообичаеното, прво набудувајте ги неговите навики на јадење. Следете ја нивната висина и тежина за да проверите дали се под нормалниот опсег. Ако промената се должи на неправилни навики во исхраната, тогаш преземете чекори за да ја поправите.

Следно, ќе ви кажеме за неколку стимуланси на апетит кои можат да помогнат во подобрувањето на апетитот на вашето дете. Сепак, користете ги само кога сите други опции не работат.


Стимуланси за апетит за деца

Постојат неколку природни начини да го зголемите апетитот на вашето дете. Но, понекогаш можеби ќе треба да користите стимуланси на апетит за да се осигурате дека децата јадат онолку колку што треба. Иако овие лекови за стимулирање на апетитот се достапни без рецепт, разговарајте со лекар пред да му ги дадете на вашето дете.


 

appetito
2. Нутритивно дејство

 • Деца со намален апетит
 • При заостанување во растот
 • За рековалесценти
 • Како додаток во исхраната
 • Без вештачки бои, ароми, засладувачи
 • Без алкохолни екстракти
 • Без алкохол
 • GMO free
 • Амара екстракти-директно дејство
 • Високо прочистени стандардизирани екстракти
 • Современа сложена формулација.

 

 

АПЕТИТО бимби сирупот е додаток на исхрана изработен од растителни екстракти подложени на ригорозни контроли на квалитет и придонесува за избалансиран внес на хранливи продукти и обновување на енергијата. Може да се користи како додаток во исхраната кај деца над 6-месечна возраст.

 

ДВОЈНО ДЕЈСТВО:

1. Го стимулира апетитот
2. Нутритивно дејство

 ПРЕПОРАКА:

 • Деца со намален апетит
 • При заостанување во растот
 • За рековалесценти
 • Како додаток во исхраната

БЕЗБЕДНОСТ:

 • Без вештачки бои, ароми, засладувачи
 • Без алкохолни екстракти
 • Без алкохол
 • GMO free

ЕФИКАСНОСТ:

 • Амара екстракти-директно дејство
 • Високо прочистени стандардизирани екстракти
 • Современа сложена формулација.


Производот е одобрен од Агенцијата за Храна и Ветеринарство и категоризиран од Бирото за Лекови и Институтот за Фармакологија како додаток во исхраната.

Овој производ е додаток на исхрана и не треба да се употребува како замена за разновидна и балансирана исхрана и здрав начин на живот. Препорачаната дневна доза да не се надминува. ДА СЕ ЧУВА НАДВОР ОД ДОФАТ НА ДЕЦА. Лица кои се осетливи на некои од состојките не би требало да го употребуваат овој производ.

 

За повеќе информации:

Pharmalife

Pharmalife/Facebook 

Бебенце мое, пребрзо ми растеш...
Додека гледам како спиеш, усните полека ти се движат како да сонуваш дека пиеш млеко, не можам да не мислам дека растеш ...
20
Вежби за правилен изговор на гласовите
Нашата способност за говор често ја земаме здраво за готово, но кога ќе добиеме дете за прв пат стануваме свесни за теко...
10
Тие мали очиња мислат дека си совршена
Емотивно писмо од мајка до сите останати мајки
4
Книгата- најдобар пријател
Книгата му дава на детето моменти на забава, но и нови сознанија. Еден дел од слободното време на детето треба да се исп...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Koe e poubavo ime?
sandra1

Koe e najubavo?

Lana (35%)

Daria (40%)

Iva (25%)


Број на сите гласови: 273

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!