|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да видите дали јајцето е свежо или не?

Редакција Рингераја, 4.7.2013
Тест со кој ќе видите дали јајцата се свежи и дали може да ги зготвите
Клучни зборови:

image
/11


 

Како да препознаете кои јајца се свежи?

Едноставен процес да проверите дали јајцата што сте ги купиле за да зготвите вкусен омлет се свежи или бајати.

За тие што не знаат, само треба да ги ставите во вода!

Бајатите јајца пловат, а свежите тонат.

 

Мала илустрација на сликата

jajce test

 

Но дали сте се запрашале зошто ова се случува? Густината е одговорна. Да видиме што го прави јајцето погусто или поретко во составот. Како и сите други овошја и зеленчуци, јајцата исто така поминуваат низ периодот од декомпозиција со времето (јајцето скапува како и секое друго овошје или зеленчук). За време на процесот на декомпозиција, водата испарува и се ослободуваат гасови со не толку пријатен мирис (изразот “мириса на скапано јајце”) од порите на јајцето, а со тоа и големината на белката и жолчката се намалува, местото се зафаќа со воздух и го прави јајцето полесно. Ваквото јајце плови во вода.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Готвач за бебе
Овошни кашички од 6-8 месеци
6
Лековитите моќи на морето
Морето прави чуда кога е во прашање човековото здравје. Ние денес накратко ви презентираме некои придобивки кои морето м...
6
Зимски водич: Совети за лична хигиена на б...
Со доаѓањето на студените денови секоја мајка наидува на настинки и болести на своето малечко. За да го спречите тоа, ва...
5
Која храна не се препорачува во првата год...
Постојат намирници кои не се препорачуваат сe додека бебето не наврши барем една година. Дигестивниот систем на бебињата...
5
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?