|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Видео: Што е огнен прстен при вагинално породување?

Редакција Рингераја, 20.10.2021
За време на вагиналното породување, некои жени доживуваат горење или пецкање во перинеумот, областа во форма на дијамант, која ги вклучува вагината и ректумот

image
/11


 

Ова чувство, наречено огнен прстен, се јавува кога вагиналниот отвор се протега за време на крунисување, кога главата на бебето излегува од вагината.
 
Ова горење или убод е кратко. Перинеумот потоа се вкочанува, бидејќи вагиналното ткиво се протега и нервите во областа се блокирани. Кога бремената жена го доживува огнениот прстен, често и се советува да престане да притиска и да се фокусира наместо на длабоко дишење и релаксирање на перинеалната област.

Ова чувство, наречено огнен прстен, се јавува кога вагиналниот отвор се растегнува максимално за време на породувањето, кога главата на бебето излегува од вагината. Ова горење или пецкање е кратко. Перинеумот потоа се вкочанува, бидејќи вагиналното ткиво се протега и нервите во областа се блокирани. Кога бремената жена го доживува огнениот прстен, често се советува да престане да притиска и да се фокусира на длабоко дишење и релаксирање на перинеалната област.

 

Погледнете како изгледа тоа:

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Доцната бременост го продолжува животот?
На медицинскиот факултет во Бостон е спроведена студија чии резултати покажале дека жените кои планираат бременост по 30...
4
Труднички желби
Жените во бременоста почесто ќе бидат тие кои ќе кажуваат што ќе се јаде и каде ќе се оди на вечера, од што не треба да ...
3
Дали да се депилирате (или не), пред пород...
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или ...
3
Болести во бременоста
Настинка, кашлање и пролив, се не многу опасни болести, но многу трудници се прашуваат дали би можеле да му наштетат на ...
3
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?