|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Страно тело во носот на детето. Што да направите?

Редакција Рингераја, 6.11.2018
Кај малите деца некогаш може да се најде страно тело во носот кое не дава никакви симптоми и останува подолго време незабележано
Клучни зборови:

image
/11


Секако, страни тела почесто можат да се најдат во носот на мало дете, отколку кај возрасни. Децата се радознали, па во играта моѓе да стават различни работи во нос.

Најчесто тоа се перли бисериња, семки, делови од играчка, ластичиња и други предмети.

Најчесто тие доспеваат во носот низ надворешните дупчиња, а ретко при повреда на носот.

Основен симптом е затнување на носниот канал, надразнето кивање и зајакната секреција од едната ноздра. Секретот може да биде од слузав до слузаво-гноен со крвавица.

Ако остане незабележано подолго време може да биде основа за таложење соли од носниот секрет.

Така настанатите творби се нарекуваат ринолити. Со своето присуство предизвикуваат зголемен секрет и често непријатен здив. Лечењето се состои од отстранување на страното тело и антибиотска терапија.

Што да направите за да превенирате:
– Не им давајте на децата ситни предмети и игрчаки со ситни делови.
– не обидувајте се сами да го извадите
– Не ги терајте децата сами да го издуваат, затоа што може посилно да вдишат и да го заглават телото уште подлабоко
– Одведете го детето на педијатар

1-та недела по раѓањето - што треба да зна...
Од стимулирање на млеко, грижата за папочната врвца па се до враќањето дома - еве кои се работите што треба да ги знаете...
29
Млеко во исхраната – кое, кога и колку?
Млекото се истакнува како еден од најважните и најпотполни продукти во исхраната на децата, но она на што треба да се в...
10
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
6
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Содржини на Рингераја
Julie1

Какви содржини најмногу сакате да читате (гледате) на Рингераја?

Стручни артикли од област на гиникологија (42%)

Стручни артикли од област на педијатрија (34%)

Стручни артикли од област на стоматологија (0%)

Артикли за убавина и мода (8%)

Анкети од познати личности и нивните бебенца (5%)

Видео содржини (11%)


Број на сите гласови: 38

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!