|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кои се најдобрите години за раѓање дете?

Редакција Рингераја, 11.6.2019
Некои велат дека е најдобро да имате дете во дваесеттите години додека пак другите ве советуваат дека најдобро е во четириесеттите години, па малку наидовме на дилема

image
/11


Како што изјавуваат експертите, здравствените проблеми се лошата страна и во текот на едните и во текот на другите години. Сепак вистинското време за раѓање е право на сопствен избор, но истражувањето кое го спроведе доктор Џон Мировски од Универзитетот во Тексас открива дека совршениот период за раѓање деца е 34 години.

Во овој период жените се оптимално здрави и подготвени за бременост. Други велат дека жените во овие години имаат идеална количина на енергија и доволно се зрели да имаат дете.

Доколку на сето ова го додадеме и фактот дека во овие години жените се финансиски постабилни и имаат поздрави љубовни врски тогаш ова навистина се идеалните години.

Жените кои не брзаат со бременоста имаат подобро здравје, подолго живеат и раѓаат поздрави бебиња.

Жена која првпат раѓа на 34 години има многу повеќе здравствени придобивки отколку младите девојки. Придобивките за здравје почнуваат на 22 години и растат до 34 години. На 35 години веќе почнуваат да се јавуваат проблеми кои кога жената се ближи на својата 40 годишна возраст стануваат поголеми.

До мајката која се породи со царски рез
Твоето тело не те „изневери“, бебето е безбедно во твојата прегратка
10
Движење на бебето во стомакот
За секоја идна мајка, првото движење на бебето во стомакот претставува најсреќен момент во животот, бидејќи тоа говори д...
3
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
3
Породување со царски рез
Иако докторите му даваат предност на породувањето по природен пат, бројот на царските резови во нашата земја од година в...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

iminja
stefi@

koe ima najveke vi se dopaga

luka (42%)

viktor (21%)

teodor (20%)

leonid (17%)


Број на сите гласови: 230

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!