|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што ДА правите и НЕ правите при посета на новороденчe?!

Редакција Рингераја, 16.2.2021
Еве десет едноставни „што треба и што не треба да направиш“ што секој ентузијаст и добронамерен посетител може да ги прочита, пред да посети новороденче

image
/11


Се сеќавам колку беа возбудени моите пријатели и семејство да дојдат и да го посетат нашето новороденче, кога се роди нашата најстара ќерка. Откако излеговме од болницата, семејство кое живее надвор од градот дојде да не посети и да остане со нас. За среќа, јас работев со мојата дула пред раѓањето за да сфатам какви граници сакав да поставам во вакви околности. Им реков на семејството и пријателите кога можат да дојдат и не се плашев да побарам помош. Тоа резултираше со посетители кои престојуваа на кратки посети, носеа храна и подароци. Исто така родителите останаа во нашиот дом за да помогнат во готвењето, чистењето и гледањето на нашето новороденче за да можеме ние да спиеме.

Кога сме на другата страна на породувањето - т.е. ние сме кај тие што тропаат на вратата за да посетат новороденче - може да биде корисно да се земат во предвид чувствата на семејството пред да закажеме посета. Можеби сме склони да брзаме кон болницата или семејниот дом да се поздравиме веднаш по породувањето. Можеби тоа е првото новороденче на вашата сестра, второто бебе на вашата пријателка или четвртото дете на вашиот брат. Можеби сте го направиле ова многу пати или можеби е сосема ново искуство. Без оглед на случајот, кога родителите на новороденче се подготвени да прифатат посетители, постојат прекрасни совети што можеби ќе сакате да ги разгледате.

 

10 „Да и не“ за посета на ново бебе

Еве десет едноставни „што треба и што не треба да направиш “ што секој ентузијаст и добронамерен посетител може да има корист од читање пред да посети новороденче.

 

Направете го ова!

ПРАВЕТЕ Кратки посети

Повеќето нови родители не бараат часови разговор откако ќе се роди нивното дете. На новото семејство му треба простор за одмор. Запомнете дека и други веројатно ќе ги посетуваат, па затоа останете кратко. И додека сте таму, бидете колку што можете љубезни и корисни.

 

Донесете подарок

Вообичаена учтивост е да понесете мал подарок или знак на внимание кога посетувате новороденче. Може да донесете цвеќе, балон, домашно растение, домашно јадење или вечера, подарок за бебето, поклон за мама, тато или подарок за браќата и сестрите на новото бебе. Обидете се да не одите со празни раце.


ИЗМИЈТЕ ги рацете

Измијте ги рацете со сапун и топла вода веднаш штом ќе пристигнете. Не чекајте да ви кажат, само поздравете и префрлете се во кујнскиот мијалник или бањата за да ги измиете рацете. Микробите можат да бидат опасни за доенчињата, затоа бидете внимателни околу чистењето на рацете.

 

ИСЧИСТЕТЕ Нешто

Во деновите и неделите по раѓањето на моите ќерки, најубавото нешто што луѓето го направија за мене беше чистење на мојата куќа. Апсолутно обожавав луѓето да мијат садови, да чистат и да метат, да диплат алишта или да ми ги избришат површините. Бев истоштена. Последното нешто што сакав да го направам во тие постпартални денови беше да чистам, затоа многу ги ценев овие акти на услуга!

 

ПОНУДИ да го гледаш бебето за родителите да можат да спијат

Лишување од сон е вистинска предизвик со кој родителите се соочуваат. Ако сте во можност да го почувате бебето неколку часа, така што родителите можат да фатат малку сон, ова му помага на целото семејство. Мамо е во состојба да произведе мајчино млеко и да размисли појасно кога може малку да се одмори. И тато може да продолжи да се грижи за мајката и бебето со поголема леснотија кога е добро одморен.

 

Не правете го ова!

НЕ се појавувајте ненајавено

Родителите се лишени од сон и се опоравуваат физички, ментално и емоционално од интензитетот на породувањето. Затоа, треба да побарате дозвола од нив пред да се појавите во болницата или во нивниот дом. Прашајте ги родителите кога е добро да појдете во посета и држете се до тој план.

 

НЕ бројте ја последната минута

Важно е да се потрудите да се придржувате на датумот и времето кога одите во посета на новороденче и неговото семејство. Дајте им на родителите известување ако треба да ја закажете посетата. Почитувајте го нивното ограничено време и енергија за да се сретнете со нив.

 

НЕ очекувајте да го допрете или држите бебето

На некои родители им е пријатно да им дозволат на другите да го држат нивното новороденче. На некои родители не. Не се навредувајте ако тие го одбијат вашето барање. Ова е важно време за родителите да се поврзат со своето бебе. Ако луѓето што го држат новороденчето ја прават мама вознемирена, ова може негативно да влијае на производството на нејзиното млеко. Прво прашајте и не форсирајте ништо.

 

НЕ нудете несакани совети

Колку и да не се согласувате со нешто што го прават родителите на новороденчето, не предлагајте какви родители треба да бидат. Ако ве прашаат за предлози и совети, тогаш слободно споделете ги вашите идеи со нив. Инаку, чувајте ги тие мисли за себе.

 

НЕ доаѓајте ако сте болни

Ако сте дури и малку болни, најдобро е да не го посетувате новороденчето. Последното нешто што сакате да го направите е да се разболи бебето и да ја загрозите неговата благосостојба, затоа што сте биле болни. Понатаму, не сакате да ширите микроби кај родителите, чиј имунолошки систем може веќе да биде нарушен поради недостаток на сон. Исто така, не се препорачува да носите деца со вас освен ако родителите што ги посетувате не ви одобриле. Разговарајте со вашето дете или деца пред да влезете во нивниот дом за тоа дека не допирате работи и не го допирате бебето.

 

Во крајна линија кога посетувате ново бебе и неговото семејство најважно е да запомните дека посетата не е за вас! Бидете колку што можете корисни додека сте таму. И избегнувајте да ги надминувате границите на здравиот разум. Следејќи ги овие едноставни совети и сигурно ќе оставите белег како „најдобриот гостин после породувањето!“

Генијален трик за да му дадете лек на ваше...
Да се ??има болно бебе е доволно тешко. Не ви е потребен дополнителен стрес при обидот да му дадете лекови на вашето беб...
11
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
6
5 совети за мирна ноќ со бебето
Дали веќе сте уморни од непроспиените нoќи и чувствувате дека немате повеќе сила? Послушајте ги нашите совети и помогнет...
5
Еве како изгледа љубовта на прв поглед
Фотографијата на која се гледаат две сестри како за прв пат го гледаат својот новороден брат брзо го заобиколи светот по...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Odmor
AnMari

Dali e bezbedno da se odi na odmor so novorodenche?

Da (67%)

Ne (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!