|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто добивам тежина толку брзо за време на бременоста?

Редакција Рингераја, 19.7.2021
Леле! На вагата можете да видите колку брзо ова бебе расте во вашиот стомак. Да ја разгледаме оваа често контроверзна тема за брзо зголемување на телесната тежина за време на бременоста

image
/11


 

Дебелеење за време на бременоста, но не јадење многу
Може да биде чудно да доживеете зголемување на телесната тежина кога не јадете многу, но тоа се случува за време на бременоста.
Можеби ќе се зачудите за некои работи, како што се доживување утринска мачнина. Мислите дека не чувате доволно храна за да добиете тежина. Дури и да е така, вашето тело ја максимизира исхраната што ја добива.
Или можеби сте направиле некои промени во вашите животни навики затоа што сте биле свесни за вашиот БМИ пред бременоста. Ги гледавте големините на порциите на оброците и помалку грицкавте калорична нездрава храна затоа што сте загрижени дека ќе добиете премногу тежина.
Но, влегувате во оние ваги и се прашувате од каде потекнува целата таа тежина.
Зголемување на телесната тежина за време на бременоста
Кога жената ќе остане бремена, нејзиното тело има околу 40 недели да произведе целосно формирано убаво ново бебе.
Повеќето од главните промени во телото се случуваат во текот на првиот триместар. Ова е време за време на бременоста кога бебето е најмало и вашиот внес на храна е компромитиран од аверзии, утринска мачнина, па дури и повраќање.
Некои жени со хиперемеза гравидарум дури и губат телесната тежина за време на овој прв дел од бременоста.
Создавањето човечко суштество го прави телото на мајката да работи напорно со зголемување на нејзиниот метаболизам, за да се осигура дека нејзиното бебе е совршено развиено до моментот на раѓање.
Бременоста не е само да направите бебе; тоа е исто така за подготовка за породување и долго време да се грижи и да го храни бебето откако ќе се роди.
Главното зголемување на телесната тежина на бремената жена доаѓа од тоа нејзиното тело да работи ефикасно, за да се обезбеди тоа да се случи.
За таа дополнителна тежина да се развие - во форма на растечко бебе, плацента, амнионска течност, папочна врвца, ткиво на дојка и складирање на маснотии - вашето тело треба да направи многу дополнителна работа.
Исто така, мора да пумпа хормони до вистинските рецептори за да ја завршат својата специфична работа, да ја варат потребната храна и да добијат соодветен одмор. Циркулаторниот систем е систем одговорен за тоа незабележано, брзо зголемување на телесната тежина во бременоста.
Волуменот на крвта на жената - количината на крв што циркулира во телото - значително се зголемува во текот на првите неколку недели од бременоста. Постојано се зголемува во текот на целата бременост.
Крвта е течна, а волуменот на крвта се зголемува главно држејќи се за водата што ја пиете. Дури и ако не јадете многу или успеете да задржите многу цврста храна, волуменот на крвта продолжува да се зголемува во текот на целата бременост.
Ова зголемување на крвта обезбедува највисоко ниво од целото гестациско зголемување на телесната тежина. Зголемениот волумен на крв доведува до брзо зголемување на телесната тежина за време на бременоста.
Ова е особено точно во раните фази и, до крајот на здравата бременост, крвта ќе додаде околу 3 килограми (3,6 килограми) на вашата тежина пред бременоста.
Колку тежина добивате за време на бременоста?
Како и зголемената количина на крв што додава повеќе тежина, да погледнеме на други начини на кои бремените жени добиваат на тежина до крајот на третиот триместар.
Небремената матка е со големина на мала круша. Неговата големина и тежина се множат за време на бременоста. Ова вклучува што расте внатре, како што се бебето, плацентата и амнионската течност. Овие продолжуваат да растат во големина за целата бременост.
Вашата матка ќе тежи околу 2 килограми (900 грама) до крајот на третиот триместар и сe што е во неа ќе додаде приближно 11 килограми (5 килограми) зголемување на телесната тежина до последниот триместар.
Не е изненадувачки што вашите гради исто така добиваат на тежина. Понекогаш, големината на градите е еден од првите знаци што ве натера да се сомневате дека сте бремени. Како што напредува бременоста, вашите гради се подготвуваат да го нахранат вашето бебе. Ова придонесува за вкупно зголемување на телесната тежина. До крајот на бременоста, секоја града тежи 1 фунта (450 грама).
Еден од факторите за зголемување на телесната тежина кај жените кои имаат тенденција да не сакаат најмногу е зголемената телесна маст. Ова станува прилично очигледно, особено за време на вториот и третиот триместар од бременоста.
Овие продавници за маснотии може да ве натераат да мислите дека премногу се дебелеете, па дури и да го надминете препорачаното зголемување на телесната тежина
Можете дури и да се грижите дека дополнителното зголемување на телесната тежина ќе ве изложи на поголем ризик од развој на здравствени проблеми поврзани со бременоста, како гестациски дијабетес или интраутерино ограничување на растот.
Не грижи се Бремените жени ги добиваат овие масни наслаги за значајна цел и тоа е да ги негуваат своите бебиња откако ќе се родат.
Дури и ако видите како се собираат овие масни наслаги, веројатно нема да добиете премногу тежина. На полно работно време, масните резерви на бремената жена тежат околу 3 килограми.

