|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Големина на раната во матката по породувањето

Редакција Рингераја, 24.9.2020
Ова е големината на раната оставена на вашата матка откако сте се породиле. Неверојатно нели?

image
/11


 

Тоа е местото каде што плацентата (со просек од 22 см во дијаметар) беше прицврстена за матката, и тоа е причина за испуштање (или лохија) што го доживуваат жените по породувањето. Тоа е исто така и причината зошто на жените им е кажано да мируваат четири до шест недели по раѓањето - таа рана треба да зарасне!
Ако правите премногу рано по породувањето, вашето тело ќе ве извести со тоа што ќе помине повеќе светло-црвена крв од раната.
Плацентата е единствениот орган што се создава и исфрла - за што е вознемирувачки да се размислува. Не само што раѓаме, туку и губиме орган. Местото на раната е местото каде што мама губи околу една десетина од вкупниот волумен на крв за време и по раѓањето.
Значи, мајки кои само што родиле - споделете го ова со вашите најблиски и колеги мајки и идните мајки. Тоа е уште една навистина важна причина да се грижите за себе и да се олесните откако ќе имате меур.

Тоа е местото каде што плацентата (со просек од 22 см во дијаметар) беше прицврстена за матката, и тоа е причина за крварење (или лохија) што го доживуваат жените по породувањето. Тоа е исто така и причината зошто на жените им е кажано да мируваат четири до шест недели по раѓањето - таа рана треба да зарасне!

Ако се напрегате премногу рано по породувањето, вашето тело ќе ве извести со тоа што ќе ви протече повеќе светло-црвена крв од раната.

Плацентата е единствениот орган што се создава и исфрла - за што е вознемирувачки да се размислува. Не само што раѓаме, туку и губиме орган. Местото на раната е местото каде што мама губи околу една десетина од вкупниот волумен на крв за време и по раѓањето.

Значи, мајки кои само што сте родиле - споделете го ова со вашите најблиски, колеги мајки и идни мајки. Тоа е уште една навистина важна причина да се грижите за себе и да се одморате откако ќе имате бебе.

 

matka

5 оброци кои трудниците треба да ги консум...
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? З...
169
Движење на бебето во стомакот
За секоја идна мајка, првото движење на бебето во стомакот претставува најсреќен момент во животот, бидејќи тоа говори д...
22
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
21
Различни позиции на бебињата во матката
За време на бременоста, бебето во текот на својот развој се движи во неколку различни позиции. Како што се приближува да...
16


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Da li moze
zelba

nekoj da mi kaze, vo komentar da napise , kade mozam vo Skopje da kupam stol i stolici za vo gradina po povolna cena i kolku kostaat ako nekoj znae fala

kade??? (87%)

Kade?? (13%)


Број на сите гласови: 15

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!