|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

"Изрази се"- Недела на ментално здравје на децата

Марина Кљајиќ Петковски, 4.2.2021
Неделата за ментално здравје на децата се обележува од 1-ви до 7-ми февруари, 2021 година. Оваа година темата е "Изрази се"

image
/11


Значајно е да се поддржат децата и младите при спознавање на начини на самоизразување, што е неопходно важно за нивното ментално здравје и благосостојба.

Коронавирусот и мерките за контрола донесоа многу промени во животот на децата и младите, особено во оние области за кои знаеме дека се важни за нивното ментално здравје и благосостојба. Бидејќи овие промени веројатно ќе продолжат некое време, важно е децата и младите да се охрабрат да најдат нови начини да се грижат за нивното ментално здравје и благосостојба.


Што значи „изрази се“?
Изразувањето е за изнаоѓање креативни начини за споделување чувства, мисли или идеи. Ова може да биде преку сликање, пишување, танцување или можеби само разговор со пријател.
Има многу начини на кои ќе избереме да се изразиме. Тие може да се променуваат во зависност од ситуацијата во која се наоѓаме и да бидат различни од начините кои ги користат другите.  Најважно е да пронајдете што ви одговара, во тој момент, така да се чувствувате пријатно да ги споделувате своите мисли и чувства.


Зошто е важно децата и младите да се изразуваат?
Проблеми со менталното здравје, како што се вознемиреност или депресија, може да се појават на која било возраст. Сепак, за многу луѓе, детството и младата зрелост претставува особено важно време за развој, благосостојба и ментално здравје.
Пред пандемијата, истражувањето сугерираше дека околу половина од менталните здравствени проблеми се развиваат до средината на тинејџерските години, со три четвртини утврдени до средината на дваесеттите години. 
Проблемите со менталното здравје кај децата полека се зголемуваат.
"Од сопствено истражување, откривме дека повеќе од едно од десет деца посочиле дека немаат со кого да разговараат на училиште ако се чувствуваат загрижено или тажно, а едно од две деца не побарало помош затоа што не разбрале низ што минуваат.
Овие бројки ја истакнуваат важноста и на раната интервенција и на превенцијата за менталното здравје на младите.
Со превенција во основата на нашата работа тука во Фондацијата за ментално здравје, ние веруваме дека постои основно ниво на знаење и вештина што на секој му треба околу своето сопствено ментално здравје. Бидејќи пандемијата продолжува да влијае на сите нас на различни начини, ова е уште поважно." - велат од Фондацијата за, ментално здравје. 
За децата и младите има многу промени во многу области од нивниот живот, како што е нивното образование. Што значи дека е важно да ги поддржуваме да најдат начини позитивно да изразат како се чувствуваат и да побараат поддршка кога е потребно.
Поддршката од врсниците може позитивно да влијае на тоа како децата се изразуваат
"Ние разбираме дека за децата и младите, влијанието на врсниците (пријатели и други модели на улоги) е неверојатно важно. Врсничките врски формираат мрежи за поддршка каде што младите можат удобно да се изразат.
Нашите програми во рамките на училиштата имаат силен фокус на создавање значајни врски меѓу врсниците во училиштето." - додаваат од Фондацијата.
Еве неколку едноставни начини на кои можете да поддржите дете или младо лице да се отвори и изрази.


Најдете време
Одвојте време редовно да зборувате отворено. Охрабрете ги да споделат како се чувствуваат. Можеби ќе потрае некое време пред детето да се чувствува во можност да се отвори, па затоа е важно да продолжите да давате можности и да покажувате разбирање, дури и ако тие не споделуваат ништо.
Добри можности да го направите ова може да бидат кога заедно учествувате во некоја активност. На пример, дома, кога готвите оброк или седите заедно на оброците. Може да испланирате одредена активност заедно, можеби да се придружите со нивните омилени хоби.
Ова ќе ви овозможи време заедно, еден на еден, и ќе покажете интерес за начините на кои тие избираат да се изразат.


Дадете добар пример
Споделувањето на тоа како се чувствувате, како сакате да се изразувате и да се грижите за вашето ментално здравје и благосостојба, е начин да се даде добар пример. Важно е да го сторите тоа на охрабрувачки начин што не им носи никаков товар да ги следат вашите склони активности.


Поттикнете ја комуникацијата и тимската работа
Може да биде тешко да се водат разговори за тоа како се чувствуваме. Децата може да се чувствуваат засрамено или можеби не сакаат да учествуваат во директен разговор за нивните емоции.
Организирајте игри кои вклучуваат играње на улоги, преку кои ќе допрете до суштината и ќе го опуштите и поттикнете детето да се отвори и ви се довери. 


Време за нас - кое вклучува активности дизајнирани да помогнат во започнувањето на овие тешки разговори. Може да користите и тимски активности, како што се шаради, за да ја охрабрите комуникацијата меѓу врсниците.


Потсетете ги дека нивните мисли, чувства и идеи се важни
Поканете ги и охрабрете ги децата да ги искажат своите мисли и мислења на теми како што се планирање активност за тој ден или одлучување што да готват за вечера. Ова ќе помогне да се потврди дека нивните мислења се важни и сакате да ги слушате.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Млади таленти: 5-годишен тапанар од Гевгелија
Повеќето родители не би ви се заблагодариле доколку на нивното дете му подарите комплет тапани. Малите деца создаваа...
11
Права и обврски на детето
На сите деца, без исклучок треба да им припаѓаат овие права, без разлика или дискриминација заснована на раса, боја на к...
5
Зошто кашлицата е најлоша ноќе?
Силната и упорна кашлица често станува уште понепријатна во текот на ноќта, токму кога конечно сте планирале да се одмор...
4
KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
3
Анкета

Сезони.
Admin

Во која сезона е родено вашето дете?