|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Чудни навики на двегодишните деца

Редакција Рингераја, 13.6.2022
Децата се чудни мали битија, полни со фантазија и креативност. Во тој свој свет тие ги замислуваат и гледаат работите поинаку од прифатените општествени норми. Ако сакаат да одат во маркет по костим за капење, не грижете се, не се единствени

image
/11


 

Внимание, голо дете! 

Една од најнеобичните работи со кои сигурно сте се сретнале е голо дете. Сте го завртиле грбот на три минути и вашето дете е веќе без облека.  Не грижете се. Во овој период  децата немаат органичувања и не ги интересираат нормите на однесување.

Иако вам можеби и не ви е најпријатно кога ќе се случат такви ситуации, но тоа е само фаза која ќе помине.

 

 

Чепкање на носето

Чепкањето на носето, како и истражувањето на другите делови од телото е нормална работа за сите деца на оваа возраст. На децата им е се ново и со љубопитност сакаат да ги откриваат новите чувства и впечатоци во текот на оваа рана развојна фаза.

Чепкањето во носот не е баш убава навика, но обидете се да останете мирни. Свртете му го вниманието или објаснете му на детето дека е срамота некои работи да се прават во јавност.

 

 

1

 

Оживување на плишаните пријатели

Некои деца ги носат секаде своите плишани пријатели, им прават ручек, ги ставаат на спиење, додека други со нив разговараат. Тоа е нормална детска реакција на сознанието дека светот е конфузно место, кој е тежок за разбирање. Со замислените пријателчиња е многу полесно. Прифаќајќи го светот на фантазијата на детето, ја прифаќате и неговата креативност.

 

2

 

Ставање во уста работи кои не се за јадење

Дали некогаш сте го фатиле детето како јаде песок или кал? Ставањето на работи кои не се за јадење во уста е начин за истражување на светот. Но, обрнете внимание колку често се случува тоа. Доколку детето често става песок во уста, време е да го искарате и да го однесете на преглед кај педијатарот, бидејќи во песокта најчесто може да има и измет од животни.

 

3

 

Категорија на општо чудни навики

Некои деца сакаат да носат наметка цел ден, некои сакаат постојано да одат боси. Некои лаат како кучиња, а некои испуштаат звучи на камион. Некои сакаат постојано да бидат валкани, па си истураат песок, на глава, додека други не сакаат ни малку да им се валкани рацете. Сето тоа е нормално.

Блесавите фази се нормален дел од растењето и ако за кратко завршуваат, оставете ги децата да ги надживеат сами.

 

4

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

20 причини зошто детето може да има лош ден
Дали вашето дете некогаш се пожалило дека му е тешко? Духовита мајка открива 20 причини кои можат да го расипат денот на...
12
10 работи кои ги научив за мајчинството
Не излегувајте да се напиете нешто. Ако го прекршите ова правило вашите деца ќе се разбудат следното утро во 5 часот. Ов...
8
И Вашето дете пцуе?
Може прилично да Ве шокира кога ќе чуете дека Вашето дете пцуе. Се прашувате каде и од кого слушнало такво нешто и дали ...
3
Вежби за правилен изговор на гласовите
Малите деца понекогаш говорат неразбирливо. Колку и да ни е тоа симпатично, доколку не се надминува, треба да посетиме л...
3
Анкета

.
Jana9

Vaset_o milenice koga ke vi dade prinova sto im pravite na malite?

Si cuvam edno drugite gi prodavam (0%)

Si cuvam edno drugite gi podaruvam (100%)

Ne cuva site gi prodavam (0%)

Ne cuvam site gi podaruvam (0%)

Gi cuvam site (0%)

Nekojj gi podaruvam nekoj gi prodavam (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!