|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Децата кои спијат помалку, јадат повеќе?!

Редакција Рингераја, 22.8.2014
Научниците следеле 1.300 британски семејства со деца и ги проучувале нивните навики на спиење, како и нивната исхрана. Утврдиле дека децата кои не спијат доволно, внесуваат 10 пати повеќе калории од децата кои доволно спијат
Клучни зборови:

image
/11


 

Малите деца кои спијат помалку од 10 часа дневно, јадат повеќе од децата кои спијат најмалку 13 часа дневно, покажало истражувањето спроведено од Универзитетот во Лондон.

Утврдено е дека децата кои не спиеле доволно внесувале 10% повеќе калории од децата кои доволно спиеле. Причината не е јасна, но веројатно има врска со хормоналното регулирање на апетитот и краткото спиење влијае на промена на тие процеси.

 

Краткиот сон на почетокот на животот го зголемува ризикот од дебелеење

Знаеме дека краткиот сон на почетокот на животот го зголемува ризикот од дебелеење, па сакавме да утврдиме дали децата кои спијат помалку внесуваат повеќе калории, кажува истражувачката Аби Фишер.

Раните истражувања покажаа дека недостатокот на сон кај поголемите деца доведува до внесување на поголема количина на храна, но не можело однапред да се претпостави дека кај малите деца ќе се појави истиот образец.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Интервју: Др. Иванка Стефановска
Др. Иванка Стефановска, ортопед во првата општа приватна болница Ре-медика.
6
Доцнење на првиот збор
Понекогаш може да се случи детето со полни две години да не зборува, или да зборува неколку лошо артикулирани зборови.
5
Забавни игри за зимските месеци
Тешко ли се гледа дете во зима? Студено е, се стемнува порано, детските игралишта се речиси напуштени и остануваат дом...
5
Риновирусни инфекции кај децата
Симптомите се познатите при настинката: болно грло, секрет од носот, покачена температура, инфекции на увото и синусите....
5
Анкета

Kolku?
Jana9

Kolku pati vo tekot na denot trebaat decata da gi cetkaat svoite zapcinja?

1 vo denot (20%)

2 vo denot (40%)

3 vo denot (20%)

Po sekoj obrok (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!