|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Колку сон им треба на бебињата? Табела за родители

Редакција Рингераја, 13.10.2021
На бебињата им треба многу сон, но колку точно на секоја возраст? Овој пост ќе ве научи колку спиење му е потребно на вашето бебе и совети како да бидете сигурни дека вашето бебе добива доволно сон

image
/11


 

Колку сон им треба на новороденчињата?
Новороденчињата спијат вкупно 16 часа дневно во различни фрагменти со должина. Повеќето новороденчиња спијат само 8-10 часа ноќе, но во парчиња од 2-3 часа и треба да јадат на секои 2-3 часа. Поради оваа причина, на повеќето новородени бебиња ќе им треба доцна спиење додека не го зголемат ноќниот сон.
И, додека некои дремки во текот на денот може да бидат 1-2 часа, некои дремки ќе бидат кратки 30-45 минути. Повеќето новороденчиња не можат да останат будни многу долго во текот на денот, па мора да спијат често. Но, секоја дремка не може да биде долга и луксузна, инаку, би била будна половина ноќ! Никој не го сака тоа, се разбира.
Колку сон им треба на бебињата?
За бебиња помеѓу 3 и 5 месеци, во просек им требаат 10-12 часа спиење ноќе и 3-4 часа во текот на денот. И, на бебињата 6+ месеци обично им требаат 10-12 часа сон ноќе и 2-3 часа во текот на денот.
Имајте на ум дека бидејќи ова се просечни вредности, некои бебиња природно ќе паднат над оваа бројка, а некои ќе паднат под. Оние кои паѓаат под просекот во количината на спиење што им е потребна, имаат тенденција да бидат поактивни и внимателни бебиња, иако не секогаш. Овие распореди обично се најпредизвикувачки и ќе биде потешко да се следат распоредот за „учебници“ таму. Ако не сте сигурни дали вашето бебе паѓа над или под просекот, можеби ќе сакате да го најавите спиењето на вашето бебе 1-2 недели. Вкупниот износ ќе остане релативно константен, освен ако немате други проблеми со спиењето.

Колку сон им треба на новороденчињата?

Новороденчињата спијат вкупно 16 часа дневно во различни фрагменти со должина. Повеќето новороденчиња спијат само 8-10 часа ноќе, но во периоди од 2-3 часа и треба да јадат на секои 2-3 часа. Поради оваа причина, на повеќето новородени бебиња ќе им треба повеќе спиење додека не го зголемат ноќниот сон.

И, додека некои дремки во текот на денот може да бидат 1-2 часа, некои дремки ќе бидат кратки 30-45 минути. Повеќето новороденчиња не можат да останат будни многу долго во текот на денот, па мора да спијат често. Но, секоја дремка не може да биде долга и луксузна, инаку, би биле будни половина ноќ! Никој не го сака тоа, се разбира.

 

Колку сон им треба на бебињата?

За бебиња помеѓу 3 и 5 месеци, во просек им требаат 10-12 часа спиење ноќе и 3-4 часа во текот на денот. И, на бебињата 6+ месеци обично им требаат 10-12 часа сон ноќе и 2-3 часа во текот на денот.
Имајте на ум дека бидејќи ова се просечни вредности, некои бебиња природно ќе бидат над оваа бројка, а некои ќе паднат под. Оние кои паѓаат под просекот во количината на спиење што им е потребна, имаат тенденција да бидат поактивни бебиња, иако не секогаш. Овие распореди обично се најпредизвикувачки и ќе биде потешко да се следи распоредот. Ако не сте сигурни дали вашето бебе паѓа над или под просекот, можеби ќе сакате да го запишувате времето на спиење на вашето бебе 1-2 недели. Вкупниот износ ќе остане релативно константен, освен ако бебето нема други проблеми со спиењето.

 

Колку спиење им е потребно на бебињата? Табела според возраст

Возраст
Часови на спиење
Приближно дневно спиење
Приближно ноќно спиење
Вкупно време на спиење
Забелешка
0 – 8 Недели
 
6-8 пати спиење
4-6 часа
8-11 часа
15-17 часа
Спиењето е непредвидливо на оваа возраст и бебињата имаат тенденција да спијат „насекаде“ многу време. Фокусирајте се на дневните рутини за хранење и спиење и користете ги за да го обликувате денот.
9 – 12 
Недели
 
 
4-5 пати спиење
3-5 часа
9-11 часа
14-16 часа
Спиењето често започнува да се организира околу оваа возраст и многу бебиња дури и почнуваат да спијат преку ноќ (користејќи ја техничката дефиниција за 5+ часа истегнување).
3 – 4 Месеци
 
4-5 пати спиење
3-4 часа
10-12 часа
14 часа
Внимавајте на регресијата на спиењето на 4 месеци, токму во тоа време бебето ќе се разбуди дури и од најдобрата дремка!
5 – 6 Месеци
 
3-4 пати спиење
2.5-3.5 часа
11-12 часа
14 часа
Кратките дремки се нормални во првите 5-6 месеци од животот на вашето бебе, но почнувајќи од околу 6 месеци, дневниот сон на вашето бебе треба да започне да се консолидира во попредвидливи, редовни дремки.
 
7-8 Месеци
 
2-3 пати спиење
2-3 часа
10-12 часа
14 часа
Уште една регресија на спиењето се појавува околу 8 или 9 месеци, а понекогаш и заспивањето се случува во исто време. Бебето може да намали од 3 пати спиење на 2 пати.
13-17 Месеци
 
1-2 пати спиење
2-3 часа
10-12 часа
13-14 часа
Спротивставете се на импулсот да преминете на 1 преспивање кога вашето бебе ќе наполни 12 месеци. Повеќето бебиња не поминуваат на 1 преспивање додека не се приближат до 15-18 месеци.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Диета: Три јаболка дневно
Диетата заснована на три јаболка дневно ја основал нутриционистот Теми Флин. Неговата идеја била да се јадат задолжителн...
4
Детскиот хирург Симеонов доби син
Трето, па машко. Добредојде Миха. Ти ќе бидеш нашиот херој, напиша познатиот детски хирург Ристо Симеонов на социјалните...
4
Здравствени проблеми кај недоносените бебиња
Недоносени бебиња се сметаат оние кои се родени пред 37 недела. Поради поминат краток период во стомакот на мајката, им ...
3
Столица кај деца: што е нормално, а што не?
Оваа тема можеби не е толку привлечна, но некој треба да Ве информира и за она што се наоѓа во детските пелени. Тоа е че...
3
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?