|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Различни позиции на бебињата во матката

Редакција Рингераја, 16.1.2019
За време на бременоста, бебето во текот на својот развој се движи во неколку различни позиции. Како што се приближува датумот за породување, некои позиции се побезбедни од другите
Клучни зборови:

image
/11


Идеалната позиција за фетусот непосредно пред породувањето е предната положба. Во оваа позиција, главата на фетусот е насочена кон вагиналниот отвор, а лицето на фетусот е насочен кон  грбот на жената.

Повеќето фетуси се сместуваат во оваа позиција до последниот месец од бременоста. Предната положба е позната и како вертекс, цефална или задна предна положба.

Предната положба може да ги намали шансите за компликации за време на бременоста.

 

Позиции во утробата

Можните позиции на бебе во развој во матката вклучуваат:

 

Предна положба

Најдобра позиција за фетусот да биде пред породувањето е предната положба. Поголемиот дел од фетусите влегуваат во оваа позиција пред да започне породувањето.

 

Оваа позиција значи дека главата на фетусот е насочена надолу кон вагиналниот отвор, лицето на фетусот е свртено кон грбот на жената. Грбот на фетусот се потпира на стомакот на жената.

 

1

 

Оваа позиција значи дека главата на фетусот ќе притиска на грлото на матката, што ја охрабрува да се отвори за време на породувањето.

 

Задна положба

Задната положба е исто така позната како позиција грб со грб. Тука главата на фетусот е насочена надолу, а грбот на фетусот лежи на грбот на жената.

 

2

 

Во оваа позиција, може да биде тешко за фетусот да ја намести главата, што може да го направи поминувањето низ најмалиот дел од карлицата тешко. Ова може да доведе до побавно и подолго породување од предната положба, а исто така може да предизвика и болки во грбот.

 

Можеби е поголема веројатноста дека фетусот ќе заврши во оваа позиција ако мајката поминува многу време во седење или лежење.

 

Задниот дел на телото на фетусот е потежок од предниот дел, така што бремената жена може да го поттикне фетусот да се заврти во идеална положба со потпирање на телото во насока на која треба да се придвижи.

 

Попречна положба

 

Попречна позиција е кога фетусот лежи хоризонтално во матката. Повеќето фетуси нема да останат на оваа позиција во неделите пред породувањето.

 

3

 

Ако фетусот е сеуште во попречната положба непосредно пред раѓањето, потребно е да се изврши царски рез.

Без царски рез, постои опасност од итен медицински третман познат како пролапс на папочната врвца.

Кога ќе се случи пролапс на папочната врвца, при породувањето истата излегува низ породилниот канал пред бебето.

 

Седечка позиција

Седечка позиција е кога фетусот останува нагоре, наместо надолу со главата во матката.

 

4

 

Причини зошто фетусот може да остане во седечка положбата вклучува:

-          премногу или премалку амнионска течност што го опкружува фетусот

-          фиброиди на матката

-          неправилна форма на матката

-          повеќе фетуси во матката

Ако жената носи близнаци, еден фетус може да биде во предна или задна положба, додека другиот фетус во седечка положба.

 

Безбедно за фетусот е да биде во било која од горенаведените позиции додека е во матката. Сепак, постојат одредени ризици ако фетусот е сеуште во неправилна положба кога започнува породувањето.

 

Како да препознаете во која положба е бебето

Најдобар начин да дознаете во која положба е фетусот е да разговарате со лекар или акушерка.

При секое влегување во нов триместар од бременоста, лекарот треба да изврши ултразвучен преглед на бремената жена, за да ја провери позицијата на фетусот.

На 35-36 недела, лекарот треба физички да ве прегледа за да се осигура дека фетусот е наместен во предна или задна положба. Доколку лекарот не е сигурен дали фетусот е во правилна положба по физичкиот преглед, може да побара ултразвучен преглед.

 

Како да се промени позицијата на фетусот

Повеќето фетуси се местат во позиција со главата надолу околу 36 недела. Доколку фетусот е во неправилна положба во 36 недела, докторот или бабицата може да сугерираат постапка за надворешно вртење на фетусот (ЕКВ).

 

ЕКВ е постапка во која лекарот или акушерката ќе се обидат рачно да го превртат фетусот.

 

За оваа постапка, прво ќе вметнат мала игла во раката на жената за да ја релаксираат матката.

 

Користејќи ги рацете на надворешноста на стомакот на бремената жена, докторот или акушерката потоа ќе го завртат фетусот во положба со главата надолу.

 

Резиме

Бебето ќе се преместува во многу различни позиции во текот на бременоста. Во текот на последните неколку недели од бременоста, повеќето бебиња се движат во предна положба, што е најдобра позиција за вагинално раѓање.

Секоја инфекција во бременоста е опасна!
Гинеколошките инфекции се најопасни во текот на бременоста, затоа понекогаш е неопходна и употреба на антибиотици. Терап...
5
Како порано се правеле тестовите за бремен...
Сигурно многу од вас се запрашале како порано жените правеле тест за бременост? Многумина од вас сигурно сметаат дека то...
4
До мајката која се породи со царски рез
Твоето тело не те „изневери“, бебето е безбедно во твојата прегратка
4
9 знаци кои укажуваат на можна бременост
Многу жени имаат сомнежи и двоумења кога се работи за бременоста. Многумина велат дека едноставно чувствуваат дека „нешт...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ime za moeto bebence
vanessa30

Bidejki uste ne go zanam polot, ama eve dve anketi so izbor na masko i zensko ime. Prvo zenski iminja

Simona (18%)

Sara (25%)

Viktorija (12%)

Violeta (2%)

Despina (9%)

Mihaela (34%)


Број на сите гласови: 160

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!