|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Чистење на папочето на бебето

Beba.tv, 21.8.2010
По породувањето, папочната врвца се подврзува (вообичаено се користат пластични штипки за таа намена) и се пресекува.

Flv Player
/11


Третманот на остатокот од папочната врвца вклучува сушење и секојдневно чистење (најчесто се користи 70-процентен алкохол) се додека папочето спонтано не отпадне. Вообичаено тоа се случува за 10-14 дена и кај најголем број од децата без компликации. Во тек на тој период папчето ќе го менува изгледот, од бело преку жолто до темнокафено кога е сосема исушено и тоа е сосема нормално. Доколку се појави црвенило на околната кожа или има жолт исцедок, потребно е да се консултира педијатар бидејќи тоа може да биде почеток на инфекција. Пожелно е консултација и преглед да се направи кај секое дете, бидејќи папочната рана може да има и други компликации, како што се крварење или гранулом. И во тие случаи е потребен ран и соодветен медицински третман.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали мојата вагина ќе се врати во нормала ...
Ова е прашањето од милион долари на кое сакаат oдговор повеќето бремени жени.И иако не е тоа што сакате да го слушне...
4
Каков треба да биде првиот разговор со пед...
Тргнувајќи уште за првиот прием кај педијатар, секоја мајка би сакала да знае каков лекар ќе има нејзиното дете
3
Како до мирен сон за бебињата и мајките?
Кај младото доенче најчестата причина за вознемиреност и плач се инфантилните колики кои се јавуваат при крајот на првио...
3
Готвач за бебе
Кашички од зеленчук од 6 – 8 месеци
3
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?