|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Движењата на бебето во стомакот се дешифрирани!

Редакција Рингераја, 8.10.2021
Дешифрирајте ги движењата на вашето бебе - од првото нежно треперење до ударите во стилот на Роналдо!

image
/11


 

Неостварливи движења. Во првата бременост до 17-20 гестациска недела (гестациска) или во следната бременост до 16-18 гестациска гестација. најверојатно нема да ги почувствувате движењата на бебето. Сепак, ги направи своите први движења многу порано - во 8 век. Само четири недели подоцна, тој удира енергично, ги стиска и ги релаксира прстите, ги извртува зглобовите и глуждовите и ги стега тупаниците. Сепак, сето ова не стигнува до вас.
Пеперутки или меурчиња? 24 часа на ден, 7 дена во неделата, вие сте будни за да не го пропуштите првиот потег на вашето бебе. Меѓутоа, кога тоа ќе се случи, може да го пропуштите. Првите забележливи движења се чувствуваат како мало треперење - како да има пеперутки или меурчиња во стомакот. Овие перцепции ќе траат неколку дена пред да сфатите дека ова се движењата на вашето бебе. Многу бремени жени ги доживуваат како гасови!
Мал боксер. Како што напредува бременоста, станувате с and повеќе свесни за она што го прави малото суштество внатре. Клоците и тупаниците се остри и силни, движењето на целото тело создава чувство на превртување, а движењата на рацете се како мавтање со крилја. Кон крајот на вториот триместар, ако идниот татко често го допира вашиот стомак, може да ги почувствува движењата на бебето. Кога лежите на голи стомак, можете да видите како се движи настрана.
Што е што? Кон 28 век. бебето е веќе толку притиснато во матката што кога ќе го почувствувате стомакот можете да кажете кој дел од неговото тело каде е. Задникот и главата се повеќе или помалку со иста големина, иако главата е потешка на допир. Ако едната страна од стомакот ви е цврста, тука е грбот на бебето. Рацете се мали и цврсти на допир.
Насилни или кротки? Некои бебиња се поактивни од другите, но во последниот триместар, малото суштество троши во просек околу 10% од своето време во енергични движења - тоа е околу 30 движења на час. Движењата кои траат повеќе од 20 секунди најлесно се чувствуваат. Кон 20 век обично бебето е мирно наутро и најактивно навечер. Кон 36 век. во будна состојба, неговото време се распределува на следниов начин: одмор, игри и зголемено внимание. Мошне често има периоди кога не ги забележувате движењата на бебето. Ако сте загрижени, замолете ја бабицата да ги провери неговите тонови.
Меѓутоа, понекогаш, вкусот на шеќер и какао од парче чоколадо што го јаде мајката е доволен за да го тонирате бебето (ова е одлична причина почесто да се препуштате!).
Дали се икате ... Може да почувствувате брз допир помеѓу клоци и свиоци. Вашето бебе најверојатно икање - голта амнионска течност или го цица палецот што му се лизна од устата, а тој го бара, движејќи ја главата од страна на страна.
Ја удри главата. Кон крајот на бременоста, бебето се движи помалку поради недостаток на простор. Сепак, ќе почувствувате клоци со стапала и колена. Откако бебето ќе се спушти во карлицата (од околу 36 g.s.), ќе имате нови сензации. Кога бебето ќе ја сврти главата, како да ви се тркала кокос во стомакот. Можеби имате чувство дека ќе ви падне од стомакот. Не грижете се - вашето богатство е подготвено за првиот состанок со мама.

Движења кои не се чувствуваат

Во првата бременост првите движења на бебето се чувствуваат до 17-20 гестациска недела, а во следната бременост до 16-18 гестациска недела. Најверојатно пред тоа нема да ги почувствувате движењата на бебето. Сепак, бебето ги направи своите први движења многу порано - во 8 недела. Само четири недели подоцна, тоа удира енергично, ги стиска и ги релаксира прстите, ги извртува зглобовите и глуждовите и ги стега тупаниците. Сепак, сето ова не стигнува до вас.

