|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

10 луди работи што се случуваат во вашето бремено тело

Редакција Рингераја, 14.9.2021
Додека го поминувате својот вообичаен ден, сето ова се случува токму во вас. Кул (и малку чудно), нели?

image
/11


 

Не можете точно да го видите, но вашето тело (и бебето) постигнуваат неверојатни работи за време на бременоста. Од она што се случува со вашата матка и плацентата до она што бебето може да го почувствува, ние имаме увид во неверојатните работи што се случуваат во вас.
1. Вашиот матка расте до 14 пати од неговата оригинална големина
Да, ќе се протега од големина на круша до големина на лубеница (и повторно ќе се врати надолу), вели Шери А. Рос, д-р, експерт за здравствена заштита и женска заштита во Здравствениот центар Провиденс Свети Johnон во Санта Моника , Калифорнија. Матката има меѓу четири и шест килограми течност (тоа се скоро две чаши!), Како слуз и амнионска течност за да го амортизираат бебето во матката.
2. Вашето срце пумпа неверојатни 40 до 50 проценти повеќе крв отколку што беше пред бременоста
Исто така, тепа 10 до 20 пати повеќе во минута отколку порано. Ова треба да ја поттикне папочната врвца и плацентата - и да се подготви за главниот настан: раѓање на бебето. Тотално има смисла сега зошто се заморувате многу побрзо отколку што бевте во вашиот живот пред нездрави, нели?
3. Бебето може да те слушне
До 18 -та гестациска недела, ушите ќе се развијат целосно, и бебето многу веројатно ќе го слушне вашиот глас, вакуумот и кучето што лае. Кога му пеете на бебето, тие всушност слушаат и може да ги препознаат песните по раѓањето како дополнително смирувачки.
4. Ако е момче, може да има ерекција
Дури и пред раѓањето, малиот репродуктивен систем на бебето започна да се подготвува. Помеѓу 20 и 23 недели, едно момче веќе започна да прави сперма. Во тоа време, јајниците и матката на една девојка се исто така целосно формирани, со доживотно снабдување со јајца.
5. Плацентата ја работи работата на четири органи
Понекогаш наречен „дрво на животот“, овој орган (што неодамна го пораснавте!) Е исклучително елабориран и му помага на бебето да го елиминира отпадот, ги филтрира лошите работи, ја снабдува целата нивна крв и ги храни. Разговарајте за крајниот мултитаскер!
6. Бебето ги вкусува своите оброци
Верувале или не, до 20 -та недела од бременоста, бебето има развиено пупки за вкус и веќе учи да ја претпочита храната што ја јадете. Некои експерти дури веруваат дека можете да го обликувате непцето на бебето со јадење широк спектар на (здрава!) Храна за време на бременоста. Веројатно веќе обрнувате внимание на она што го јадете, но еве дополнителна мотивација да нарачате брокула наместо помфрит!
7. Вашите гради се полноправни производители на млеко
Не, ова не е само работа после бременоста. Хормоните го поттикнуваат производството на млеко доста веднаш откако ќе забремените, а до 20 -тата недела, првото млеко на бебето (тенка жолта течност наречена колострум) е веќе таму, вели Рос. Може да забележите протекување во текот на третиот триместар - ништо што влошките за нега не можат да го поправат.
8. Бебе прави измет
Како што се приближувате до средината на бременоста, бебето почнува да произведува мекониум, црна, катранкава супстанција што ќе ја исфрли веднаш по раѓањето за да ја наполни првата валкана пелена.
9. Бебето може да види светлина
Околу 30 -тата недела, ирисите се целосно формирани, што значи дека бебето може да види, па дури и да реагира на светлина. И изненадувачки, не е секогаш целосно темно во вашата утроба. Ако лежите под директна сончева светлина, може да забележите потег на бебето за да се обиде да ги заштити очите.
10. Бебето прави проби за нивното деби за плачење
Предвидувате како ќе биде да го слушнете првиот плач? Бебе е исто така. Ултразвучните фотографии покажаа дека бебињата плачат и други изрази на лицето во матката. Ова не значи дека бебето е тажно. Плачењето е всушност важна вештина за совладување на бебето, бидејќи тоа ќе биде примарен начин за комуникација со вас во текот на првите возбудливи недели.

