|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Гумените играчки за бањање се опасни за децата?!

Редакција Рингераја, 4.10.2018
Гумените играчки кои ги користат децата во бања можеби изгледаат слатко и невино, но нивната внатрешност е навистина ужасна

image
/11


И покрај тоа што поминале половина од “нивниот живот” во сапуница, вашите деца ја делат бањата со бактерии.

Имено, швајцарски и американски научници, во натрешноста на гумените играчки откриле мноштво потенцијално патогени бактерии, помеѓу кои Legionella и Pseudomonas aeruginosa.

“Внатрешниот дел на гумените играчки се полни со бактерии и габи, кои што може да се видат и со голо око, но само кога детето ќе ја притисне играчката, а од долниот дел ќе се појавува густа темна течност”, се вели во изјавата на научниците.

1

Во студијата, објавена во списанието Nature journal Biofilms and Microbiomes, научниците велат дека пронашле дури помеѓу 5 и 75 милиони клетки на секој сантиметар во внатрешната површина на гумените играчки кои биде употребени 11 недели.

Многу родители веруваат дека гумените играчки за бањање се практични бидејќи за нив не треба дополнително чистење, меѓутоа после секое бањање водата се насобира во нивната внатрешност и така играчката се претвора во легло за бактерии.

“Гумените играчки за бања се нашироко дискутирани на онлајн форумите и блоговите, што им привлече внимание на научниците”, објаснува во изјавата Д-р Фредерик Хамс, автор на студијата.

Сепак, Д-р. Хамс верува дека ови бактерии кај некои деца дури и го зајакнуваат имунитетот, т.е. нивниот организам станува имун на различни бактерии, па затоа препорачува, доколу користите вакви играчки, после секое бањање задолжително да ги измиете со антибактериски сапун.

Многу здравје спакувано во неколку коцки ч...
Повеќето го избегнуваат чоколадото како намирница која е штетна по здравјето. Но, факт е дека ова не е точно. Особено ак...
6
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
5
Толкување на резултатите од крвните анализи
Да се обидеме сами да ги протолкуваме резултатите од крвните анализи
5
Грчеви кај доените бебиња
Грчевите, познати под името колики кај доенчињата, се своевидно чудо на природата. Нападите на плачење обично започнуваа...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali vremeto vliae na vaset_o raspolozenie?

Da (20%)

Ne (0%)

Ponekogas (80%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!