|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Знаци дека детето може да било/е сексуално злоставувано

Редакција Рингераја, 27.1.2021
Не е секогаш лесно да се забележи сексуална злоупотреба затоа што сторителите често преземаат чекори да ги сокријат своите постапки. Некои знаци се полесно да се забележат од другите

image
/11


 

На пример, некои знаци на предупредување може да бидат забележани од старател или родител, и често се црвени знамиња на кои детето му е потребна медицинска помош. Слушајте ги вашите инстинкти. Ако забележите нешто што не е во ред или некој во животот на детето ве прави непријатно - дури и ако не можете да го ставите прстот зошто - важно е да му верувате на цревата, да продолжите да гледате знаци на злоупотреба и да разговарате со детето кое може да доживее злоупотреба на начини соодветни на возраста.
Предупредувачки знаци:
Физички знаци:
Сексуално преносливи инфекции (СПИ)
Знаци на траума во областа на гениталиите, како што се необјаснето крварење, модринки или крв на чаршавите, долна облека или друга облека
Знаци на однесување:
Прекумерно зборување или познавање на сексуални теми
Чување тајни Не зборување како обично
Не сакајќи да останете сами со одредени луѓе или да се плашите да бидете далеку од примарните негуватели, особено ако ова е ново однесување
Регресивно однесување или продолжување на однесувањето од кое пораснале, како што е забивање на палците или мокрење во кревет
Премногу усогласено однесување
Сексуално однесување кое е несоодветно за возраста на детето
Поминување на невообичаена количина на време сама
Обидувајќи се да избегнете отстранување облека за промена или капење
Емоционални знаци:
Промена во навиките во исхраната
Промена на расположението или личноста, како што е зголемена агресија
Намалување на самодовербата или слика за себе
Преголема грижа или страв
Зголемување на необјаснети здравствени проблеми како што се болки во стомакот и главоболки
Губење или намалување на интересот за училиште, активности и пријатели
Кошмари или страв да бидете сами ноќе
Однесување самоповредувајќи
Овој список може да изгледа огромно за да се има предвид кога барате дете во вашиот живот, а некои знаци се чини дека се контрадикторни едни на други, како што се премногу попустливи или спротивставени или покажуваат регресивно однесување или напредно сексуално однесување. Најважната работа што треба да ја имате предвид кога барате знаци на сексуална злоупотреба на деца е да внимавате на ненадејните промени во однесувањето. Верувајте му на цревата и не ги игнорирајте вашите чувства ако нешто се чини исклучено. Ако некое дете ви каже дека некој ги прави непријатно, дури и ако не може да ви каже нешто конкретно, слушајте.
Знаци дека возрасен може да му наштети на детето
Зачувувањето на децата може да биде предизвик затоа што многу сторители кои сексуално злоупотребуваат деца се наоѓаат во доверба - 93 проценти од жртвите на сексуален напад врз деца го познаваат сторителот.
Бидете претпазливи кон возрасно лице кое поминува време со деца и ги покажува следниве однесувања:
Не почитува граници или слуша кога некој ќе им каже „не“
Вклучува допирање што детето или родителите / старателите на детето го навеле несакано
Се обидува да биде пријател на детето, наместо да ја пополнува улогата на возрасен во животот на детето
Се чини дека нема соодветни на возраста врски
Разговори со деца за нивните лични проблеми или врски
Поминува време сам со деца надвор од нивната улога во животот на детето или измислува изговори за да бидете сами со детето
Изразува необичен интерес за сексуалниот развој на детето, како што се коментирање на сексуални карактеристики или сексуализирање на нормално однесување
Дава подароци на детето без повод и причина
Поминува многу време со вашето дете или друго дете што го познавате
Го ограничува пристапот на детето до други возрасни лица
Да се ??преземе акција не е лесно, но важно е
Не е секогаш лесно да се идентификува сексуална злоупотреба на деца - и може да биде уште потешко да се преземе ако се сомневате дека нешто не е како што треба. Држењето на детето далеку од сторителот може да значи големи промени во вашиот живот, дури и ако сте надвор од семејството на детето.
„Како што започна да се населува, го повторив тоа во мојот ум. Како може да се случи ова? Имав толку многу срам, толку многу вина што го донесов овој човек во мојата куќа да го малтретира моето дете. Каква мајка сум јас? “ рече Лиса, мајка на преживеан и член на Бирото за звучници на РАЈНН. „Вината и срамот беа заглушувачки - но во исто време знаев дека треба да направам што е потребно за ќерка ми“.
Ако нешто се чини исклучено, обрнете внимание на тоа чувство и разгледајте го понатаму. Ако некое дете ви каже дека некој ги прави непријатно, дури и ако не може да ви каже нешто конкретно, слушајте. Разговарајте со некој што може да ви помогне да откриете дали ова е нешто што мора да се пријави, како што е член на персоналот од вашиот локален давател на услуги за сексуален напад. Во меѓувреме, ако сте родител или имате влијание врз распоредот на детето, избегнувајте да го ставате детето во потенцијално небезбедна ситуација.

