|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Децата кои имаат милениче имаат помалку стрес

Редакција Рингераја, 21.10.2021
Човековиот најдобар пријател може да биде и најдобар пријател на децата, во текот на нивниот развој. Истражувањето објавено во магазинот Social Development покажува дека децата се справуваат со стресот полесно, кога имаат милениче
Клучни зборови:

image
/11


Истражувачите од Универзитетот во Флорида во своето истражување опфатиле околу 100 семејства кои имаат деца на возраст од 7 до 12 години, а кои и поседуваат милениче во својот дом. На децата им биле дадени задачи поврзани со јавно говорење и математички тестови (задачи за кои е познато дека предизвикуваат стрес кај децата). Во таквите ситуации, до децата биле присутни нивните родители, нивното милениче или пак никој од нив. Притоа, истражувачите имале можност да го мерат нивото на кортизол (хормон на стресот) кај децата.

Било утврдено дека децата кои го имале своето домашно милениче покрај себе покажале помалку стрес за разлика од децата кои немале никаква поддршка. Ова е наведено во изјавата дадена од др. Дарлен Кертес – лидер на истражувањето. Според др. Кертес, интересно е тоа дека нивоата на стрес зависеле од тоа дали децата имале интеракција со своето милениче за време на задачата. Оние кои го галеле своето милениче или зборувале со него покажале значително пониски нивоа на стрес.

Резултатите од ова истражување ги надополнуваат многуте истражувања во оваа област кои покажуваат дека домашните миленичиња придонесуваат за намалување на нивото на стрес, анксиозност и депресија кај луѓето, а со тоа и намалување на осаменоста, но и ризикот од срцеви заболувања. Доктор Кертес заклучува дека како учиме да се носиме со стресот како деца има долгорочни последици на тоа како се справуваме со стресот во текот на целиот живот. 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Методи на воспитување на децата
Воспитувањето на децата, во поширока смисла на зборот, може да го дефинираме како водење на детето по патот на неговиот ...
3
Детето има испакнати уши. Како да се испра...
Испакнатите уши се извор на непријатност не само кај децата, но и кај возрасните. Ако бидат преземени мерки навреме, пр...
3
Помогнете му на детето да стекне самодоверба
Само да ги воспитувате своите деца и да се надевате дека ќе се подобрат со тек на време не е доволно. Како родители, тре...
3
Нашата ќерка не затекна додека имавме секс!
Да, ни се случи и нас, нашето дете не затекна додека водевме љубов. Сфатив дека е многу полесно да ги советуваш другите ...
3
Анкета

Дали?
Jana9

Дали во животот сте ја сретнале вистинската љубов?

ДА (60%)

Не (20%)

Не верувам во вистинкс љубов (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!