|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Избираме најубава творба во Детската Недела

Редакција Рингераја, 6.10.2014
Направете творба (цртеж, расказ, песничка) на тема правата на детето и испратете го до нашата Редакција. Сите деца кои ќе испратат своја творба добиваат Пофалница, а детето чија творба ќе има најмногу гласови добива Диплома од Рингераја.мк!

image
/11


 

Од 06.10 - 12.10.2014 година во нашата држава се одбележува неделата на детето. Децата од училиштата и градинките се запознаваат со нивните права. Тие се исти за секое дете во целиот свет и не смеат да се забрануваат или на било каков начин попречуваат.

Рингераја како пријател на децата, активно се вклучува во одбележување на детската недела со ставање акцент врз почитувањето на правата на детето.


Ајде заедно да ја одбележиме Детската недела!


Прочитајте му ги на детето неговите права и предложете му да направи творба (цртеж, расказ, песничка) со која ќе опише како ги разбира своите права. Творбата на Вашето дете испратете ја на glaven.urednik@ringeraja.mk

Ние ќе Ви посветиме посебна страница за промоција на творбата на Вашето дете.

Повикајте ги Вашите пријатели да ја промовираат творбата на Вашето дете со едноставен клик на копчето Like.


Сите деца кои ќе испратат своја творба ќе добијат пофалница, а детето чија творба ќе биде избрана добива диплома од Рингераја.мк, која ќе можете да ја симнете од нашата страна.

 

1

 

2

 

Да ја избереме најдобрата творба!


 

Права на детето1.    Конвенцијата на ОН за правата на детето се однесува на деца и млади до 18 години, ширум светот.

2.    Семејството е многу значајно за развојот и доброто на детето.

3.    Твоите родители ја имаат првичната одговорност за твоето воспитување и твојата безбедност.

4.    Владата ја има одговорноста да стори се што може да обезбеди почитување на правата на детето.

5.    Владата исто така им помага на другите држави да се постигне почитување на Конвенцијата за правата на детето.

6.    Секое дете има право на име и националност.

7.    Сите деца се еднакво вредни како луѓе.

8.    Не смеете да бидете дискриминирани поради изгледот, боја на кожата, полот, јазикот, верата, Вашите мислења, итн.

9.    Оние коишто одлучуваат за нештата што влијаат на децата, треба пред се да ги имаат на ум интересите и доброто на децата.

10.    Сите деца го имаат правото да го изразат своето мислење. Вашите мислења мора да бидат почитувани при донесување на сите одлуки што се однесуваат на Вас - дома или на училиште - а ги донесуваат  властите или судовите.

11.    Сите деца го имаат правото да одат на училиште и да научат се што е важно, како на пример дека човековите права треба да се почитуваат, дека истото важи и за други култури.

12.    Важно е децата да ги развиваат свиоте таленти, и да бидат охрабрувани на училиште.

13.    Кога сте болни, имате право на помош и на грижа што Ви е потребна.

14.    Секое дете има право на добар живот. Ако сте со пречки во развојот, имате право на дополнителна поддршка и помош.

15.    Дете коешто било принудено да ја напушти својата земја ги има истите права како сите други деца во својата нова земја.

16.    Ако сте сами, добивате посебна заштита и поддршка.

17.    Доколку е можно, ќе бидете повторно соединети со Вашето семејство.

18.    Погледите и верувањата на секое дете се заштитени. Ако припаЃате кон малцинство, имате право на свој јазик, своја култура и своја вера.

19.    Сите деца имаат право на игра и на живот во добра и здрава околина.

20.    Сите деца имаат право да примаат информации од разни делови на светот преку ТВ, радио, печатот и преку книги. Информациите не смеат да бидат штетни за децата. Се разбира дека имате право и Вие да информирате.

21.    Секое дете има право на своја приватна сфера. Поради тоа, никој нема право да ги чита Вашите писма или дневници без Ваша дозвола.

22.    Сите деца имаат право да живеат заедно со свиоте родители - дури и кога мајката и таткото не живеат заедно. И двајцата родители имаат заеднички одговорности. Родителите имаат право на поддршка и помош.

23.    Ниедно дете не смее да биде малтретирано, експлоатирано или запоставувано. Ниедно дете не смее да биде присилено да обавува работа штетна за него. Ниедно дете не смее да биде злоупотребувано.

24.    Ако Ве малтретираат, ќе добиете заштита и помош.

25.    Сите деца имаат право да бидат информирани и да ги дознаат своите права.

 

 

Всадете му на детето свест за неговите права.

Одбележете ја на вистински начин Детската недела.


Избираме најубав цртеж во неделата на детето
Се што треба е да направите цртеж на тема правата на детето и да го испратите до нашата Редакција. Сите деца кои ќе исп...
3
Денес е ден на планетата Земја!
Наскоро воздухот ќе биде толку загаден, што ќе дишеме на сопствена одговорност...
3
Зошто се разведуваат Анџелина Џоли и Бред ...
Тимот на Анџелина Џоли ја даде првата изјава во врска со разводот со Бред Пит
3
Ѓоковиќ се жени викендов?
Новак Ѓоковиќ и Јелена Ристиќ ќе се венчаат викендов, јавуваат српските медиуми
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Машко име
nedzma

Кое според вас е најубаво машко име?

Даријан (22%)

Марин (3%)

Матеј (22%)

Филип (19%)

Никола (21%)

Петар (13%)


Број на сите гласови: 260

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!