На пример, некои знаци на предупредување може да бидат забележани од старател или родител, и често се црвено знаме дека на детето му е потребна медицинска помош. Слушајте ги вашите инстинкти. Ако забележите нешто што не е во ред или некој во животот на детето ве прави да се чувствувате непријатно - дури и ако не можете да сфатите зошто - важно е да му верувате на инстинктот, да продолжите да ги следите знаците на злоупотреба и да разговарате со детето кое може да доживее злоупотреба.


Предупредувачки знаци:

Физички знаци:

 
- Сексуално преносливи инфекции

Знаци на траума во областа на гениталиите, како што се необјаснето крварење, модринки или крв на чаршавите, долна облека или друга облека

 

Знаци на однесување:

- Прекумерно зборување или познавање на сексуални теми

- Чување тајни

- Не зборување како обично

- Одбивање на децата да останат сами со одредени луѓе или да се плашат да бидете далеку, особено ако ова е ново однесување

- Мокрење во кревет

- Премногу усогласено однесување

- Сексуално однесување кое е несоодветно за возраста на детето

- Поминување на невообичаена количина на време само

- Обид се да избегне отстранување облека за промена или бањање

 

Емоционални знаци:


- Промена во навиките во исхраната

- Промена на расположението или личноста, како што е зголемена агресија

- Намалување на самодовербата или слика за себе

- Преголема грижа или страв

- Зголемување на необјаснети здравствени проблеми како што се болки во стомакот и главоболки

- Губење или намалување на интересот за училиште, активности и пријатели

- Кошмари или страв да бидат сами ноќе

- Самоповредување

 

Овој список може да изгледа огромно за да се има предвид кога барате знаци во животот на вашето дете, а некои знаци се чини дека се контрадикторни едни на други. Најважната работа што треба да ја имате предвид кога барате знаци на сексуална злоупотреба на деца е да внимавате на ненадејните промени во однесувањето. Верувајте му на инстинктот и не ги игнорирајте вашите чувства ако нешто се чини сомнително. Ако некое дете ви каже дека некој го прави да се чувствува непријатно, дури и ако не може да ви каже нешто конкретно, слушајте.


Знаци дека возрасен може да му наштети на детето

Чувањето на децата од вакви случки може да биде предизвик, затоа што многу сторители кои сексуално злоупотребуваат деца се наоѓаат во ваша близина и/или ви се личности од доверба - 93% од жртвите на сексуален напад врз деца го познаваат сторителот.

Бидете претпазливи кон возрасно лице кое поминува време со деца и ги покажува следниве однесувања:


- Не почитува граници или не слуша кога некој ќе му каже „не“

- Вклучува допирање на детето

- Се обидува да биде пријател на детето, наместо да ја пополнува улогата на возрасен во животот на детето

- Разговара со децата за нивните лични проблеми или врски

- Поминува време сам со децата надвор од нивната улога во животот на детето, или измислува изговори за да биде сам со детето

- Изразува необичен интерес за сексуалниот развој на детето, како што се коментирање на сексуални карактеристики или сексуализирање на нормално однесување

- Дава подароци на детето без повод и причина

- Поминува многу време со вашето дете или друго дете што го познавате

- Го ограничува пристапот на детето до други возрасни лица

 

Не е секогаш лесно да се идентификува сексуална злоупотреба на деца - и може да биде уште потешко да се преземе чекор, ако се сомневате дека нешто не е како што треба. 

Ако нешто ви се чини сомнително, обрнете внимание на тоа чувство и разгледајте го понатаму. Ако некое дете ви каже дека некој ги прави да се чувствува непријатно, дури и ако не може да ви каже нешто конкретно, слушајте. Разговарајте со некој што може да ви помогне да откриете дали ова е нешто што мора да се пријави, како што е вашиот лекар. Во меѓувреме, ако сте родител и имате влијание врз распоредот на детето, избегнувајте да го ставате детето во потенцијално небезбедна ситуација.

 

Извор

Фото: Татковци во породилна сала
Овие скапоцени фотографии кои ја изразуваат возбудата на татковците кои ги поддржуваат своите партнерки во просторијата ...
129
Како да разговарате со децата, за да бидет...
Начинот на кој разговараме со нашите деца има значително влијание врз нивното учење и способноста да не слушаат. Ггенера...
14
Mamamegi: Зошто не доев тандем?
Блог на @mamamegi
14
Не верувајте во овие 4 митови за патување ...
Многу родители кои имаат мало дете, не ни помислуваат да излезат од границите на сопствената земја, а уште помалку да се...
10


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Ako go proslavuvate raganjeto na vaset_o dete toa kade go pravite?

Doma (40%)

Kafana (40%)

Kafic (20%)

Diskoteka (0%)

Nesto drugo (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!