|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

8 тајни што треба да ги знае секоја мама на новороденче

Редакција Рингераја, 6.3.2023
Секоја нова мама сака да ги прави работите на „вистинскиот“ начин. Купуваме книги за родители, одиме на часови и слушаме бескрајни совети за родители од добронамерни роднини - па дури и странци. Но, треба ли да правиме се што слушаме?!

image
/11


Како мајки, ние сме неверојатно способни да донесуваме добри одлуки за нашите новороденчиња и за нас самите.

Постојат многу малку "црно-бели" проблеми во воспитувањето. Вие сте добра мама и треба да изберете што одговара за вас и за вашето бебе.

Еве ги 8-те тајни што треба да ги знаете:

Тајна број 1: Не треба да сте под стрес околу хранењето на вашето бебе

За повеќето парови мајки-бебиња, неограничениот пристап до градите, контактот кожа на кожата и трпението се се што им треба на мајките за да дојат - секако со многу поддршка.

Да, може да помине време додека се воспостави доењето. И да, тоа е крива на учење и за мама и за бебе. Сепак, доењето е наша биолошка норма. Бидејќи тоа е норма, треба да очекуваме дека ќе успее, наместо да нагласуваме во случај да не се случи.

И доколку наидете на проблеми, можете да стапите во контакт со консултант за лактација за да ви помогне да се движите низ проблемите со хранењето.
Треба да донесеме информирани одлуки за да им помогнеме на нашите бебиња да имаат најдобар почеток во животот, но не треба да имаме стрес околу тоа. Направете мудар избор, искористете ја целата поддршка што можете и верувајте и на вашата мајчина интуиција.Тајна бр. 2: Игнорирај ги распоредите и совети за обука на спиење за новороденчиња


Новороденчињата поминаа девет месеци никогаш не чувствувајќи глад, топло или студено, премногу стимулирани или преморени.

Потоа, тие преминуваат кон користење на енергија за јадење, чувство на различни сензации и потреба да се смират. Тоа е доста големо прилагодување.

Не ви треба распоред и дефинитивно не треба да тренирате новороденче. Обидот да "научите бебе на ред" кое сè уште е во текот на „четвртиот триместар“ може да создаде непотребен стрес за двајцата.

Одморете се, одете во чекор со потребите на бебето и закрепнете од бременоста, додека вашето малечко се прилагодува на животот надвор од матката. Има многу време да се работи на здрави рутини.


Тајна број 3: Никогаш не грижете се дека ќе го разгалите новороденчето


„Треба понекогаш да ја спуштиш! Ќе се разгали премногу. Никогаш нема да научи да се смири сама “.

Можеби ќе го слушнете ова од вашата голема тетка Цветанка, братучетка Јана, баба и дедо, или дури и случаен странец во самопослуга. По некое време, дури може да почнете да го замислувате вашето куче дека го кажува тоа.
Од која било причина, некаде на патот, некои луѓе одлучија дека вистинската потреба на бебето за наклонетост и близок контакт е манипулација. На родителите им беше кажано да го ограничат контактот за да не ги расипат своите деца.

Ова се коси со секое чувство што го имаат новите мајки, но притисокот може да биде силен.

Но, што вели науката? Доказите покажуваат дека не можете да го расипете новороденчето. Всушност, голем дел од она што го поврзуваме со „расипување“ е од витално значење за правилен раст и развој на мозокот.


Тајна бр. 4: Не треба да станете бактериофоб


Ништо не е пострашно од помислата на болно новороденче.

Не треба да сте во пена од глава до петици во средството за чистење на рацете, да стерилизирате сè и сè што може да дојде во контакт со вашето бебе и да се напрегате ако куќата не е беспрекорна.

Се разбира, важно е да се практикува добра хигиена, како правилно миење на рацете - особено за време на сезоната на  грип. Освен ако лекарот на вашето бебе не го препорача тоа, сепак, стерилизирање на сè не е потребно.

Всушност, некои докази покажуваат дека претерувањето со дезинфекција може да биде штетно. Користете добра хигиена, избегнувајте секој што е моментално болен и користете здрав разум кога одлучувате каде да го однесете вашето бебе и кога. Но, повеќето мајки не треба да се напрегаат за одржување на стерилна средина кај бебето.


