|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Препораки за исхрана на детето до 1 година

Редакција Рингераја, 27.4.2020
Ексклузивно доење се препорачува во првите шест месеци, но најновата препорака на СЗО е да се започне со воведување на друга храна по четвртиот месец. Новата храна се воведува во мали количини постепено и секогаш само еден вид на храна...
Клучни зборови:

image
/11


Навикнувањето на еден вид храна треба да трае една недела. Во некои случаи, повеќе видови на храна може да се даде истовремено, доколку сите се претходно испробани. Во други случаи, проблемот се јавува кога не се толерира еден вид храна, а потоа треба да се утврди која храна треба да се елиминира. Бидејќи детето за прв пат доживува нов вкус на храна, не треба да биде принудени да јаде. Трпеливоста на родителите е клучна за прифаќање на нова храна. Кога детето ќе се навикне на храната, оброците се зголемуваат. Дозволено е саморегулирање на количината на храна во оброкот, кога детето се храни доволно или кога се не сака повеќе (ја врти главата) не е препорачливо да се инсистира на јадење.

 

ПОДГОТОВКА ХРАНА

Храната мора да биде добро исчистена, излупена, варена, приготвувана на температура, стерилно подготвена, загреана соодветно, мешана со мајчино млеко. Не ставајте сол или шеќер.

 

ИЗБОР ЗА ХРАНА

Може да се започне со зеленчук или овошна каша; одлуката зависи од родителот или детето.

• Овошје: јаболко, круша, кајсија, слива, праска (компот или каша)

• Зеленчук: моркови, компири, житни каша,

• Бесмасно месо или пилешка супа, јогурт

• Детето може да пие зовриена вода колку што сака по оброкот.

 

Храната препорачана погоре ги содржи сите материјали потребни за правилен раст и развој на детето. Поради можна појава на алергиски манифестации, не администрирајте:

• Свежи домати

• бобинки (јагоди, малини, капини)

• агруми (портокал, лимон, грејпфрут, мандарина, киви)

• коскени овошја (орев, бадем, лешник)

• чоколадо, еурокрем, мед, квасец

• пченка, пченица (леб, бисквити, брашно)

• риба, школки, белки од јајца, кравјо млеко, храна со конзерванси

• чај

 

Континуирана администрација на витамини Д

 

Исхрана 7 и 8 месеци

Основата на исхраната е сè уште доењето (4 до 5 пати на ден) Зеленчукот и овошјето продолжуваат, но мелено или сецкано. Витаминот Д продолжувате да го давате.

 

ИСХРАНА за 8 и 9 месеци

Доењето уште се одржува, но во обратен редослед. Прво, се дава цврста храна и на крајот на оброкот детето се дои онолку колку што сака. Постепено се воведува нова храна:

Зеленчук: карфиол, тиквички, спанаќ

Млечни производи: сирење, јогурт

Месни производи: варено месо, црн дроб, пилешко месо

Варена супа од месо

Цврсто варени жолчки од јајца постепено четвртина повеќе секоја недела се мешаат со

млеко.

Храната треба да биде солена, но не многу.

 

ИСХРАНА НА ДЕЦА ОД 9 месеци

Доењето се одржува

Ддозволено е детето самостојно да јаде цврста храна од чинијата. Тоа треба да почне да

јаде заедно со другите членови на семејството, да учи да се дружи и да се однесува.

 

ИСХРАНА ОД 10 месеци

Доењето се одржува.

Воведени се нови зеленчуци: грашок, зелка, кромид

Мелено месо - говедско месо

Свежо овошје: јаболко, круша, кајсија, праска

Витамин Д.

 

ИСХРАНА ОД 11 месеци

Доење 2 пати наутро и навечер.

Постојат 5 до 6 оброци на ден. Детето ја зема целата храна без принудување.

Составот на оброкот е разновиден.

Овошјето и зеленчукот може да бидат свежи и преработени.

Продолжен Д витамин.

 

Исхрана на деца над 12 месеци

Доење по желба 2 до 3 пати на ден.

Нема ограничувања на овошјето, зеленчукот и другите намирници, а количината зависи од

апетитот на детето, дневните активности и потребата за храна.

Детето учествува подеднакво во сите семејни оброци.

Течност не се дава за време на оброкот. После оброкот, детето може да пие колку што сака

вода, чај или сок без шеќер.

Не треба да пие повеќе од 500 до 700 мл млеко.

Не давајте концентрирана храна, како што се чоколадо, бисквити, бонбони. Не е

препорачано прекумерно внесување на слатки.

Не треба да се даваат слатки пијалоци или слатки пред спиење.

Детето треб ада ги мие забите.

Витаминот Д се дава во зима и по возраст од 1 година

Заздравување по вагинално породување
После 9 месеци од бременоста во кои доживеавте многу физички и емоционални промени, конечно сте благословени со бебе. По...
25
Рецепти за први оброци на бебето
После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителн...
14
Повеќе комфорност, повеќе мајчино млеко
Кога млекото треба да се измолзува..
4
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

одмор
детенце

Кога одите на одмор со вас ке понесете?

Омилената книга (0%)

Кремата за сончање. (44%)

Наочарите за сонце. (33%)

Не се замарам. (22%)


Број на сите гласови: 9

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!