|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Многу бебиња страдаат од пеленски осип. Со помош на овие совети брзо ќе го совладате црвенилото на бебешкото газе.

image
/11


 

Нежната бебешка кожа е многу чувствителна и многу потенка од кожата на возрасните. Посебно чувствителна е кожата на газето и многу бебиња понекогаш имаат црвенило под пелената. Понекогаш од црвенилото може да се развие и болен пеленски дерматитис. Причината е продолжен контакт на бебето со мокрачата или столицата, или неадекватна нега. Последното можеме да го спречиме:

  • Менувајте ја пелената на бебето почесто. Тоа значи веднаш после столицата и кај доенчиња барем пет пати дневно. Пелената нека не биде претесна на газето бидејќи на тој начин ја зголемувате влажноста и топлината кои ја оштетуваат кожата на бебето.
  • Бебешкото газе чистете го со млака вода и нежна памучна крпа или памук. Пред да ја ставите пелената почекајте да се исуши газето на бебето.
  • Бебето понекогаш оставете го со голо газе. Преку летото оставете го бебето да си игра без пелени некое време.
  • Не капете го предолго бебето и со претопла вода.
  • За нега на детската кожа важи правилото: помалку е повеќе. заштитниот крем не го нанесувајте во дебел слој, бидејќи така го спречувате дишењето на кожата. На некои бебиња не им е потребен заштитен крем. Ако ги користите употребувајте заштитни кремови кои содржат против воспалителни состојки како што се: алантоин, екстракти од камилица или невен, пантенол или Витамин Е. Бидете внимателни кога избирате крем затоа што некои бебиња не поднесуваат дополнителни состојки во кремовите како што се парфеми или вештачки бои.
  • Ако сте на пат, користете влажни марамчиња. Ако користите марамчиња со додаток на масло, дополнителен крем не Ви е потребен. Внимавајте марамчињата да бидат без додаток на алкохол, парфеми и конзерванси.

 

Кога газете е црвено, помагаат кремови со додаток на цинк оксид. Ако доите, неколку дена избегнувајте кисели производи, како што е цитрусното овошје и салатите со киселина.

Осипот би требало да се повлече по 3-4 дена. Во случај на пролив може да потрае и подолго. Ако не можете да го излечите осипот и ако забележите меурчиња или црвени флеки, посетете го Вашиот педијатар. Можеби на кожата се развиле и гливички, кои ќе се повлечат со маста која ќе Ви ја препише педијатарот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Рецепти за први оброци на бебето
После 17-тата недела, односно после наполнети 4 месеци од животот, време е за воведување на нови намирници и дополнителн...
6
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
6
Скратување на ноктите на бебето
Многу пати сте се запрашале зошто Вашето бебе постојано се гребе? Причина се некоординираните движења на рацете и негови...
4
Се` уште користите еднократни пелени? До к...
Погодноста на пелените за еднократна употреба до тој степен им олеснува на родителите што тие имаат тенденција да ја кор...
4




Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?