Тајна # 5: Вежбајте грижа за себе


„Ние веруваме дека колку подолго ќе го издржиме, толку ќе бидеме построги и затоа ќе бидеме поуспешни. Сепак, целата оваа концепција е научно неточна.

Самиот недостаток на период на опоравување драматично ја задржува нашата колективна способност да бидеме издржливи и успешни “- истражувачите од Харвард, Шон Ахор и Мишел Гилан

Мајчинството, секако, бара несебичност и жртва, но не треба да ги игнорираме сопствените потреби. Не можеме да истуриме од празна чаша.

Секако, нема да имате осум солидни, непрекинати часови сон, но можете (и треба) да најдете време да дремнете и да се одморите без никакво чувство на вина.

Може да кажете не на дополнителни прошетки затоа што ви треба повеќе одмор. Треба да ги прилагодите приоритетите за да не бидете преморени. И во ред е да најдете време да направите работи што ви носат радост, релаксација итн.


Тајна број 6: Во ред е ако не сте задоволни цело време


Чекавте девет долги месеци да се сретнете со вашето бебе. Можеби веќе долго време се обидувавте да забремените. Сигурно ова ново бебе нема да донесе ништо друго освен радост, нели?

Секако, добредојде на ново бебе во домот е време на радост и возбуда. Сепак, тоа е исто така многу работа. Многу.
Сега имате друго човечко суштество кое е целосно зависно од вас. Веројатно сте спиеле помалку цела недела отколку што спиете само за една или две ноќи.

Да, новороденчињата се магични мали суштества. И да, чудото на животот е убаво. Но, сосема е нормално и предвидливо да не уживате во секоја секунда од раното мајчинство.

Во ред е да кажете дека е тешко. И во ред е да кажете дека сте уморни. Дури е во ред да се преиспитате дали навистина сте способни за целата оваа работа за родителство. Не грижи се, ти си! Но, нормално е да се прашуваш, особено на петтото хранење преку ноќ.


Тајна број 7: Немате обврска да играте домаќинка


Нормално е секој да сака да го види бебето. На крајот на краиштата, зарем новороденчињата не се неодоливи? Но, вие и благосостојбата на бебето сте од најголема важност.

Ако на гостите им е потребна и најмала количина на домаќински пречек, ако очекуваат да се сервира оброк или чај или ако инсистираат да го држат бебето, тогаш тие не се гостите што ви се потребни во раните недели.

За волја на вистината, ниеден гостин во раните недели не треба да биде таму само заради нивното „подржување на бебето“. Тие треба да бидат таму за да ви помогнат вас и вашето бебе за време на оваа масивна транзиција.


Тајна број 8: Го можете ова!


Мамичките се неверојатно способни! Верувајте им на своите инстинкти, бидете сигурни во себе и знајте дека го владеете мајчинството.

Нормално е да се замориш. И нормално е да се бориш да ги разбереш знаците на твоето бебе. Нормално е и да има лош ден тука и таму.

Мајчинството не е лесно, но вие сте силни!

Опкружете се со поддржувачки луѓе кои ќе ја градат вашата самодоверба, наместо да ве натераат да го доведувате во прашање. Потсетете се дека мајчинството не е патување за кое треба да патуваме сами; на сите ни треба поддршка и помош. И што е најважно, знајте дека ‘SuperMama’ е мит!

Ниту една мама не е совршена. Ниту една мама не прави се со 100% точност. И ниедна мама со новороденче, без разлика дали е нејзина прва или нејзина петта, не поминува низ четвртиот триместар без неколку удари на патот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
3
Ви се чини дека бебето е постојано гладно?
Кога имате новороденче, понекогаш може да се чувствувате како да го храните непрекинато и едвај завршувате со една храна...
3
Првата година од животот на детето (прв дел)
Сите родители се среќни ако детето нормално се развива и ако е здраво. За таквиот развој и самите можат да допринесат, а...
3
Зелена боја на столица кај бебе
Нормално е првата столица кај бебињата да биде темно зелена или црна поради супстанциите што се насобрале во цревата за ...
3
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?