 

Пеперутки или меурчиња?

24 часа на ден, 7 дена во неделата, вие сте будни за да не го пропуштите првиот потег на вашето бебе. Меѓутоа, кога тоа ќе се случи, може да го пропуштите. Првите забележливи движења се чувствуваат како мало треперење - како да има пеперутки или меурчиња во стомакот. Овие перцепции ќе траат неколку дена пред да сфатите дека ова се движењата на вашето бебе. Многу бремени жени ги доживуваат како гасови!

 

Мал боксер

Како што напредува бременоста, станувате се повеќе свесни за она што го прави малото суштество внатре. Клоците и тупаниците се остри и силни, движењето на целото тело создава чувство на превртување, а движењата на рацете се како мавтање со крилја. Кон крајот на вториот триместар, ако идниот татко често го допира вашиот стомак, може да ги почувствува движењата на бебето. Кога лежите со гол стомак, можете да видите како се движи настрана.

 

Што е што?

Кон 28 гестациска недела бебето е веќе толку притиснато во матката што кога ќе го почувствувате стомакот можете да кажете кој дел од неговото тело каде е. Задникот и главата се повеќе или помалку со иста големина, иако главата е потешка на допир. Ако едната страна од стомакот ви е цврста, тука е грбот на бебето. Рацете се мали и цврсти на допир.

 

Насилно или кротко?

Некои бебиња се поактивни од другите, но во последниот триместар, малото суштество троши во просек околу 10% од своето време во енергични движења - тоа е околу 30 движења на час. Движењата кои траат повеќе од 20 секунди најлесно се чувствуваат. Кон 20 недела обично бебето е мирно наутро и најактивно навечер. Кон 36 недела во будна состојба, неговото време се распределува на следниов начин: одмор, игри и зголемено внимание. Мошне често има периоди кога не ги забележувате движењата на бебето. Ако сте загрижени, замолете ја бабицата да ги провери неговите тонови. Меѓутоа, понекогаш, вкусот на шеќер и какао од парче чоколадо што го јаде мајката е доволен за да го раздвижите бебето (ова е одлична причина почесто да се препуштате!).


Дали тоа бебето ика?

Може да почувствувате лесно движење помеѓу клоците и ударите на бебето. Тоа вашето бебе најверојатно ика - голта амнионска течност или го цица палецот што му се лизна од устата, а тој го бара, движејќи ја главата од страна на страна.

 

Ја удира главата

Кон крајот на бременоста, бебето се движи помалку поради недостаток на простор. Сепак, ќе почувствувате клоци со стапала и колена. Откако бебето ќе се спушти во карлицата (од околу 36 г.н.), ќе имате нови сензации. Кога бебето ќе ја сврти главата, како да ви се тркала кокос во стомакот. Можеби имате чувство дека ќе ви падне од стомакот. Не грижете се - вашето малечко е подготвено за првиот состанок со мама.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Мајки откриваат: Намалете ја болката при п...
Покрај лековите против болки и епидурали, мајките имаат многу природни трикови за управување со болките при породување в...
6
Како бебето знае кога треба да се роди?
Многу идни родители се прашуваат како знае бебето кога треба да се роди? Фасцинантно е да се открие мистеријата која се ...
4
Метален вкус во устата за време на бременоста
Бременоста влијае прилично на секој дел од вашето тело, а устата и вкусот не се изоставени. Но, да се има кисел метален ...
3
Зошто добивам тежина толку брзо за време н...
Леле! На вагата можете да видите колку брзо ова бебе расте во вашиот стомак. Да ја разгледаме оваа често контроверзна те...
3
Анкета

dali da lazeme
daniel

vo jlubovta naj otrovniot virus e lazenjeto????????????/

da vredi (37%)

ne (63%)


Број на сите гласови: 27

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!