|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да го јадете овошјето?

Редакција Рингераја, 15.10.2014
Интересни информации од Др. Оз

image
/11


 

Сите мислиме дека јадењето овошје значи да се купи овошје, да се исечи на парчиња и да се стави во уста. Но тоа не е така едноставно. Важно е да се знае кога и како да се јаде овошјето.

 

Кој е исправен начин на јадење на овошје?

Најпрво – овошјето не треба да се јаде по оброк!

Овошјето треба да се јаде на празен желудник.

Да речеме, изедете две парчиња леб, а потоа парче овошје. Овошјето е подготвено да помине низ желудникот во цревата, но лебот го спречува во тоа. Во меѓувреме, цел оброк се распаѓа, ферментира и се претвора во киселина. Беззначајната количина на овошје доаѓа во контакт со храната во желудникот, го подобрува варењето, па цела маса на таквата храна почнува да се расипува.

Јадете овошје на празен желудник и тоа пред оброкот! Овошјето измешано со друга храна произведува гасови. Тоа не е случај со сите видови на овошје, како на пример со лимоните и портокалите, бидејќи се кисели. Ако го јадете овошјето на исправен начин ги знаете сите тајни на убавината, долговечноста, здравјето, енергијата, среќата и нормалната тежина.

Ако сакате да пиете овошен сок – пијте само од свежо овошје, а не концентрирани сокови од конзерва или тетрапак. Не пијте загреан сок. Не јадете ниту варено овошје, бидејќи тогаш не ги добивате неговите хранливи материи. Со варењето ги уништувате сите витамини.

Јадењето на цели плодови  е подобро од пиење сок. Ако сакате да пиете овошен сок пијте го бавно, голтка по голтка. Јадете овошје секој ден и ќе се изненадите кога пријателите ќе ви кажат дека изгледате посвежо.

 

Киви: Мали но моќни, претставуваат  добар  извор на калиум, магнезиум, витамин Е и растителни влакна. Кивито содржи двојна количина на витамин Ц од портокалот.

Јаболко: Го пролонгира одењето на лекар. Иако јаболкото содржи мала количина на витамин Ц, тоа е антиоксиданс и флавоноид. Го зголемува активното делување на витаминот Ц со што го намалува ризикот од рак на дебелто црев, срцев и мозочен удар.

Јагоди: Јагодата е заштитно овошје. Јагодите спаѓаат меѓу главните овошја кои имаат антиоксидантна моќ и го штитат организмот од рак, запушување на крвните садови и слободни радикали.

2 – 4 портокали секојдневно можат да ве заштитат од настинки, да го намалат холестеролот, да спречат создавање на камен во бубрезите и да го намалат ризикот од рак на дебелото црево.

Лубеница: Лубеницата е најдобро овошје за гаснење на жедта. Се состои од 92% вода, а полна е со глутатион кој го зајакнува вашиот имунитет. Исто така претставува клучен извор на ликопен, оксиданс во борба против ракот. Во лубеницата има и витамин Ц и калиум.

Гуава и папаја: Шампиони по присуство на витамин Ц! Гуавата е исто така богата со влакна, која помага во спречување на опстипација. Папајата е богата со каротин и добро делува на видот.

 

Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
96
Видео: Дали бебето во стомакот мочка и кака?
Дали бебињата во стомакот мочкаат и какаат, можете да видите во ова интересно анимирано клипче
70
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
20
Чудесниот час на животот
Зошто е првиот час по раѓањето “чудесен час на животот”?
8


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Kakvi?
Jana9

Kakvi filmovi sakate da gledate?

Komedija (60%)

Triler (0%)

Romanticni (0%)

Horor (20%)

Akcija (20%)

Drugi (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!