|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ми велеа да абортирам: Исповед на една тинејџерка

Редакција Рингераја, 24.8.2021
Бремената тинејџерка отворено раскажа какви коментари слушнала за време на бременоста

image
/11


 

Секоја бремена жена наидува на мноштво коментари што не ги побарала, а кои многу често може да бидат навредливи.
Кога станува збор за тинејџерска бременост, идната мајка речиси сигурно ќе наиде на различни совети, дури и навредливи коментари и осуди.
"Ги имам сите петки, образованието ми е многу важно, користевме кондоми, дури користев и апчиња. Меѓутоа, моравме да се свртиме кон планот Б кога пукна кондомот", ја раскажала својата приказна една мајка тинејџерка.
"Моето момче е с in уште во мојот живот, но јас сум сосема свесен дека сум премногу млад за бременост. Се плашам, но и свесен. Сепак, тоа е како што е и знам дека ќе го сакам детето со целото мое срце “, објасни идната мајка.
Многумина коментираа за големината на стомакот и вишокот килограми, што и беше многу тешко. Таа доби безброј „совети“ кои не беа пријатни.
"Ме навредуваа затоа што купив шишиња и формула, со осуда и претпоставка дека не сакам да дојам. Сакав само да се обезбедам, во случај да имам проблеми со доењето", објаснува таа. „Дури и да одлучам да не дојам, никој не смее да се грижи.
Коментарите што ги доби беа најтешките за неа, бидејќи забремени премногу млада.
"На пренаталните часови ми рекоа да размислувам за абортус, иако тогаш веќе бев во 23 -та недела. Тоа дефинитивно не беше мој избор и никој нема право да ми кажува такви работи", рекла мајка ми.
Многу мајки ја поддржаа во коментарите и рекоа дека дури и на 30 -годишна возраст, тие редовно наидувале на разни совети од други луѓе и проценки што не ги засегаат. „Дури и ме исмеваа што читав толку многу книги за родителство“, додаде таа.
"Да се ??биде мајка е тешко без разлика колку години имаш, но да се биде тинејџерка мајка е дефинитивно многу предизвици. Не мора да значи дека твојот живот заврши, како што знаат да кажат", вели една искрена мајка.

Секоја бремена жена наидува на мноштво коментари што не ги побарала, а кои многу често може да бидат навредливи.
Кога станува збор за тинејџерска бременост, идната мајка речиси сигурно ќе наиде на различни совети, дури и навредливи коментари и осуди.

"Ги имам сите петки, образованието ми е многу важно, користевме кондоми, дури користев и апчиња. Меѓутоа, моравме да се свртиме кон планот Б кога пукна кондомот", ја раскажала својата приказна една мајка тинејџерка.
"Моето момче е сe уште во мојот живот, но јас сум сосема свесна дека сум премногу млада за бременост. Се плашам, но и свесно одлучив да ја задржам бременоста. Знам дека ќе го сакам детето со целото мое срце “, објасни идната мајка.

Многумина коментираа за големината на стомакот и вишокот килограми, што и беше многу тешко. Таа доби безброј „совети“ кои не беа пријатни.
"Ме навредуваа затоа што купив шишиња и формула, со осуда и претпоставка дека не сакам да дојам. Сакав само да се обезбедам, во случај да имам проблеми со доењето", објаснува таа. „Дури и да одлучам да не дојам, никој не смее да се грижи.
Коментарите што ги доби беа најтешките за неа, бидејќи забремени премногу млада.

"На пренаталните часови ми рекоа да размислувам за абортус, иако тогаш веќе бев во 23 -та недела. Тоа дефинитивно не беше мој избор и никој нема право да ми кажува такви работи", рече идната мајка.
Многу мајки ја поддржаа во коментарите и рекоа дека дури и на 30 -годишна возраст, тие редовно наидувале на разни совети од други луѓе и проценки што не ги засегаат. „Дури и ме исмеваа што читав толку многу книги за родителство“, додаде таа.
"Да се ??биде мајка е тешко без разлика колку години имаш, но да се биде тинејџерка мајка е дефинитивно со многу предизвици. Не мора да значи дека твојот живот заврши, како што знаат да кажат", вели оваа искрена мајка.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали може да се предвиди времетраењето на ...
Кога бев бремена за прв пат, ми рекоа да ја прашам мајка ми за колку време се породила, за да знам како ќе помине моето ...
4
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Акни во бременоста - носите момче или дево...
Жените доживуваат сосема нов свет на промени кога се бремени. Една од овие промени може да бидат акните во бременоста
3
Кога ќе почне да ми се познава стомачето?
Ова е прашањето кое си го поставуваат сите трудници. Дали постојат правила, или се е индивидуално, ви откриваме во овој ...
3
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?