Дебелеење за време на бременоста и покрај тоа што не јадете многу

Може да биде чудно да доживеете зголемување на телесната тежина кога не јадете многу, но тоа се случува за време на бременоста.
Можеби ќе се зачудите за некои работи, како што е доживување утринска мачнина. Мислите дека не конзумирате доволно храна за да добиете толку на тежина. Дури и да е така, вашето тело ја максимизира исхраната што ја добива.
Или можеби сте направиле некои промени во вашите животни навики затоа што сте биле свесни за вашиот БМИ пред бременоста. Ги гледавте големините на порциите на оброците и помалку грицкавте калорична нездрава храна затоа што сте загрижени дека ќе добиете премногу тежина.
Но, застанувате на вага и се прашувате од каде потекнува целата таа тежина.


Зголемување на телесната тежина за време на бременоста

Кога жената ќе остане бремена, нејзиното тело има околу 40 недели да произведе целосно формирано убаво ново бебе.
Повеќето од главните промени во телото се случуваат во текот на првиот триместар. Ова е време на бременоста кога бебето е најмало и вашиот внес на храна е компромитиран од аверзии, утринска мачнина, па дури и повраќање.
Некои жени со хиперемеза гравидарум дури и губат телесната тежина за време на овој прв дел од бременоста.
Создавањето човечко суштество го прави телото на мајката да работи напорно со зголемување на нејзиниот метаболизам, за да се осигура дека нејзиното бебе е совршено развиено до моментот на раѓање.

 

Бременоста не е само да направите бебе;

тоа е исто така подготовка за породување и долго време да се грижи и да го храни бебето откако ќе се роди.
Главното зголемување на телесната тежина на бремената жена доаѓа од тоа нејзиното тело да работи ефикасно, за да се обезбеди тоа да се случи.
За таа дополнителна тежина да се развие - во форма на бебе, плацента, амнионска течност, папочна врвца, ткиво на дојка и складирање на маснотии - вашето тело треба да направи многу дополнителна работа.
Исто така, мора да пумпа хормони до вистинските рецептори за да ја завршат својата специфична работа, да ја варат потребната храна и да добијат соодветен одмор. Циркулаторниот систем е систем одговорен за тоа незабележано, брзо зголемување на телесната тежина во бременоста.
Волуменот на крвта на жената - количината на крв што циркулира во телото - значително се зголемува во текот на првите неколку недели од бременоста. Постојано се зголемува во текот на целата бременост.
Крвта е течна, а волуменот на крвта се зголемува главно држејќи се за водата што ја пиете. Дури и ако не јадете многу или успеете да задржите многу цврста храна, волуменот на крвта продолжува да се зголемува во текот на целата бременост.
Ова зголемување на крвта обезбедува највисоко ниво од целото гестациско зголемување на телесната тежина. Зголемениот волумен на крв доведува до брзо зголемување на телесната тежина за време на бременоста.
Ова е особено точно во раните фази и, до крајот на здравата бременост, крвта ќе додаде околу 3 килограми (3,6 килограми) на вашата тежина пред бременоста.


Колку тежина добивате за време на бременоста?

Како и зголемената количина на крв што додава повеќе тежина, да погледнеме на други начини на кои бремените жени добиваат на тежина до крајот на третиот триместар.
Небремената матка е со големина на мала круша. Нејзината големина и тежина се зголемуваат двојно за време на бременоста. Ова вклучува се што расте внатре, како што се бебето, плацентата и амнионската течност. Овие продолжуваат да растат во големина за целата бременост. Вашата матка ќе тежи околу 2 килограми (900 грама) до крајот на третиот триместар и сe што е во неа ќе додаде приближно 11 килограми (5 килограми) зголемување на телесната тежина до последниот триместар.
Не е изненадувачки што вашите гради исто така добиваат на тежина. Понекогаш, големината на градите е еден од првите знаци што ве натера да се сомневате дека сте бремени. Како што напредува бременоста, вашите гради се подготвуваат да го нахранат вашето бебе. Ова придонесува за вкупно зголемување на телесната тежина. До крајот на бременоста, секоја града тежи околу 450 грама.
Еден од факторите за зголемување на телесната тежина кај жените зголемената телесна маст. Ова станува прилично очигледно, особено за време на вториот и третиот триместар од бременоста.
Овие залихи за маснотии може да ве натераат да мислите дека премногу се дебелеете, па дури и да го надминете препорачаното зголемување на телесната тежина
Можете дури и да се грижите дека дополнителното зголемување на телесната тежина ќе ве изложи на поголем ризик од развој на здравствени проблеми поврзани со бременоста, како гестациски дијабетес или интраутерино ограничување на растот.


