|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да видите дали јајцето е свежо или не?

Редакција Рингераја, 4.7.2013
Тест со кој ќе видите дали јајцата се свежи и дали може да ги зготвите
Клучни зборови:

image
/11


 

Како да препознаете кои јајца се свежи?

Едноставен процес да проверите дали јајцата што сте ги купиле за да зготвите вкусен омлет се свежи или бајати.

За тие што не знаат, само треба да ги ставите во вода!

Бајатите јајца пловат, а свежите тонат.

 

Мала илустрација на сликата

jajce test

 

Но дали сте се запрашале зошто ова се случува? Густината е одговорна. Да видиме што го прави јајцето погусто или поретко во составот. Како и сите други овошја и зеленчуци, јајцата исто така поминуваат низ периодот од декомпозиција со времето (јајцето скапува како и секое друго овошје или зеленчук). За време на процесот на декомпозиција, водата испарува и се ослободуваат гасови со не толку пријатен мирис (изразот “мириса на скапано јајце”) од порите на јајцето, а со тоа и големината на белката и жолчката се намалува, местото се зафаќа со воздух и го прави јајцето полесно. Ваквото јајце плови во вода.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Десет факти за сонот на бебето
Спиењето е еден од главните проблеми кои ги имаат младите родители. Еве неколку информации како сонот на бебето да не би...
7
Практични решенија за мирен сон на вашето ...
Доаѓањето на бебињата на овој свет претставува еден од најубавите моменти во животот на секој родител. Покрај тоа што ро...
5
Да останеме здрaви и среќни со производите...
Kомпанијата Johnson & Johnson од далечната 1886 година останува посветена на потребите на потрошувачите ширум светот ста...
4
Стапчиња за уши? Никако!
Многу млади мајки се во недоумица како да се грижат за хигиената на своето дете, посебно за најосетливите и најнежни дел...
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?