|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Фото: Стјуардеса го надои бебето на патничка

Редакција Рингераја, 16.11.2018
Ти си херој, ми ги наполни очите со солзи. Ти си вистински доказ дека мајките мора да се држат заедно“, беше еден од емотивните коментари за потегот на Патриша
Клучни зборови:

image
/11


Патриша Органо (24) од Манила работи како стјуардеса во авиокомпанијата  Philippine Airlines. За време на еден неодамнешен лет таа забележала дека едно бебе плаче хистерично.

? се приближила на мајката да праша дали сè е во ред кога таа ? се пожалила дека ? се потрошило вештачкото млеко, а малечкото ? било многу гладно.

Патриша, која е мајка на 9-месечно дете и сè уште ја дои ќерката Џејд, се понудила да го надои детето на патничката.

1

„Во мигот кога детето почна да цица млеко од мене се смири и видов огромно олеснување во очите на мајката. Нејзината ќерка веднаш потоа заспа. Знам каков хаос од емоции е тоа. И јас сум мајка и знам каков стрес е кога детето ви плаче, а вие не можете никако да го смирите“, изјави стјуардесата.

I BREASTFED A STRANGER’S BABY INFLIGHT

Yesteday, I was scheduled for a check flight to be qualified as a Cabin Crew Evaluator. I thought that this flight’s gonna be so special as this is a big step on my flying career.

Everything went smoothly until after take off, I heard an infant’s cry, a cry that will make you want to do anything to help. I approached the mother and asked if everything’s okay, I tried to tell her to feed her hungry child. Teary-eyed, she told me that she ran out of formula milk. Passengers started looking and staring at the tiny, fragile crying infant.

I felt a pinch in my heart. There’s no formula milk onboard. I thought to myself, there’s only one thing I could offer and that’s my own milk. And so I offered.

Ms. Sheryl Villaflor, Line Administator on my flight, immediately assisted the mother to the galley where I breastfed the baby. The baby started rooting, she was so hungry.

I saw the relief on her mother’s eyes. I continued to feed the baby until she fell asleep . I escorted her back to her seat and just before I left, the mother sincerely thanked me.

I was right, the flight’s gonna be special, so special not only because I got qualified as an Evaluator but I got to help.

I breastfed a stranger’s baby inflight.

Thank you, Lord for the gift of mother’s milk.

Patrisha Organo
Flight Attendant/Breastfeeding Advocate

P.S

Edited baby’s picture for her family’s privacy 

Да, навикнувај го бебето во раце!
Не го навикнувај бебето во раце и се ќе биде супер! Како рацете да се причина за сите проблеми. Е па не се согласувам и ...
11
Чести грешки при заспивањето на бебето
Заспивањето на бебето е тешка мисија која често виси на работ на успех
8
“Грешки” кои ги правиме со новородените бе...
Никој не знае како да биде родител, се додека не добие бебе. Повеќето родители ќе ви кажат дека правеле погрешни работи ...
4
Оброк од житарки
Идеални за почеток на прихранувањето! Содржи пробиотици – корисни бифидобактерии кои го штитат организмот и го зајакнува...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Od koja vozrast mu dadovte mastika za dzvakanje na deteto?

1 god. (0%)

2 god. (0%)

3 god. (0%)

4 god. (0%)

5 god. i poveke (0%)

Ne mu davam mastiki da dzaka (100%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!