|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Уште пред да го доведете бебето од болница дома, ќе треба да донесете една многу важна одлука - каде ќе спие. Во кревет, во креветче со монтажнa преграда или во вашиот кревет? Можеби ноќе - во мајчиното кревет, а во текот на денот - во креветче?

image
/11


 

Дали бебето да спие кај мама?


Всушност за некои родители е поудобно да располагаат со неколку места, на кои бебето може да заспива - ако воопшто во текот на денот бебето спие во вашето кревет, е ризично да го оставате без надзор таму, па затоа е добро да има и друго место каде може да се оствари дневната доза спиење.
 

Во кои случаи бебето не треба да спие во ист кревет со вас?

Најбезбедното место за спиење на вашето бебе зависи првенствено од индивидуалните околности.

Бебешки кревет е најбезбедното место, ако:
- Вие пушите. Излегува дека токсините содржани во воздухот, кој го издишува еден пушач, влијаат на центрите во мозокот на бебето, со кои се регулира дишењето.
- Креветот на возрасните не е безбедно место за бебето. Ако во овој кревет има пукнатина меѓу душеците и таблите, поголема од 7-8 сантиметри, тогаш бебето не смее да спие кај вас.
- Ако други деца од семејството или миленичиња исто спијат во вашиот кревет. Понекогаш тие создаваат ризици за новороденчето.
 

Местото за спиење – го охрабрува или попречува самостојното однесување?

 

Според некои експерти самостојното спиење гради доверба во сопствените сили, но не се располага со студија која ја докажува оваа теорија. На крајот однесувајте се со резерви кон секој кој изјавува категорично, дека од тоа каде ќе спие вашето дете зависи каква личност ќе биде кога ќе порасне.
 

Задолжителни барања кон местото каде ќе спие вашето бебе:


- Одржлива конструкција.
- Стабилност.
- Квалитетен душек.
- Цврст материјал кој не се наведнува, на поединечни делови.
- Можност за перење.
- Спална по мерка.
- Можности за виткање при патување.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Johnson`s Naturally Sensitive колекција
Кога ќе се роди бебе, неговата кожа е многу нежна и чувствителна. Поминавме повеќе од 125 години усовршувајќи ги нашите ...
5
Готвач за бебе
Кашички од зеленчук од 6 – 8 месеци
4
Правила за доење на плажа
Доколку се подготвувате на пат со бебето кое го доите, би требало да знаете неколку ситници за кои можеби не сте знаеле....
4
Пробиотици – Добри бактерии за појак имуни...
Сите доенчиња се раѓаат со стерилен цревен тракт, но за кратко време се појавуваат бактериите од околината, пред сe прек...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?