Не можете точно да видите, но вашето тело (и бебето) постигнуваат неверојатни работи за време на бременоста. Од она што се случува со вашата матка и плацентата до она што бебето може да го почувствува, ние имаме увид во неверојатните работи што се случуваат во вас.

1. Вашата матка расте до 14 пати од нејзината оригинална големина

Да, ќе се протега од големина на круша до големина на лубеница (и повторно ќе се врати во првобитна форма). Матката има меѓу четири и шест килограми течност ,како слуз и амнионска течност за да го амортизираат бебето во матката.

2. Вашето срце пумпа неверојатни 40 до 50 проценти повеќе крв отколку што беше пред бременоста

Исто така, отчукува 10 до 20 пати повеќе во минута отколку порано. Ова треба да ја поттикне папочната врвца и плацентата - и да се подготви за главниот настан: раѓање на бебето. Тотално има смисла сега зошто се заморувате многу побрзо отколку што беше пред бременоста, нели?

3. Бебето може да ве слушне

До 18-та гестациска недела, ушите ќе се развијат целосно, и бебето многу веројатно ќе го слушне вашиот глас. Кога му пеете на бебето, тие всушност слушаат и може да ги препознаат песните по раѓањето како дополнително смирувачки.

4. Ако е момче, може да има ерекција

Дури и пред раѓањето, малиот репродуктивен систем на бебето започна да се подготвува. Помеѓу 20 и 23 недели, момчињата веќе започнаа да прават сперма. Во тоа време, јајниците и матката на девојче се исто така целосно формирани, со доживотно снабдување со јајца.

5. Плацентата ја работи работата на четири органи

Понекогаш наречен „дрво на животот“, овој орган е исклучително важен и му помага на бебето да го елиминира отпадот, ги филтрира лошите работи, ја снабдува целата нивна крв и ги храни. 


6. Бебето ги вкусува своите оброци

Верувале или не, до 20 -та недела од бременоста, бебето има развиено пупки за вкус и веќе учи да ја претпочита храната што ја јадете. Некои експерти дури веруваат дека можете да го обликувате непцето на бебето со јадење широк спектар на (здрава!) храна за време на бременоста. Веројатно веќе обрнувате внимание на она што го јадете, но еве дополнителна мотивација да нарачате брокула наместо помфрит!

7. Вашите гради се полноправни производители на млеко

Не, ова не е само работа после бременоста. Хормоните го поттикнуваат производството на млеко веднаш откако ќе забремените, а до 20 -тата недела, првото млеко на бебето (тенка жолта течност наречена колострум) е веќе таму. Може да забележите протекување во текот на третиот триместар.

8. Бебето прави измет

Како што се приближувате до средината на бременоста, бебето почнува да произведува мекониум, црна, катранкава супстанција што ќе ја исфрли веднаш по раѓањето за да ја наполни првата валкана пелена.

9. Бебето може да види светлина

Околу 30 -тата недела, ирисите се целосно формирани, што значи дека бебето може да види, па дури и да реагира на светлина. И изненадувачки, не е секогаш целосно темно во вашата утроба. Ако лежите под директна сончева светлина, може да забележите потег на бебето за да се обиде да ги заштити очите.

10. Бебето прави проби за нeговото деби за плачење

Предвидувате како ќе биде да го слушнете првиот плач? Бебето исто така. Ултразвучните фотографии покажаа дека бебињата плачат и имаат различни изрази на лицето во матката. Ова не значи дека бебето е тажно. Плачењето е всушност важна вештина за совладување на бебето, бидејќи тоа ќе биде примарен начин за комуникација со вас во текот на првите возбудливи недели.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Развој на фетусот месец по месец - видео
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека...
30
Големина на плодот во бременоста
Интересен опис на големината на плодот во бременоста - приближување на вредностите преку компарација со овошје и зеленчу...
7
Што треба да знаете за вагиналното породув...
Имајте доверба во вашето тело...тоа знае што прави
6
10 најневеројатни фотографии од породување!
Бременост, породување, раѓање. Се е толку неверојатно неуредно и убаво во исто време. Честопати нема зборови со кои може...
5
Анкета

Kolku?
Jana9

Koga prv pat gi dupnavte uvcinjata i stavivte obetcinja na vasata kerkicka?

0-12 месеци (43%)

12-24 месеци (0%)

24-36 месеци (29%)

36-48 месеци (0%)

48... (29%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!