|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Стомакот по породување

Редакција Рингераја, 23.4.2012
Повеќето жени по породувањето очекуваат дека стомакот ќе им се врати во форма во која бил пред бременоста. Меѓутоа, стомакот нема да биде рамен и затегнат веднаш по породувањето

image
/11


 

 

Треба да се има во предвид дека стомакот се ширел девет месеци и дека треба да помине одреден период додека не се врати во првобитната состојба. Материцата има облик на круша и тежи околу 50 грама кога жената не е бремена. Во бременоста обемот на материцата се зголемува, па пред породувањето тежи околу 1500 грама.

По породувањето мускулите на материцата се собираат и таа се намалува. Додека материцата се намалува за да се врати во првобитната положба, крвните садови низ кои стигнувала крвта до постелката се намалуваат бидејќи престанала потребата за нивно функционирање. Кај некои жени може да се јави интензивна болка во тек на доењето бидејќи хормонот окситоцин, кој влијае на излачувањето на млекото, воедено придонесува и за стегање на материцата. Често се случува жената да чувствува силни болки, бидејќи мускулите на материцата работат понапорно за да ја вратат во стандардна големина. Обично се' доаѓа на свое место по три седмици.

По породувањето се јавува исцедок кој е прво крвав, потоа добива темна боја, а потоа повторно светла боја. Исцедокот може да трае најмалку две седмици, а кај некои жени и повеќе. За време на прочистувањето не користете тампони туку мрежести влошки, а за смирување на болките не земајте аспирин бидејќи може да го зголеми крварењето.

 

Да останеме здрaви и среќни со производите...
Kомпанијата Johnson & Johnson од далечната 1886 година останува посветена на потребите на потрошувачите ширум светот ста...
10
Не сум баба туку мајка!
Постарите мајки-дури и навистина старите мајки кои туркаат колички и бришат растечени носеви на бебињата, се вообичаена...
8
Лимонот ги топи килограмите
Сок од лимон пијте наутро пред доручек, бидејќи ова ќе го забрза метаболизмот, а калориите нема да се „лепат“ на критичн...
8
Што ДА правите и НЕ правите при посета на ...
Еве десет едноставни „што треба и што не треба да направиш“ што секој ентузијаст и добронамерен посетител може да ги про...
7


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime na mojata kerkicka.............
majona

sakam da znam sto poveke vi se dopaga :-)

ina (76%)

dina (24%)


Број на сите гласови: 116

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!