|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто куркумата е толку добра за нашето здравје?

Редакција Рингераја, 22.7.2019
За оние кои што се уште не се запознаени со куркуминот, тоа е најмоќниот природен антиоксидант богат со јаки анти-инфламаторни бенефиции, но и со уште многу други користи исто така.
Клучни зборови:

image
/11


Куркумата:  Еден од омилените зачини во светот како и здравствен промотер! За оние кои што се уште не се запознаени со куркумата, тоа е антиоксидант богат со јаки анти-инфламаторни бенефиции но благодарение на куркунимот во неговиот состав.

Куркума (Curcuma longa) позната како лек за 1000 болести е вид растение, член на фамилијата ѓумбир (Zingiberaceae), чиј што ризом, односно подземен корен содржи активни состојки – куркуминоиди – како што се куркуминот  кој е вистинскиот природен  лек за многу болести.

Член е на фамилијата ѓумбир, за кој знаеме дека е кулинарски зачин кој му ја дава моќната жолта боја на кари зачинот. Па зошто е толку важен? Поради тоа што куркуминот е специјална состојка која што ја има само во куркумата и овој пат не зборуваме за зачин туку за ЛЕК!

Најактивната компонента на куркинот – која што е причинител за многуте здравствени бенефити- куркуминот е познат по моќниот антиоксиданс и анти-инфламаторни својства.

Докажано е дека влијаат на повеќе од 700 гени во телото, и е способен да се бори против активноста и синтезата на ензимите кои предизвикуваат воспаление. Куркумата е користена со векови во ајвеудската како и во кинеската медицина поради неговата способност да ги заштити клетките на телото од оксидативно оштетувањешто всушност ја потиснува имунолошката функција и предизвикува оштетување на ткивото.

Ја олеснува дигестијатаРедовни мали дози на куркумин со црн бибер (пипер) или BioPerrine се веќе добро познати дека помагаат при надуеност и летаргија после оброците со намалување на воспалението, и со зајакнување на цревните ѕидови и намалување на абдоминалната болка. Куркуминот, исто така, помага со синдром на нервозно дебело црево, запек и дијареа со што ги уништува габите и бактериите кои настанале.

Го олеснува артритисот:  Куркуминоидите го намалуваат производството на простагландини (кои се одговорни за воспаление, болка и оток) во нашите тела. Во студијата на пациенти со остеоартрис, оние кои додале куркумин во нивните планови за лекување, постигнале намалување на болката и ја подобриле мобилноста, додека оние кои не зеле куркумин како додаток во исхраната не покажале подобрувања.

Зајакнување на црниотдроб: Куркуминот го одложува оштетувањето на црниотдроб, а исто така помага да се заштити црниотдроб од ефектите на алкохол, лекови и други токсини. Исто така, учевствува во регенерација на оштетените клетки на црниотдроб и подобрување на состојбите како хепатитис и цироза.

Го забавува ширењето на рак: Истражувачите откриле дека куркуминот го успорува ширењето на туморите поради неговата анти-инфламаторна моќ. Истражувачите исто така откриле дека куркуминот предизвикува уништување на ракот на дебелото црево, со тоа што може да ја промени регулацијата на ДНК за да го убие ракот!

Намалување на симптомите на Алцхајмеровата болест: Постарите жители во Индија имаат најниски стапки на Алцхајмеровата болест во светот, и научниците веруваат дека куркумата може да има битна улога во ова.

Ги третира инфекциите на мочниот меур:  инфекциите на мочниот меур настануваат кога бактериите предизвикуваат воспаление на мочниот меур. Силните антибактериски својства на куркумата помагаат во лекувањето на инфекции на уринарниот тракт и ја зголемуваат активноста на имунолошкиот систем.

Спречување на дијабетес: Кога се конзумира со оброци (дури и оние со високо ниво на маснотии!). Куркуминот може позитивно да влијае на нивото на инсулин и триглицериди во крвта. Исто така, се покажало дека го спречува развојот на дијабетесот.

Ве одружува млади: Куркуминот се користи во Индија илјадници години за да помогне во одржувањето на младоста и убавината. Тој помага да се спречи клеточното стареење со ловење на слободните радикали кои предизвикуваат оштетување на ДНК – и на крајот го стареат телото.

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
Крем за сончање на деца и возрасни - има р...
Пред сe, дали секој треба да применува различни средства за заштита од сонце?
3
Прв пат во МК: Ѕвезда на бебе календар за ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Izabela
elence

Dali vi se dopaga imeto Izabela, a skrateno Bela?

da (53%)

mozebi (17%)

ne (25%)

nikako, ne (6%)


Број на сите гласови: 102

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!