|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

13 фотографии од РАЃАЊЕ ДОМА кои го одземаат здивот!

Редакција Рингераја, 27.3.2023
Породувањето дома е апсолутно преземање одговорност, враќање кон природата и покажување на женската моќ - овие фотографии го докажуваат тоа!

image
/11


 

Навигацијата по брановите на трудот од удобноста на вашиот дом може да биде мирно и охрабрувачко искуство: вие го слушате вашето тело, додека вашиот тим за поддршка дава охрабрување. Раѓањето дома значи дека вие одлучувате и можете да контролирате кој влегува во вашиот простор за раѓање.
Навигацијата по брановите на трудот од удобноста на вашиот дом може да биде мирно и охрабрувачко искуство: вие го слушате вашето тело, додека вашиот тим за поддршка дава охрабрување. Раѓањето дома значи дека вие одлучувате и можете да контролирате кој влегува во вашиот простор за раѓање. Некои неверојатни мајки избираат да бидат опкружени со своите деца и семејството, а други избираат да бидат целосно сами или само со својот партнер. Оваа збирка слики ја прикажува убавината на домашното раѓање и божествената моќ на жените додека истраат да ги донесат своите деца на земјата. Станува збор за спектакуларна колекција од најубавите фотографии од раѓање дома. Нема место како дома.
Некои неверојатни мајки избираат да бидат опкружени со своите деца и семејството во тие моменти, а други избираат да бидат целосно сами или само со својот партнер.
Оваа збирка слики ја прикажува убавината на домашното раѓање и божествената моќ на жените додека истраат да ги донесат своите деца на свет. Станува збор за спектакуларна колекција од најубавите фотографии од раѓање дома. Нема место како дома.
1. Оваа мајка воин го родила своето бебе стоејќи додека нејзината бабица го води бебето надвор, нежно и безбедно во светот. Ова е неверојатна слика за моќта и на мајката и на бебето. | Фото: Erika Pearce Photography, Луизијана

Двиќењето по брановите на контракциите од удобноста на вашиот дом може да биде мирно и охрабрувачко искуство: вие го слушате вашето тело, додека вашиот тим за поддршка дава охрабрување. Раѓањето дома значи дека вие одлучувате и можете да контролирате кој влегува во вашиот простор за раѓање.

Некои неверојатни мајки избираат да бидат опкружени со своите деца и семејството, а други избираат да бидат целосно сами или само со својот партнер. Оваа збирка слики ја прикажува убавината на домашното раѓање и божествената моќ на жените во патешествието да ги донесат своите деца на земјата. Станува збор за спектакуларна колекција од најубавите фотографии од раѓање дома. Нема место како дома.


1. Оваа мајка воин го родила своето бебе стоејќи додека нејзината бабица го води бебето надвор, нежно и безбедно во светот. Ова е неверојатна слика за моќта и на мајката и на бебето. | Фото: Erika Pearce Photography, Луизијана

 

1

 

2. Чекајќи да ја породи плацентата, оваа новопечена мајка со љубов го држи своето бебе - сè уште прицврстено за неа со папочната врвца. Нејзиниот тим за раѓање беше со неа додека нејзиното тело го роди органот што го одржуваше и го хранеше новиот живот што таа штотуку го роди. | Фото: Little Rose Photography, Јужна Австралија

 

2

 

3. Можете да почувствувате како зрачи зен вибрација од оваа фотографија. Оваа мајка божица беше во нејзината зона, во нејзиниот дом, додека го носеше своето бебе на свет. | Фото: Aurielle Photo, Калифорнија

 

3

 

4. Низ хаосот, оваа мајка остана силна и мирна додека го родила своето бебе право во прегратките на нејзиниот сопруг. | Фото: Солт Сити фотограф за раѓање и новороденче, Јута

 

4

 

5. Нема ништо помагично од тоа да гледате како се раѓа бебе во нежно, полно семејство со љубов. Оваа мајка можела да ги запознае своите деца со нов член на семејството, само неколку моменти по раѓањето. | Фото: Али уметност и фотографија, Калифорнија

 

5

 

6. Соочена со изборот да се спротивстави или да се предаде, таа се предаде и ја протурка кулминацијата - и покрај стравот, исцрпеноста и болката. Слаткото олеснување од средбата со нејзиното бебе докажа дека сето тоа вредеше. | Фото: Зелена и сива фотографија, Јужна Каролина

 

6

 

7. Кога оваа мајка почувствувала дека е време, нашла утеха во тоалетот и речиси веднаш почнала да турка. Целиот нејзин тим работеше заедно за да ја внесе во кадата каде што неколку моменти подоцна го роди своето бебе. | Фото: Ерин Бет Раѓање, Тексас

 

8

 

8. Додека оваа мама се спушта и мирно се одмара, никој не би рекол дека всушност се пораѓа. Едно туркање и главата излезе. Бабичката ја потсетила да земе длабок здив и да ја чека следната контракција, која брзо дошла. За неколку секунди од почетокот на следната фаза на породување, се беше готово и таа држеше прекрасно машко бебе во рацете. | Фото: Кармен Бриџвотер, Тексас

 

9

 

9. Новороденчето е дома и во прегратка на неговото ново опкружување: Беше мирен момент кога мајката ја впиваше секоја педа од нејзиното ново бебе. | Фото: Lawren Rose Photography, Тексас

 

9

 

10. Во средината на контракциите, тие излегоа надвор да го видат виножитото по невремето. Додека се восхитуваше на божественото време на прекрасното виножито за време на кратките паузи помеѓу контракциите, оваа мајка го возеше секој бран, еден по еден. Таков прекрасен потсетник дека бурите можат да дојдат и секогаш ќе поминуваат, раѓајќи нова убавина. | Фото: My Lovestones, Калифорнија

 

10

 

11. Топла вода ја прелеа оваа мајка додека им се предаваше на брановите. Овој затворен простор се чувствуваше пријатно и безбедно и обезбедуваше удобност додека таа се трудеше да го донесе своето бебе на свет. | Фото: Cat Fancote Capturing Birth, Западна Австралија

 

11

 

12. Врската меѓу двајцата беше непобитна бидејќи работеа заедно за да го донесат своето дете на земјата. Мама му се предаде на нејзиното тело додека тато ги разбираше нејзините сигнали и правеше се што може за да и ја олесни болката. И кога нивното слатко бебе беше тука, тие славеа со бакнеж, знаејќи дека постигнале сè заедно. | Фото: Leigh B Photo, Мериленд

 

48

 

13. Апсолутно моќна слика за него и неа додека го носи нивното дете на свет. | Фото: Ева Роуз Раѓање, Норвешка

 

58

 

Избрано и преведено од Рингераја.рс

Извор: Babycenter.com

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Фото:Како Кејт Мидлтон се подготвува за по...
И покрај тоа што светот го следи кралското семејство, посебно откако Кејт и Вилијам стапија во брак, бременоста на Кејт ...
5
Контракции - СЕ што треба да знаете
Ако сте бремени, веројатно размислувате за контракциите - особено кога се приближува терминот. За многу жени, тие се еде...
4
Повеќе од 50 нијанси на бременоста
Како се менува плодот за време на бременоста и како се менува мајката надворешно и внатрешно
3
Дали бебето плаче во материцата?
Сигурно не очекувавте ваков одговор, но еве што се случува додека вашето дете удира и се врти
3
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?