|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Гатанки


Жена не јет и пак ткаит, жици врлат несукани и со раце и со нозе?
Прикажи одговор

На врв бука цуцка, на цуцка ливада, во ливада бели правци, под ливада рамно поле, до полето два таруна, до таруни две меѓи, под меѓите два извора, помеќу два извора чешмурче со две шепурки, под чешмурче два ендека, под ендеци воденица со триесет и два камена, под воденица остра планина, на планина честа гора, под гората длабок дол?
Прикажи одговор

На врв бука чекутка, на чекутка метла, над метла пештера, над пештера воденица, над воденица два плота, над плотои соленици, до соленици две погачи, над погачи две кандила, над кандила две пијајци, до пијајци два лилјака, над лилјаци бел тарун, над таруно честа гора и во гора диви правци?
Прикажи одговор

Ни се јадат, ни се пијат, ни се мирисаат, ниту пак се целиваат, ама без нив ништо луѓето не можат да сторат?
Прикажи одговор

Од едно огниште цел свет се греит?
Прикажи одговор

Полно решето јајца на ѓерамиди?
Прикажи одговор

По поле оди и олеле вика?
Прикажи одговор

Пшит вамо, пшит тамо, се скри зад врата?
Прикажи одговор

Рикна вол во темен дол, чуја лисиците напрчија опашките?
Прикажи одговорАнкета

Omileno ime
AnMari

Ime?

Jana (0%)

Sanja (0%)

Meri (0%)

Elena (0%)

Ivana (0%)

Iva (100%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!