|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Воздушното (сигурносното) перниче во автомобилот, лесно може да ја загрози безбедноста на детето

image
/11


 

 

Воздушните перничиња се проблематични поради големата јачина на ударот (удари со брзина од 320 км/h),кога ќе се отворат. Возрасните лесно може да се здобијат со повреди поради ударот, а кај децата таа ситуација може да биде многу полоша.

Факт е дека сигурносните перничиња при активирање може да им наштетат на децата. Во САД во Септември 2009 година имало преку 250 примери на смртни исходи на дечиња, како последица на сигурносното перниче. Сигурносните перничиња се проблематични поради јачината на ударот кога  се активираат. Возрасните лесно може да се здобијат со повреди поради ударот, а кај децата таа ситуација може да биде многу полоша.

 

Како може да се ублажи ударот на воздушното (сигурносното) перниче?

При сместување на детското седиште во автомобилот на предното седиште морате да бидете сигурни дека воздушното перниче е исклучено. Посебно важно е никогаш да не го ставате детското седиште за автомобил на предното седиште доколку воздушното перниче не е деактивирано. Ако не постои можност да се исклучи, под никакви услови немојте да го возите детето на предното седиште. Доколку воздушното перниче се активира и се вклучи и притоа го повреди детето, може да предизвика фатална повреда, затоа што воздушните перничиња не се прилагодени за децата, и ударот кој треба да ја ублажи повредата кај возрасните, може да има сосема обратен ефект кај децата. Може да предизвика и задушување.

 

Не е безбедно дури и за поголемите дечиња

Сигурносното перниче не е опасно само за бебињата, туку напротив и за поголемите деца кои седат на предните седишта. Дечињата имаат послаб врат, стомачен дел и грб. Главата на дечињата е релативно поголема во однос на телото, за разлика од возрасните. Со активирање на воздушното перниче во директен удар може да дојде до фатална повреда.

Кај автомобилите кои се помлади од 2006 година, воздушните перничиња се попријатни, односно се поинаку обликувани. Направени се така што да го минимализираат ризикот од повреда како кај малите дечиња така и кај поголемите. Сензорите во овие системи овозможуваат да се открие тежината и висината на патникот. Кога сензорот ќе оцени дека на седиштето седи дете  се активира со помала јачина. И покрај напредните системи за поголема безбедност и сигурност на децата подобро е да се возат на задните седишта, како што укажуваат и самите закони.

 

 

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Интервју: Анита Даева
Анета Даева е новинар во утринската програма на телевизија Сител. Преку интервјуто ни ја доловува атмосферата и односите...
9
Блог: Како ја одвикнав ќерка ми од пелени?
Елена Мазниковска го споделува своето искуство за одвикнувањето од пелени на својата ќерка
5
Паметни играчки според возраста на детето
Во прилог е водич за тоа како и на која возраст децата играат, играчки со коишто се забавуваат и им помагаат да го разбе...
4
Зошто детето не ме слуша?
Возраста меѓу 4 и 5 години е доста тешка, што се однесува до дисциплината бидејќи децата на оваа возраст се многу своегл...
4
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?