|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Сончев витамин– извор на имунитет и здравје

Промедика, 5.9.2018
На телото му треба сончева светлина за да произведе витамин Д синтетизирајќи го во кожата. Овој витамин е неопходен за раст и заштита на забите и коските и за силен имун систем. А го добиваме бесплатно...
Клучни зборови:

image
/11


Телото  подобро го искористува витамин Д кој е добиен од сонцето отколку тој добиен од храната. Ако има недостаток на витамин Д телото не може да го апсорбира калциумот. Затоа коските стануваат слаби и лесно кршливи.

Искористете ги лековитите својства на сончевите УВ зраци и придржувајте се до препораките за нивно сигурно користење во тераписки цели.

Планирајте редовно изложување на сонце, а не да е тоа само неколку дена, недели во тек на летниот годишен одмор.  

Шетајте на свеж воздух.  

Никогаш не се “пржите” на сонце. 

Најдобро време за сончање е во пролет и рано лето.  

Сончајте се рано наутро. На Исток се смета дека изгрејсонцето е време од денот со најголем потенцијал. Во Кина во утринските часови во парковите луѓето вежбаат тај чи свртени кон исток, кон сонцето кое излегува. Во Индија денот го започнуваат со Поздрав на сонцето.

Внесувајте свежа храна богата со антиоксидакси и бета-каротен, отфрлете ја преработената храна.

 

1

 

Иако стоењето на сонце има бројни предности треба да се внимава и не треба да се претерува. УВ зрачењето е штетно само ако се претера со престој на сонце.

За несреќа, стравот од престојување на сонце денес стана раширена параноја. Време е да се исправи таа грешка и повторно да го воведеме сонцето во нашите животи. 

Искористете го времето кога е ведро и поминете на сонце секој ден по 15-20 мин. Тоа време ќе осугура доволна количина на витамин Д за да имате оптимално здравје.

 

пишува Д-р. мед.сци. Маја Милованчева-Поповска, интернист-нефролог

logopromedika

Што ако бебето не напредува?
Еден од најважните показатели на здравјето на бебето е добриот прираст во тежина и висина. Кога бебето добро напредува, ...
4
Календар на вакцинација
Вашето дете треба да се вакцинира за да неговиот организам стекне имунитет на некои од тешките заразни болести. Вакцинат...
4
9 Марфиеви закони за новородени
Сите сме жртви на Марфиевиот закон одвреме навреме. Ја знаете старата изрека дека, се што може да тргне наопаку, ќе тргн...
4
Што кога носето е затнато?
Зимата е сезона на настинки, а инфекциите на горните дишни патишта кај децата се многу почести отколку кај возрасните. Д...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

kolicka
kaja123

Ve molam pomognete. Dali nekoj od vas koristel NEONATO knlicka i kako ste zadovolni? Ve molam za komentar.

da (39%)

ne (61%)


Број на сите гласови: 46

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!