|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто бебињата го обожаваат звукот на фенот?

Редакција Рингераја, 30.10.2017
Познавате ли родители коишто тврдат дека нивното бебе полесно се заспива со одредени звуци, како оние кои ги прави фенот или правосмукалката? Можеби и вие сте таков родител, или сте биле дете кое заспивало на многу сличен начин?
Клучни зборови:

image
/11


 

Сте се запрашале ли некогаш зошто бебињата го обожаваат овој тип на звуци?

Одговорот е многу поедноставен отколку што може да замислите. 9 месеци домот на бебето била многу бучната матка на мајката.

Секоја минутка од секој ден, матката била опкружена со симфонија од внатрешни звуци: срцебиењето на мајката, крвниот притисок, нејзините стомачни грчеви, подригнувања, итн.

Воедно, да не ги изоставиме и надворешните звуци и гласови, како секојдневните разговори, домашната бучава, сообраќајот, музиката и многу други.

Па може да замислите како бебето се чувствува кога се раѓа и од една многу бучна матка одеднаш се префрла во многу тивок свет.

Токму затоа звуците на фенот и правосмукалката им се многу блиски на бебињата. Бидејќи ги потсетуваат на звуците кои тие ги слушале додека биле во матката на мајката. Тие ги смируваат, враќајќи им едно многу добро познато чувство, чувство на удобност и сигурност.

Сепак, внимавајте кога ги користите овие апарати со цел полесно да го успиете бебето. Тие сепак не треба да бидат премногу гласни, бидејќи може да го оштетат деликатниот слух на бебето кој сè уште се развива.

Домашна или купечка кашичка за бебе?
Кога ќе дојде време за прихранување на бебето, многу мајки си го поставуваат прашањето, кој е вистинскиот избор - дали д...
4
Косата Ви паѓа откако се породивте?
Дали Вашите сјајни прамени коса почнаа да опаѓаат сега откако бебето е тука? Дознајте зошто тоа се случува и кога треба ...
4
7 намирници за одличен имунитет
Во секој период од годината треба да се трудите што повеќе здрави намирници да консумирате, намирници кои се богати со в...
4
Има ли Вашето бебе теменица?
Теменица (себороичен дерматитис кај бебињата, познат под називот „crusta lutea“, млечна краста, pytiriasis capitis), пре...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое?
Jana9

Кое превозно сретство го користите?

Автомобил (80%)

Автобус (10%)

Велосипед (10%)

Воз (0%)

Нешто друго (0%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!