Не грижете се

Бремените жени ги добиваат овие масни наслаги за значајна цел и тоа е да ги негуваат своите бебиња откако ќе се родат.
Дури и ако видите како се собираат овие масни наслаги, веројатно нема да добиете премногу тежина. Масните резерви на бремената жена тежат околу 3 килограми.

 

Колку тежина треба да добиете секој триместар?

Здраво зголемување на телесната тежина во бременоста е околу 5,4-15,8 килограми. Некои публикации инсистираат на нагласување дека тоа зависи од вашата тежина пред бременоста.

Здравствените работници мораат да бидат многу внимателни со препораките за зголемување на телесната тежина, особено со жени со дебелина или недоволна тежина, бидејќи нивниот БМИ може погрешно да ги смести во категории со висок ризик.

Давателите на здравствени услуги имаат големо влијание врз перцепцијата на жените за себе. Еден добар професионалец не само што ќе обезбеди точна и заснована на докази нега, туку ќе се осигура дека емотивните потреби на бремените жени се целосно покриени.

Бремената жена треба да биде среќна во целина, а здравствените работници треба да обезбедат ваков случај при секоја пренатална посета.

Се разбира, постојат докази кои покажуваат дека дебелината може да доведе до компликации за време на бременоста, породувањето и постпарталниот период. Дебелината не е добра за вашето здравје, без разлика дали сте бремени или не.

Иако треба да бидете свесни за ризиците што ги носи дебелината, здравствените работници секогаш треба да обезбедат најдобра можна индивидуализирана нега.

Повеќето бремени жени се грижат за своето здравје за време на бременоста. Ако тие имале прекумерна тежина пред да забременат, нивното здравје - особено нивното ментално здравје - можеби страда многу поради ова.

Истото важи и за жени со слаба тежина, кои можеби следеле специјални диети за да ја зголемат својата „нормална тежина“.

Она што треба да биде најважно е да бидете сигурни дека бебето се развива на здрав начин, додека мајката добива разумна тежина.

Тешко е да се генерализира за тоа колку зголемување на телесната тежина е соодветно за секој триместар.

 

Зголемување на телесната тежина во првиот триместар

Во текот на првиот триместар, во споредба со другите два, се чини дека зголемувањето на телесната тежина не е толку големо, бидејќи бебето се развива, но навистина не става премногу тежина.

Запомнете, најголемиот дел од зголемувањето на телесната тежина во овие рани фази е поврзано со тежината на водата додадена на вашата крв.

Некои жени дури може да изгубат тежина во текот на првите неколку недели од бременоста; ова не мора да значи дека има здравствен проблем.

Вашите телесни масти, прераспределени и погодно складирани уште од пубертетот, ќе осигурат дека вашето бебе и вашето тело ќе бидат добро хранети, дури и ако се борите да ја одржувате храната намалена неколку недели.

 

Пиењето вода и одржувањето добра хидратација е многу важно за време на бременоста, особено на самиот почеток.

 

Во првиот триместар, може да преминете од губење пар килограми на телесна тежина од околу 2,2-2,7 килограми. Ако се чувствувате лошо, имате вртоглавица или страдате од тешка утринска мачнина или имате зголемен апетит што ве загрижува, контактирајте со вашиот лекар.

Важно е да проверите дали внесувате доволно неопходни хранливи состојки и сe е во ред со вас и вашето бебе.

 

Зголемување на телесната тежина во вториот триместар

Вториот триместар е обично најлесниот за целата бременост.

Непријатноста во првиот триместар е минато, вашиот стомак е со разумна големина и вашето бебе се развива и добива повеќе тежина недела по недела.

Веројатно ќе имате зголемен апетит, па затоа изборот да јадете здрава храна за поддршка на промените на вашето тело и вашето бебе е неверојатно важно во овој момент

Можеби ќе добиете 1-2 килограми (450-900 грама) неделно за време на вториот триместар.

 

Зголемување на телесната тежина во третиот триместар

Во последниот триместар, вашето бебе е целосно развиено. Сe што треба е да продолжи да расте и да се здебели за да остане здраво и да избегне компликации при раѓање.

Малите резерви на енергија можат да предизвикаат компликации, па дури и да значат предвремено породување, ако бебето не добива тежина како што се очекуваше.

Може да ставите 1-2,5 килограми вишок (450 грама-1,2 килограми) секоја недела од средината на бременоста па натаму. Ова ќе му помогне на бебето да постигне здрава тежина при раѓање.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Плацента - каква функција има овој неверој...
Сигурно многу мајки се љубопитни да дознаат што е и што прави плацентата. Споделуваме се што пронајдовме за овој неверој...
13
Видео: Сe што треба да знаете за царскиот рез
Породување со царски рез е хируршка процедура што се користи за раѓање на бебето преку засеци во стомакот и матката на м...
5
Развој на фетусот месец по месец - видео
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека...
4
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
4
Анкета

Pomos da izbereme ime
Jule0712

za nasiot sin

Darij (19%)

Kalin (24%)

Maksim (48%)

Irinej (9%)


Број на сите гласови: 237

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!