|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како окситоцинот ни помага при породување?

Редакција Рингераја, 12.11.2014
Споделуваме неколку интересни факти за окситоцинот и породувањето

image
/11


 

Сигурно сте слушнале за еден од најважните хормони наречен окситоцин. Хормонот има голем број на позитивни ефекти врз интеракцијата меѓу мајката и бебето и учествува во голем број на важни процеси.

Највисокиот врв на окситоцин во животот на една жена е точно откако
ќе се роди бебето.

Кога
ќе се направи контактот кожа со кожа се зголемува лачењето на окситоцин. Таквите моменти можат да бидат првата прегратка на мајката со детето, или додека таткото ја држи раката на својата партнерка пред, за време или после породувањето.

Кога
ќе се наближи времето за раѓање некои жени избираат да им биде ставена епидурална анестезија, за да ги намалат болката. Окситоцинот има способност да го зголемува прагот на болката, што значи дека може и да не е потребна епидурална анестезија.

За производство на млеко голема улога игра хормонот на млекото - пролактин. Лачењето на пролактин до одреден степен е
во зависност од нивоата на окситоцин. Нивоата на овие два хормони се силно взаемно зависни за време на доење.

Окситоцинот е оној хормон кој
им помага на мајките да комуницираат со своите бебиња, особено во првите денови. Нивото на хормонот е во корелација со големината на интеракцијата помеѓу мајката и бебето.

За време на раѓање лачењето на окситоцин предизвикува проширување на цервиксот и вагината, а исто така и
ги зголемува последователните контракции.

Окситоцинот се ослободува во импулси. Кога бебето цица
ги активира овие импулси, што го подобрува лачењето на млеко.

Постојат голем број на фактори кои можат да влијаат негативно на излачувањето на окситоцин. Еден од нив е стресот. Стресот може да
го потисне неговото лачење. Но кога чувствувате поддршка од својот сакан, од блиските и сте опкружени со една мирна средина, можете да уживате во придобивките на хормонот.

Движењата на бебето
Првото движење на фетусот е повод за неверојатни емоции кај идната мајка. Во исто време е и повод за вознемиреност - тр...
21
8 совети од фински акушер-гинеколог
Знаете ли дека Финска е призната за најдобрата во светот земја за мајките? Таму државата се грижи за идните мајки и им с...
12
Дали ултразвукот може да му наштети на беб...
Трудниците често се прашуваат дали ултразвукот има некакво штетно влијание на бебето во стомакот. Лекарите ги тешат дека...
7
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

pasta za zabi
barbi03

Koja pasta za zabi ja upotrebuvaat vasite deca

colgate (58%)

bekytan (18%)

lakalut (25%)


Број на сите гласови: 57

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!